Americké vrtulníky za sovětské. Česká armáda brzy dostane první Venomy a Vipery od Bell Helicopter

Na základně v Náměšti nad Oslavou brzy zaparkují stroje s označením Viper a Venom od Bell Helicopter. Celkem jich Česko získá dvě desítky.

Luboš KrečLuboš Kreč

viper

Foto: Bell Helicopter

Bitevní helikoptéra Bell AH-1Z Viper

0Zobrazit komentáře

Z českých vojenských hangárů definitivně zmizí staré sovětské bojové vrtulníky Mi-24 a Mi-35 a nahradí je dvě desítky modernějších amerických strojů od společnosti Bell. Modely, které míří do Česka, zatím využívá hlavně armáda USA a české vzdušné síly budou jedny z prvních zahraničních vojsk, které je dostanou do výbavy. Na základnu v Náměšti nad Oslavou dorazí první kusy v nejbližší době.

Česká republika z USA kupuje vrtulníky systému H1. Kromě osmi víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyř bitevníků AH-1Z Viper dostane dalších šest starších viperů a dva venomy ze Spojených států darem za pomoc Ukrajině.

První bitevní vrtulník Viper AH-1Z pro českou armádu byl vyroben na počátku dubna. Minulý týden firma Bell zveřejnila krátké video z prvního letu stroje v barvách české armády. Viper se během něj vznesl asi metr nad letištní plochu.

Šéf českého vojenského letectva Petr Čepelka v dubnu uvedl, že americké stroje přinášejí české armádě zcela nové schopnosti a způsoby nasazení a představují ucelený systém, který posune české vrtulníkové letectvo do 21. století. „Armáda ČR dostane dva výkonově podobné vrtulníky, které dokážou společně držet krok. Vipery zajišťují ofenzivní leteckou podporu, venomy samostatně nebo ve spolupráci zabezpečují manévrování, logistiku a blízkou palebnou podporu,“ řekl.

Vedle digitálního kokpitu s rozměrnými LCD panely či automatického letového kontrolního systému s integrovanou satelitní a inerciální navigací označil za další výhodu též shodu v konstrukční i letové oblasti. „Piloti jsou schopni přecházet mezi jednotlivými typy. To mimo jiné umožňuje i výměnu dílů mezi venomy a vipery, což představuje jednodušší logistiku,“ dodal.

S novými vrtulníky dostane česká armáda také řízené rakety proti pozemním cílům Hellfire a střely Sidewinder pro vzdušné cíle. Kromě 12 nových vrtulníků armáda získá i osm starších, ale provozuschopných strojů. Tyto vrtulníky čeká modernizace. Česko ji zaplatí z peněz, které od USA dostane jako kompenzaci za techniku poskytnutou Ukrajině.

V březnu byl již na náměšťskou vrtulníkovou základnu dopraven simulátor pro vrtulníky AH-1Z Viper na výcvik českých letců. O dodání simulátoru pro UH-1Y Venom se jedná. Český personál se již také cvičil přímo ve Spojených státech. Provoz simulačního centra bude mít na starosti státní podnik LOM Praha. Pro českou armádu zabezpečí také servis a údržbu pořizovaných strojů.

S využitím ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym