Apple oznámil své nejlepší třetí čtvrtletí v historii a blíží se tržní hodnotě 1 bilionu dolarů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tim-cook-apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

0Zobrazit komentáře

Apple se přiblížil významnému milníku, aby se stal první americkou společností, která překročí hodnotu 1 bilionu dolarů. Pomohly k tomu finanční výsledky za třetí fiskální čtvrtletí letošního roku, které má Apple nejlepší v historii. Během tří měsíců od dubna do června vykázal výrobce iPhonů při obratu ve výši 53,3 miliardy dolarů 11,52 miliardy dolarů čistého zisku.

Zmíněných 53,3 miliardy dolarů znamená 17procentní meziroční nárůst, čímž Apple příjemně překvapil nejen své původní odhady, ale také analytiky a Wall Street. Jeho akcie po oznámení výsledků poskočily o zhruba 4 procenta nahoru a den na burze Apple zakončil s tržní kapitalizací ve výši 935,3 miliardy dolarů.

V technologickém světě nyní Apple na dálku svádí velký souboj s Amazonem, který v posledních měsících rovněž mohutně roste, a mluvilo se o tom, že by to mohla nakonec být právě firma Jeffa Bezose, která dosáhne na 1 bilion dolarů jako první. Po úspěšném kvartálu je však zase o něco blíže Apple. Amazon má nyní hodnotu zhruba o 80 miliard dolarů nižší.

viden-apple-12

Vídeňský Apple Store

„S radostí oznamujeme nejlepší třetí čtvrtletí Applu v historii a již čtvrtý kvartál v řadě, kdy naše příjmy zažívají dvouciferný procentní růst. Naše výsledky ve třetím čtvrtletí byly taženy pokračujícími silnými prodeji iPhonů, služeb a wearables, a jsme velmi nadšení ohledně produktů a služeb, které máme do budoucna připravené,” prohlásil výkonný ředitel Applu Tim Cook.

Apple prodal v uplynulém čtvrtletí 41,3 milionu iPhonů, o 300 tisíc kusů více než před rokem. Mnohem důležitější však je, že zásadním způsobem vyrostla průměrná prodejní cena jablečných telefonů. Zatímco před rokem zákazníci kupovali nové iPhony v průměrů za 606 dolarů, letos to bylo již za 724 dolarů, což je značný nárůst. Mohou za to nejdražší modely iPhonů X, které se prodávají stále velmi dobře. „Od vydání to je náš nejlépe prodávající se iPhone,“ pochvaluje si Tim Cook.

O jedno procento meziročně vyrostly také prodeje iPadů, naopak Maců se prodalo o 13 procent méně, tak velký propad se nečekal. Pozornost je nicméně opět upřená na kategorii služeb, kam mimo jiné patří Apple Music, App Store, iCloud či Apple Pay. Apple ze svých služeb vygeneroval oproti loňskému roku o více než dvě miliardy dolarů více, konkrétně 9,55 miliardy. Příjmy ze služeb Applu trvale rostou a dnes již přinášejí téměř stejně peněz jako iPady a Macy dohromady.

073118_APPLE-APPLESTORE_MP

Přečtěte si takéTakto vypadá nový Apple Store, který byl vybudován v historickém centru italského MilánaTakto vypadá nový Apple Store, který byl vybudován v historickém centru italského Milána

Apple Music meziročně vyrostlo o 50 procent a kalifornský gigant se chce zřejmě zanedlouho pořádně opřít také do videí. Tim Cook zatím odmítl být konkrétnější, ale prohlásil, že se na vstup Applu do této oblasti velmi těší. Nadšený je například ze spolupráce s Oprah Winfrey, s níž Apple minulý měsíc podepsal několikaletý kontrakt na exkluzivní obsah.

Pro české zákazníky pak může být alespoň částečně zajímavá zpráva o příchodu Apple Pay do Německa, byť zatím není přesně jasné, kdy k tomu dojde. Bude to však do konce roku. Dosud se spekulovalo o tom, že by po rozšiřování v okolních zemích, jako je Polsko a brzy snad i Rakousko, mohlo Apple Pay dříve než do Německa dorazit do České republiky, ale zřejmě se tak nestane. Mnoho českých bank je již nicméně připravených a můžeme doufat, že skutečná jednání s Applem započnou co nejdříve.

iphone-x

iPhone X je nejprodávanějším telefonem Applu

Honba za hodnotou přesahující 1 bilion dolarů by mohla z pohledu Applu úspěšně pokračovat i v dalším čtvrtletí. Kalifornská firma oznámila, že ve čtvrtém kvartálu očekává obrat mezi 60 a 62 miliardami dolarů, což by znamenalo opět 16- až 19procentní nárůst. Zároveň to naznačuje, že by měl mít Apple připravených mnoho hardwarových novinek – v září bychom se měli dočkat možná hned několika nových iPhonů a aktualizace může přijít prakticky i pro všechny další produkty.

Foto: Apple