Apple představil nový iPhone SE. V designu z roku 2014 se skrývá vysoce výkonný čip i podpora 5G

Filip HouskaFilip Houska

iphone-se_2022

Foto: Apple

Nový iPhone SE (2022) ve třech barevných kombinacích

0Zobrazit komentáře

Je malý, výkonný a ideální pro nenáročné uživatele. Svým designem ovšem až možná příliš konzervativní. Apple dnes odstartoval svou první letošní prezentaci nových produktů aktualizovaným iPhonem SE, který nejenže vypadá prakticky shodně se svým předchůdcem, ale stále se inspiruje iPhonem 6 z roku 2014. Uvnitř se nicméně skrývá čip, jenž pohání aktuální vlajkové lodě.

iPhone SE z podstaty patří mezi telefony, které cílí na méně náročné uživatele. Ty, kteří nepotřebují největší displeje, nejpokročilejší kamerové čočky nebo nejmodernější design. Může být také vhodný pro lidi, jež chtějí přesedlat ze zařízení s operačním systémem Android a poprvé tak naskočit do světa iOS. I to je důvod, proč modelová řada SE bývá na poměry Applu tak levná.

Jinak tomu není ani u letošního iPhonu SE, který Apple právě představil. Novinka na první pohled ničím zvlášť nezaujme – stále má displej s úhlopříčkou 4,7 palce, který je lemován poměrně výrazným rámečkem. Namísto Face ID má pořád Touch ID pro otisk prstu integrované do tlačítka Home. A prakticky nijak se nezměnil ani celkový design zařízení. Změnily se nicméně materiály.

Apple uvádí, že zadní část nového iPhonu SE je vyrobena ze stejného skla, jakým disponují záda aktuálních vlajkových lodí, tedy iPhonu 13, respektive 13 Pro. Ve výsledku pak má novinka být odolnější proti prasknutí skla při pádu. Mimo jiné je telefon zaopatřen standardem IP67, který ho chrání před vodou a prachem. Z dálky ovšem jen minimum lidí pozná, že jde o nějakou výraznou změnu.

iphone-se_2022x1

Foto: Apple

Nový iPhone SE (2022) má stále několik let starý design

Zásadní inovace je nicméně skryta uvnitř. Apple totiž do své nejlevnější modelové řady iPhonů vměstnal vysoce výkonný čip A15 Bionic, kterým se mohou pyšnit i „třináctky“. Takže je prakticky nemožné, aby se telefon i při těch náročnějších operacích (například v rámci aplikací pro rozšířenou realitu) zasekával. Fanoušci čísel se mohou mrknout na technické specifikace.

Díky procesu A15 Bionic byl Apple navíc schopen vylepšit i schopnosti čoček, respektive fotoaparátu a kamery. Nový iPhone SE tak například dokáže pomocí strojového učení automaticky vylepšovat barevnost fotek. Oproti iPhonům 13 ovšem přichází pouze s jednou čočkou, díky čemuž vypadá decentněji, ale na úkor toho nezvládne tolik, co vlajkové lodě – třeba fotit na širokoúhlý objektiv.

Dost možná největším vylepšením nového iPhonu SE je modul pro vysokorychlostní připojení 5G. Nad rámec toho nic extra nenabízí. I to je ale nejspíš důvod, proč mu Apple mohl nasadit poměrně příznivou cenu – ta začíná na 12 490 korunách za 64GB variantu. Verze s kapacitou 128 GB vychází na 13 990 korun, přičemž ta nejvyšší varianta, 256 GB, stojí 16 990 korun.

Co se barev týče, nový iPhone SE přichází v temně inkoustové, hvězdně bílé a červené z edice PRODUCT(RED). Předobjednávky začínají už v pátek 11. března od 14.00 na oficiálním českém webu Applu – do samotného prodeje novinky zamíří v pátek 18. března.

Za zmínku na závěr stojí i menší aktualizace iPhonů 13 – těm Apple přidal novou barevnou kombinaci, a sice alpsky zelenou.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym