Architektonický ideál v Litomyšli: Táta dal šanci mladým a inspiroval se v zahraničí, říká starosta

Po 30 letech úspěšného nakládání s veřejným prostorem chodí s architektonickými projekty sami investoři. A do Litomyšle se tak stěhují úspěšní lidé.

Eliška NováEliška Nová

clanek_2360x1180-22

Foto: CzechCrunch

Hosty podcastu Město jsou Miroslav Brýdl a Antonín Dokoupil

0Zobrazit komentáře

Mekka architektury v Česku je v Litomyšli. Ta dlouhá léta platí za vzor pro všechna ostatní tuzemská města, která se sem jezdí učit, jak nakládat s veřejným prostorem. „Nastartovat moderní architekturu v takhle malém městě byl velmi složitý úkol a podařilo se to díky tomu, že první náš starosta měl velmi široký záběr,“ vypráví v podcastu Město vedoucí odboru rozvoje a investic města Antonín Dokoupil, který na radnici působí už tři dekády.

V 90. letech stanul v čele města na rozhraní Čech a Moravy Miroslav Brýdl, dnes jde v jeho šlépějích syn Daniel. Ten říká, že úspěch tkvěl mimo jiné v tom, že jeho otec dal šanci mladým lidem a pro inspiraci se jezdilo do zahraničí. „Vzal radu nebo celé zastupitelstvo a když se měl dělat bazén, jelo se do Itálie podívat se na kýčovité bazény a na to, jak by to vypadat nemělo, pak do Švýcarska na krásné stavby,“ popisuje současný starosta.

Představitelé města radí svým kolegům, aby městské stavby soutěžili, ideálně v architektonickém tendru. „Nejlépe tak přesvědčíte veřejnost, že jste vybrali dobrou věc, protože to vybrala odborná porota, nikoliv samospráva. Byť soutěže nejsou ani levné, ani jednoduché, jsou alfou a omegou, jak začít s architekturou,“ doporučuje Dokoupil v podcastu, který si můžete poslechnout na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či YouTube.

Současný starosta dodává, že nikdy není pozdě začít, byť někteří starostové vzdychají, že nemají v zádech předchozích třicet let, jako to platí právě v Litomyšli. Podle Brýdla byla Litomyšl před revolucí šedé město, krásné díky historii, ale vyasfaltované se zavřenými obchody. „Když mi starostové říkají, že to nemá cenu, protože jsme napřed, vždycky říkám, že teď ano, ale že před těmi lety jsme měli všichni stejnou startovací čáru. Jsme ukázkou toho, co všechno se dá za třicet let udělat,“ míní Brýdl.

Dodává, že v Litomyšli se nepřemýšlí na jedno volební období. Dodnes se schází všichni porevoluční starostové na oběd a povídají si o městě. Zároveň každý připravuje projekty pro své nástupce. „Stejně jako já jsem převzal projekty od mých předchůdců, tak i teď se připravují další do šuplíku, aby je tam moji nástupci našli. Teď budeme otevírat krásný nadchod, který vznikl už přede mnou,“ říká starosta.

Důležitá je podle zástupců města nejen kontinuita, ale také práce s evropskými dotacemi. Příprava se tak osvědčí také v případě, když město žádá o peníze. Má totiž hotovo a nezačíná v momentě vypsání výzvy.

Město díky tomu všemu tvoří kvalitní prostor i bydlení a nedávno, když samospráva prodávala pozemek developerovi, mohla vybírat ne podle nejvyšší cenové nabídky, ale podle její kvality. „Umím si představit, že v rozhádaném městě by opozice křičela, jak je možné, že jsme to prodali za odhadní cenu. My jsme ale zvolili nejlepší bydlení, se systémem vsakování, zadržováním vody, podzemním parkovištěm, kvalitními veřejnými i komunitními prostory, které pak předají městu. A to nevyčíslíte,“ popisuje Brýdl.

daniel-brydl

Foto: Daniel Brýdl

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl

Do Litomyšle se tak dnes stěhují úspěšní lidé, kteří chtějí, aby jejich děti žily v krásném městě. V neposlední řadě pak už nemusí na kvalitu veřejného prostoru dbát samo město, začínají to totiž sami od sebe dělat i soukromí developeři. „Je pro ně čest přijít s kvalitním architektem a postavit kvalitní objekt. Město už spoustu věcí vybudovalo, teď nás začínají suplovat ti privátní stavebníci a nejde jen o rodinné domy, ale třeba o výrobní objekty. To, že se ten trend propsal i do soukromé sféry, je pro nás velká odměna,“ uzavírá Dokoupil.

Podcast Město se starostou Litomyšle Danielem Brýdlem a vedoucím odboru rozvoje a investic Antonínem Dokoupilem si můžete poslechnout na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či na YouTube. Uslyšíte v něm mimo jiné odpovědi na tyto otázky:

  • Na co se chystá Litomyšl teď?
  • Jak radnice informuje o chystaných projektech?
  • Jak se radnici povedlo přesvědčit obchodní řetězec, že má udělat svůj obchod jinak než ve zbytku Česka?
  • Šlápli v Litomyšli někdy s něčím vedle?
  • A proč by v Litomyšli neobstálo parkoviště ve dvoře?

Veřejná zahrada a barokní kostel objevu svatého Kříže v Litomyšli

Diskuze (0)

Novinka

Anonym