Aston Martin Seana Conneryho má nového majitele. DB5 nejslavnějšího Bonda se vydražila za 60 milionů

DB5 řídil Connery na filmovém plátně i ve skutečnosti. A prý svůj Aston miloval. Výtěžek z aukce půjde na hercův nadační fond.

aston-martin-db55

Foto: Broad Arrow Auctions

DB5 Seana Conneryho má nového majitele

0Zobrazit komentáře

Přestože v knižní předloze James Bond původně jezdil s modelem Blower od automobilky Bentley, díky filmům si Agenta 007 celý svět spojuje se značkou Aston Martin. Té propadli i někteří herci, kteří Bonda na stříbrném plátně ztvárnili v čele s legendou Seanem Connerym. Právě jeho neméně legendární Aston Martin DB5 se nyní vydražil v aukci za závratných 60 milionů korun.

Když Ian Fleming vymýšlel postavu Jamese Bonda, speciálního agenta, který ve službách britských tajných služeb zachraňuje svět, dal mu do vínku slabost pro krásné ženy, protřepané Martini a rychlé vozy. V původních třech novelách byl Bond věrný typu Bentley Blower, který byl jako jediný jeho vlastním majetkem a nikoliv „firemním“ autem. Přesto si dnes Bonda většina fanoušků spojuje s vozidly značky Aston Martin, a to především modelem DB5.

Do Astonu Bond prvně usednul v románu Goldfinger. Jednalo se o model DB3, který byl poprvé vybavený některými špionskými technologiemi a stal se předobrazem pro všechny další Bondovy vozy.

Když začalo natáčení filmové adaptace Goldfingeru, štáb přesvědčil automobilku, aby do filmu poskytla svůj nejnovější prototyp modelu DB5, který ve filmu uměl otáčet poznávací značky, vypouštět olejové skvrny či katapultovat svá sedadla. Do DB5 následně Bond usednul ještě několikrát a postupně se z ní stal jeho dvorní automobil, přestože si čas od času odskočil i k jiným vozům.

aston-martin-DB5-goldfinger2

Sean Connery jako James Bond ve filmu Goldfinger

Auťák přirostl k srdci i Bondovu prvnímu představiteli Seanu Connerymu, bez kterého by možná filmové bondovky nikdy nedosáhly tak velké popularity. Sean Connery ztvárnil populárního agenta hned v sedmi snímcích a s postavou Bonda je dnes spjat stejně silně jako Aston Martin DB5, kterého automobilka vyrobila 1100 kusů.

To z vozu dělá skutečně atraktivní sběratelský kousek. Nyní se navíc dostal do nabídky model, který měl ve své garáži sám Sean Connery. Nejedná se však o exemplář, který byl používán během natáčení. Ale o auto, které si Connery koupil sám, a podle slov jeho syna v něm i velice rád jezdil.

Aston Martin DB5 z roku 1964 Connery zakoupil oděný do černého laku, následně jej nechal přelakovat do charakteristické barvy Snow Shadow, aby odpovídal vzhledu vozu, se kterým jezdil Bond.

Později Connery DB5 zaparkoval v garáži ve svém domě ve Švýcarsku, který ovšem s pokročilým věkem navštěvoval čím dál tím méně. V roce 2020 skotský herec zemřel ve věku 90 let. A aby jeho DB5 zbytečně nezrezla v garáži, bylo rozhodnuto, že půjde do aukce.

aston-martin-db52

Foto: Broad Arrow Auctions

I po více než 50 letech působí křivky DB5 nadčasovým dojmem

Zájemcům byl nabídnut nejen samotný vůz, ale k nabídce se vázala i možnost setkat se s legendou světa motorsportu a dobrým přítelem Seana Conneryho – sirem Jackiem Stewartem. Aukci nakonec vyhrál neznámý kupec, který za automobil zaplatil přes 2,4 miliony dolarů, tedy více než 60 milionů korun. Valná část z výtěžku putovala na hercův filantropický fond, který se zaměřuje na podporu charitativních projektů.

V roce 2018 se všem fanouškům bondovské DB5 naskytla možnost zakoupit si zcela nový vůz, díky obnovené produkci této legendy. Automobilka tehdy oznámila výrobu 28 kusů, přičemž prodejní cena jednoho auta byla stanovena na 80 milionů korun. Mít stylovou DB5 v garáži je zkrátka drahý špás, nicméně stále je tu LEGO, které nabízí podstatně levnější alternativu třeba na poličku.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym