Avast po velkém obchodu hlásí úspěšné čtvrtletí. Český antivirový obr zvýšil tržby a vydělal téměř tři miliardy korun

Filip HouskaFilip Houska

ondrej-vlcek-avast-top

Foto: Avast

Ondřej Vlček, CEO Avastu

0Zobrazit komentáře

Český antivirový obr Avast má za sebou další vydařené čtvrtletí. Za uplynulé tři měsíce firma pod vedením Ondřeje Vlčka, která se letos v srpnu stala součástí největšího obchodu v historii českého byznysu, dokázala znovu růst, a to jak po stránce zisku, tak tržeb. Spolu s tím v dnešním prohlášení potvrdila i finanční výhled na celý letošní rok.

Tržby Avastu stouply o tři procenta na 232,7 milionu dolarů (5,1 miliardy korun), což je zhruba o sedm milionu dolarů více než loni ve stejném období. Vyrostl také upravený zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA), a to o 0,8 procenta na 127 milionů dolarů (2,8 miliardy korun). V meziročním srovnání jde o růst o jeden milion dolarů.

„Hlavní segment Consumer Direct dosáhl zhruba stejných výsledků, jaké jsme očekávali, v ostatních segmentech byl růst mírnější. Přestože i nadále pozorujeme konkurenční tlaky v oblasti akvizice nových zákazníků, realizujeme řadu iniciativ na podporu jejich zapojení, získávání a udržení,“ dodává firma a zmiňuje i uvádění nového produktu Avast One, což je jeho nová bezpečnostní služba.

Avast tak navazuje na úspěšnou první polovinu roku, během které znovu benefitoval ze zvýšené poptávky po bezpečnostním softwaru. Ta se výrazně podepsala na tržbách ve výši 471,3 milionu dolarů a ve výsledku i upravenému zisku EBITDA, který činil 270 milionů dolarů, respektive téměř šest miliard korun. A nelze zapomenout na obrovskou zprávu, která proběhla světem před pár měsíci.

Společnost, kterou v roce 1988 založili Eduard Kučera a Pavel Baudiš, totiž letos v srpnu potvrdila, že se chystá spojit s firmou NortonLifeLock v jednom z největších obchodů, jaký Česko pamatuje. Americký konkurent hodlá zaplatit až 8,6 miliardy dolarů (186 miliard korun), aby společně vytvořili významného hráče v oblasti kybernetické bezpečnosti pro spotřebitele.

Dokončení obchodu je naplánováno na příští rok a jak sám Ondřej Vlček, který vše dojednal z pozice výkonného ředitele a dál se bude na řízení firmy podílet, zmínil, jedná se o důležitý milník nejen pro Avast. „Jde o důležitou událost také pro Česko. Desítky lidí v Avastu získají likviditu, která jim umožní s využitím know-how a zkušeností, jež u nás získali, potenciálně rozjet nové projekty a obohatit tuzemský startupový ekosystém,“ řekl.

Spolu s oznámením aktuálních hospodářských výsledků potvrdil český antivirový gigant i svůj výhled do konce letošního roku, který počítá s růstem tržeb na horní hranici šesti až osmi procent a zhruba stejným procentem upravené marže EBITDA.

S přispěním ČTK.