Bitcoin zalitý sluncem. Jeho cenu žene vzhůru optimismus a paradox, že mu věří na Wall Streetu

Největší kryptoměna překonala hodnotu 35 tisíc dolarů na základě chybné informace. Trh čeká, že brzy vznikne bitcoinové ETF.

Luboš KrečLuboš Kreč

Fiktivní mince kryptoměny bitcoin

0Zobrazit komentáře

Jednou z hlavních motivací ke vzniku bitcoinu byl tradiční finanční systém a jeho (ne)fungování. Alespoň tak o něm smýšlel Satoshi Nakamoto, ať jím byl kdokoli. A paradoxně to jsou nyní právě typičtí zástupci starého kapitalismu, dravci z Wall Streetu, kteří se v bitcoinu zhlédli a pohání jeho cenu vzhůru.

BlackRock, největší investiční fond světa, který má pod správou bezmála devět bilionů dolarů, si loni podal žádost k americké Komisi pro cenné papíry (SEC), aby mu dovolila vydat bitcoinové ETF. Zjednodušeně by šlo o akcie fondu, které by byly podložené bitcoiny a kopírovaly by i jeho cenu – takže by lidé mohli investovat do největší kryptoměny, aniž by si ji museli přímo kupovat.

ETF jsou investiční fenomén poslední dekády, existují jich stovky forem a typů s podkladovými aktivy všeho druhu od technologických akcií přes komodity až po nemovitosti. Ale krypto dosud chybělo. Před BlackRockem se o schválení u SEC pokoušeli i jiní a sice zatím neuspěli, ale zároveň naznačili cestu. Letos v létě totiž soud ve Washingtonu komisi pokáral, že její odmítavý postoj k bitcoinovému ETF je chybný. A komise se proti tomu neodvolala, což lze interpretovat jako signál, že se nakonec podvolí a ETF nechá vzniknout.

ETF navázaná na bitcoin už sice existují, jenže jejich podkladem není přímo bitcoin a jejich hodnota nekopíruje spotovou cenu této kryptoměny, nýbrž vychází z takzvaných futures kontraktů, tedy sázek na budoucí cenu bitcoinu. Na ta skutečná bitcoinová ETF se proto netrpělivě čeká.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na trhu je nyní cítit optimismus a vyhlíží se každý signál, že BlackRock, kteří jsou v procesu povolování nejdál, mají souhlas v kapse. Minulý týden zarezonovala falešná zpráva serveru Cointelegraph, že ETF je povolené. Dalším takovým chybným znamením bylo, když se tento týden na chvíli objevil ticker (čili burzovní značka) IBTC v databázi společnosti DTCC, která spolupracuje s burzou Nasdaq, na níž chce BlackRock bitcoinové ETF umístit. Kryptoměna následně vystoupala nad 35 tisíc dolarů, což je dvojnásobek toho, kde byla před rokem touto dobou. Pak sice mírně klesla, ale drží se nad hranicí 34 tisíc dolarů, i když ticker už v DTCC není.

Deník Financial Times upozornil, že v posledních čtyřech týdnech, kdy debaty o ETF zintenzivnily, nateklo do fondů, které se specializují na investice do krypta, 179 milionů dolarů. A podle společnosti CoinShares to pravděpodobně souvisí právě s optimismem, který se trhem, jenž se už přes rok nacházel v útlumu, začal rozlívat.

„Ovšem ve srovnání s 807 miliony dolarů, které přitekly v týdnech bezprostředně poté, co BlackRock loni v červnu podali svou žádost, to ukazuje, že převládá opatrnější postoj,“ dodali ve své zprávě experti z CoinShares. Proč vlastně vidina nových ETF žene cenu bitcoinu nahoru? Předpoklad je takový, že o akcie kryté bitcoinem bude zájem, do fondů potečou peníze investorů a za ně se budou kupovat bitcoiny, což zase bude tlačit jejich cenu vzhůru.

jedlinsky-1

Přečtěte si takéBitcoin je jako Warren Buffett, říká kryptopionýrBitcoin je jako Warren Buffett. Jsme opět v býčím trhu a ceny rostou, říká kryptopionýr Jedlinský

Krypto svůj vrchol zažilo na podzim 2021, tehdy se bitcoin dostal dokonce na dohled 70 tisícům dolarů. Pak ale průběžně klesal s tím, jak nastalo ekonomické ochlazení, energetická krize, vzrostla inflace a obecně na trzích i ve společnosti začala dominovat rezervovaná či přímo skeptická nálada. Navíc loni kryptoscénu zasáhlo několik skandálů: zkolabovala blockchainová síť Terra, zbankrotovala neobanka Celsius, do problémů se dostaly fondy Three Arrows Capital a padla kryptoburza FTX.

Na to, až americká komise vedená Gerry Genslerem povolí BlackRocku jeho ETF, tak čeká nejen Wall Street (o podobný produkt mají zájem další velcí finanční hráči, do 10. ledna má být jasno například o ETF od fondu Ark Invest), ale i samotná kryptokomunita. Ta ovšem vyhlíží, že kromě impulsu ze světa tradičních peněz přijde jeden i z bitcoinové říše – na jaře 2024 dojde k takzvanému halvingu.

Jde o to, že těžba bitcoinu se výrazně ztíží, takže se omezí přísun nových tokenů na trh a logicky by tak měl stoupnout tlak na růst jeho ceny. Alespoň v minulosti to tak vždycky bylo. Český výrobce hardwarových kryptopeněženek Trezor už se na to začal chystat a vypustil nový model. „Vzhledem k tomu, v jaké fázi cyklu se nyní nacházíme, je zodpovědná příprava na býčí trh, kdy zájem půjde nahoru, více než namístě,“ řekl spolumajitel skupiny SatoshiLabs, kam patří i Trezor, Pavol „Stick“ Rusnák.

Ovšem o ETF by mělo být jasno dřív, než dojde k technologické změně při těžbě. Například banka JPMorgan Chase předpokládá, že SEC se vyjádří ještě do konce tohoto roku, halving se pak očekává až v dubnu 2024.

Kdo s koho? NFT je hnutí, říká Petr Mára. Já v něm nevidím využití, oponuje Kicom

Oba spojují technologie, oba mají úspěšné youtubové kanály, názor na věci ze světa kryptoměn se ale výrazně liší.

vejmola-zizka-mara

Foto: Vojta Žižka

Jakub Vejmola, Vojta Žižka a Petr Mára

0Zobrazit komentáře

Jeden je známý jako popularizátor bitcoinu, druhý si naopak jednoho času ujížděl na NFT – a názory obou na komplexitu kryptoměn a na ně navázaných technologií se proto o něco liší. „Nad NFT přemýšlím jako nad hnutím, jako nad novým způsobem přemýšlení,“ říká Petr Mára a reaguje tak na postoj Jakuba Vejmoly, autora Bitcoinovýho kanálu, podle něhož jde pouze o něco, co slouží k „prodeji a výdělku“. Jen o tom ale nový podcast Vojty Žižky není.

Zatímco Jakub Vejmola alias Kicom jede velmi pragmaticky a soustředí se výhradně na bitcoin, Petr Mára rád experimentuje – a potvrdil to před pár lety, kdy za zhruba milion koupil postavičku z tehdy populární NFT série CryptoPunks. Od té doby ale hodnota NFT výrazně spadla, Mára to ovšem podle svých slov nikdy nebral jako rychlý prostředek ke zbohatnutí.

„Já tam zase nevidím ten use case,“ říká Kicom a odkazuje se tak na fakt, že NFT už z mainstreamu, na který se vehementně i díky podpoře celebrit draly, pomalu mizí. „Jestli to zůstane pro komunitu nadšenců, kteří fandí digitálnímu umění, je to možné, ale pořád si myslím, že to dlouhodobě trenduje k nule,“ doplňuje. Podle Máry teď NFT míří hlavně do oblasti umění, které se může a nemusí uchytit.

Jen o „sporu“ mezi tradičním kryptem a NFT ale řeč nebyla. Dokonce se stočila až k náboženským sektám, respektive k jakýmsi uzavřeným skupinám Applu, což svým způsobem reprezentuje Mára, a takzvaných Bitcoiners, tedy držitelům bitcoinu. „To byl jeden z důvodů, proč mě bitcoin přestal bavit,“ zmiňuje Mára, čímž odkazuje na občasnou „toxicitu“ mezi fanoušky BTC. „Ti lidé mi lezli na nervy.“

Uvádí však, že jednoho času byli takoví i fanoušci Tesly a Applu, ačkoliv s tím, jak se obě firmy rozkračují mezi širší populaci, už takový tlak utuchá. „Když ale pak vyjedeš někam na konferenci, tak ti Bitcoiners jsou super lidi. To jen na Twitteru to občas bývá jinak,“ doplňuje debatu Kicom a uznává, že právě na sociálních sítích je ta interakce složitější, protože se mnohdy chodí ihned do opozice. Naživo se dá spousta věcí vyříkat.

Vedle toho, že oba řeší technologie a oba se svým způsobem pohybují v uzavřenějších komunitách, mají Kicom a Mára i své vlastní youtubové kanály. A oba pochopitelně vnímají, jak se YouTube mění. „Dostali jsme se do fáze, kdy počet odběratelů na YouTube automaticky neznamená příliv zhlédnutí. Začíná se podobat algoritmu TikToku, kdy je třeba dělat virální, možná až kontroverzní video, které si lidé sdílí. Prostě rychlejší zábava,“ hodnotí Mára.

solarni-panel

Přečtěte si takéVelká rána pro solární byznys. V úpadku je pionýr oboruVelká rána pro byznys se soláry na střechách domů. V úpadku je pionýr oboru s miliardovými tržbami

Kicom startoval v dobách, kdy se na YouTube začínal objevovat i „dospělejší obsah“. Že už nešlo jen o gameplaye, ale seriózní videa, která dokážou edukovat. „Tu takzvanou tiktokizaci tam také vidím – a hrozně mě to štve. A vlastně jsem se rozhodl, že to tak nechci hrát,“ reaguje Kicom na trendy, kdy je potřeba více clickbaitověji přitáhnout pozornost. „Pokud to bude znamenat můj konec, tak skončím,“ doplňuje.

Celý rozhovor s Petrem Márou a Jakubem „Kicomem“ Vejmolou si můžete poslechnout na Patreonu Vojty Žižky. Uslyšíte v něm například také:

  • Jaké největší hrozby vidí pro svůj byznys?
  • Jak mají nastavené mantinely ohledně konzumace obsahu dětmi?
  • Jak uvažují nad penězi?
  • Proč se bitcoin (ne)vrátí na své maximum?