V kryptoměnách připravil investory o stovky miliard, pak byl na útěku. Do Kwona chytili v Černé Hoře

Do Kwon byl jednu dobu považován za zázračné dítě světa virtuálních měn. Nakonec odstartoval sérii velkých kryptoměnových pádů.

Luboš KrečLuboš Kreč

do-kwon

Reprofoto: Real Vision Finance/YouTube

Zakladatel Terraform Labs Do Kwon

0Zobrazit komentáře

Tvůrce blockchainu Terra a na něj navázané kryptoměny luna, jejichž pád loni na jaře připravil investory minimálně o 40 miliard dolarů, je za mřížemi. Do Kwona zadržela policie v Černé Hoře na letišti v Podgorici, kde se snažil prokázat falešnými doklady. Jdou po něm úřady jak v domovské Jižní Koreji, tak v USA či Singapuru.

„Bývalý král kryptoměn, který stojí za ztrátami přes 40 miliard dolarů, byl zatčen na podgorickém letišti s falešnými doklady. Zatykač na něj vydala Jižní Korea, USA a Singapur,“ napsal na Twitter černohorský ministr vnitra Filip Adžić s tím, že Kwon patří k nejhledanějším lidem na světě.

Kwon a jeho singapurská společnost Terrraform Labs vytvořili tokeny terraUSD a luna, které loni v květnu zkrachovaly. Kwon a Terrraform Labs podle amerického regulátora předtím opakovaně tvrdili, že hodnota tokenů poroste, a uváděli tak investory v omyl. Odhaduje se, že tento kolaps stál investory více než 40 miliard dolarů (skoro 892 miliard korun).

V prosinci jihokorejské úřady uvedly, že se Kwon nachází v Srbsku, které nemá s Jižní Koreou uzavřenou smlouvu o vydávání, ale v minulosti obě země s takovými žádostmi podle Evropské úmluvy o vydávání souhlasily. Srbsko je sousedním státem Černé Hory. Kwon dříve popřel, že by se skrýval, ale nesdělil, kde se nachází.

Pád Terraform Labs z loňského jara byl prvním v sérii velkých otřesů kryptoměnového trhu. Následně zkrachovala také neobanka Celsius Network a na podzim zbankrotovala burza FTX. Ve všech případech probíhá několik mezinárodních vyšetřování.

Hodnoty kryptoměn, především bitcoinu, nicméně v posledních týdnech pomalu stoupají, protože se naopak otřásá trh s klasickými bankami po pádu Silicon Valley Bank.

S využitím ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym