Staňte se součástí rodiny. Deset let od smrti herce Paula Walkera jde do dražby jeho Nissan Skyline

Vůz, jenž se proháněl ve čtvrtém díle ságy Rychle a zběsile, platí za absolutní ikonu JDM fenoménu. Nese několik úprav, které si vyžádal přímo Walker.

nissan-skyline4

Foto: Bonhams

Ikonický Nissan Skyline GT-R Paula Walkera míří do aukce

0Zobrazit komentáře

O filmové sérii Rychle a zběsile si můžete myslet co chcete, rozhodně jí však nelze upřít fakt, že se stala pevnou součástí popkultury začátku nového milénia a v mnohých vypěstovala lásku k rychlým vozům, které díky bodykitu a dalším úpravám získaly zcela osobitou tvář. Jedním z ikonických aut série je Nissan Skyline R34, za jehož volant usedal herec Paul Walker. Exemplář tohoto vozu, používaný při natáčení čtvrtého dílu, jde nyní do dražby. A jedná se o skutečně zajímavý investiční kus.

Když v roce 2001 přišel do kin film Rychle a zběsile, okamžitě se stal hitem, který dokázal propojit svět ulice, peněz a rychlého závodění v nepříliš hlubokou, zato akcí a dobrou muzikou nabitou podívanou. V druhém pokračování se sice již neobjevil desperát Dominic Toretto v podání Vina Diesela, nechyběl však někdejší policista v utajení Brian O’Conner, jehož role se opět ujal Paul Walker. Přestože divácky nebyl druhý díl přijat s takovým nadšením, scény, ve kterých se Walker proháněl se svým Nissanem Skyline R34, se staly v tunerské komunitě posvátnými – a vůz naprostou ikonou.

Už to vypadalo, že propadák v podobě třetího dílu, který kompletně změnil herecké obsazení i prostředí, udělá ze série další vyčpělou trilogii, v roce 2009 však přišel snímek Rychlí a zběsilí, se kterým sága, ve které je rodina na prvním místě, chytila nový dech. Ten jí vydržel až do aktuálně připravovaného desátého pokračování rozděleného na dva díly, byť původní motiv pouličního závodění se již téměř vytratil.

Za povedeným oživením stojí i nostalgická nota, na kterou tehdy režisér Justin Lin zahrál. Ve čtvrtém díle se totiž opět vrátil agent O’Conner, rodinně založený pirát silnic Dom a také Nissan Skyline R34. A právě exemplář od Kaizo Industries používaný při natáčení snímku se nyní objevil v nabídce aukční síně Bonhams.

nissan-skyline2

Foto: Bonhams

Dražený kus nabízí i nárazníky Nismo

Výjimečnost vozu spočívá nejen v jeho působení ve snímku, ale i v přítomnosti celé řady úprav a detailů, které dal s produkcí dohromady sám Paul Walker, vášnivý milovník aut, který v roce 2013 tragicky zahynul během autonehody. Právě tato skutečnost dává vozidlu absolutní unikátnost, díky které by se jeho aukční cena mohla vyšplhat opravdu vysoko.

Ostatně Skyline GT-R R34 se dnes prodává za částky okolo čtyř milionů korun a v případě některých speciálních verzí či extrémně zachovalých kusů může hodnota bez problému překročit hranici deseti milionů. Za astronomickými cenami nadupaných sporťáků z 90. let, jako je například i Toyota Supra či Honda NSX, stojí takzvaná JDM (Japanese Domestic Market) mánie, tedy záliba ve speciálních sportovních verzích aut specifikovaných pro japonský trh.

Skyline R34 je nekorunovaným králem této kategorie. Na trh byl ve své době dodáván s motorem RB26 DETT naladěným na 280 koňských sil. Toto tovární nastavení však bylo možné bez problému navýšit až na 600 koní a motor přitom stále šlapal jako hodinky. Dražený model má díky Walkerovi například i nová kovaná kola, závodní sedadla, přepracovaný výfukový systém, jiné nárazníky, bezpečnosti rám, výkonnější brzdy a další.

Svými zásahy tehdy Walker v podstatě stanovil předobraz dokonalého Skylinu, ke kterému se dnes snaží přiblížit nejeden majitel tohoto unikátního vozu. Minimální práci v tomto ohledu bude mít nový majitel draženého kusu. Kolik za umělecké dílo na steroidech bude muset zaplatit, je však otázkou. Dražba bude probíhat od 28. dubna do 5. května v Bruselu.

Rubriku Investice podporujíxtb-retinajet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

Diskuze (0)

Novinka

Anonym