Bydlení, které bude vždy akorát velké. Modulárním domkům můžete jednoduše přidat patro, jako když stavíte LEGO

Filip HouskaFilip Houska

Foto: Module

Patra těchto domečků lze skládat skoro jako LEGO

0Zobrazit komentáře

LEGO je krásné v mnoha ohledech. Nejen, že podporuje kreativitu u dětí i dospělých, ale také nabízí nepřeberné možnosti, jak konkrétní stavebnice rozšiřovat. Pokud jste si někdy s dánskými kostičkami hráli, víte, o čem je řeč. Není proto divu, že se tímto prostým principem začínali zaobírat i architekti při návrzích svých budov, v tomto případě rodinných domků.

Vztáhnout to můžeme na malý architektonický startup z amerického Pittsburghu, který si říká Module. Právě v ústředí této firmy, kterou spoluzaložil a vede Brian Gaudio, bývalý zaměstnanec animačního studia Blue Sky Studios spadající pod konglomerát Disney, se poslední roky řeší, jak lidem nabídnout takový dům, který si jednoho dne mohou jednoduše rozšířit o nová patra.

Jen si to představte: nastěhujete se v páru, abyste o pár let později zjistili, že čekáte rodinu a potřebujete svůj původní bungalov vybavit dalšími prostory, kam umístíte dětské pokoje. To je samozřejmě možné i teď, ale pokud se bavíme o tradičních cihlových domech, jedná se o relativně dlouhý a nijak zvlášť příjemný proces přestavby. Nehledě na to, že budete muset zaúkolovat spoustu dělníků.

[Image: Module]

Foto: Module

Interiér jednoho z domů od Module

Americký Module nabízí jiné, elegantnější řešení. Ve svých dílnách vyrábí prefabrikované domy ze dřeva, které jsou už z podstaty méně náročné na samotnou produkci a následný převoz na pozemek. Pokud si pak takový domeček s průměrným výměrem okolo 46 metrů čtverečních na jedno patro pořídíte, můžete se spolehnout, že si jej v době nouze rozšíříte tak, jak si daná situace žádá.

Právě tento postup Module nyní aplikuje přímo ve svém domovském Pittsburghu, kde využil neobydlené plochy a postavil na nich první tři modulární domečky se dvěma patry včetně střechy, kterou si je možné kdykoliv nechat oddělat, dosadit místo ní další podlaží a pak ji zase přimontovat zpět. „Představte si přidělání další kostičky Lega,“ říká Gaudio pro magazín Fast Company.

Možnost, jak bojovat s bytovou krizí

Tvůrci slibují, že přestavba je až o 25 procent rychlejší, než kdyby se to řešilo klasickým způsobem, a to díky tomu, že nové patro vyrobí za pár měsíců ve své hale a následně přivezou na danou lokalitu. Pak už stačí najmout jeřáb a pár lidí, kteří se postarají o zbytek.

„Prakticky si dokážete koupit jen to, na co jste si našetřili. Lidé si tak (minimálně v USA, pozn. red.) koupí jednopokojový nebo dvoupokojový dům a poté, co ušetří více peněz, se rozhodnou pro nadstavbu,“ vysvětluje Gaudio a reaguje na nelichotivý jev s bytovou krizí, který je v Americe poměrně vážným problémem.

module-1

Foto: Module

Proces přistavování

K navržení toho konceptu se inspiroval v Jižní Americe, konkrétně u chilského architekta Alejandra Araveny, který se nad efektivním řešení nedostatku cenově dostupných obydlí zamýšlí již řadu let. I podle něj je totiž možnost relativně rychlého a finančně přijatelného rozšíření domů o nová patra jedním z dobrých řešení pro běžné domácnosti.

Cena Module za dvoupokojový modulární dům se základním vybavením na zhruba 100 metrech čtverečních začíná na 183 tisících dolarů, což je v přepočtu 4,3 milionu korun. Na poměry Spojených států tak jde o jednu z těch výhodnějších cen. Lze ale očekávat, že ceny mohou klesat – přeci jen se jedná o teprve testovací projekt, na kterém si firma zkouší, jak by vše fungovalo.

module-4

Foto: Module

Těsně po postavení nových modulárních domů v Pittsburghu