Bydlení na dvorku. Rent the Backyard za vás postaví malý zahradní apartmán a umožní na něm vydělávat

Michal PtáčekMichal Ptáček

studio

Foto: Rent the Backyard

Jednopokojový dům od Rent the Backyard

0Zobrazit komentáře

Sdílená ekonomika je fenonémen posledních let a její podporovatelé přicházejí rok od roku s kreativnějšími možnostmi využití. Velmi netradiční propojení sdílené ekonomiky a byznysu nyní představila nová služba Rent The Backyard, umožňující každému vlastníkovi nemovitosti, respektive pozemku kolem ní vydělat nějaké peníze navíc.

Rent The Backyard umožňuje lidem nechat si na svém dvorku vystavět moderní jednopokojový apartmán a ten následně pronajímat. Hlavní kouzlo služby fungující v San Francisku, které je asi ze všech amerických měst nejvíce postižené realitní krizí, tkví v tom, že o výstavbu a následný pronájem prostoru se stará služba samotná a ne vlastník nemovitosti.

Ten se může těšit pouze na pravidelný příjem z pronájmu, který by se měl vzhledem k momentální realitní situaci v San Francisku pohybovat mezi 10 až 20 tisíci dolary ročně, v přepočtu tedy až kolem 450 tisíc korun.

Řešení pro neúměrně drahé San Francisko

Obyvatelé San Franciska a jeho okolí, jakožto Mekky IT a technologií, totiž v posledních letech bojují s neúměrně rostoucími náklady na život. Například pronájem průměrného jednopokojového bytu v San Francisku dnes zájemce vyjde na v přepočtu 85 tisíc korun a stále více lidí převážně ze střední třídy se tak dostává do situace, kdy si tento standard nemůže dovolit. Právě sdílená ekonomika se proto v těchto případech nabízí jako jedno z možných řešení.

rent-the-backyard

Vydělejte na svém dvorku

V případě Rent the Backyard celý proces sdílení funguje poměrně jednoduše. Služba na dvorku vlastníka vybuduje a na vlastní náklady zařídí ekologicky udržitelný apartmán o rozměrech 40 až 80 metrů čtverečních, zalistuje ho na internetových stránkách nabízejících ubytování včetně Airbnb a následně se o polovinu provize z pronájmu rozdělí každý měsíc s vlastníkem pozemku.

apollo-m

Přečtěte si také„Houstone, Orel přistál.“ Zažijte misi Apollo 11 v reálném čase včetně dobových videí a rádiové komunikace„Houstone, Orel přistál.“ Zažijte misi Apollo 11 v reálném čase včetně dobových videí a rádiové komunikace

Požadavky na spolupráci jsou jednoduché. Aby byl člověk do programu vpuštěn, musí vlastnit nemovitost v San Francisku či jeho okolí, mít dostatečně velký dvorek a ve své nemovitosti trávit většinu času v roce. To ne však kvůli tomu, aby byl novým nájemníkům neustále při ruce, ale aby nebylo možné prokázat čistě komerční účel nemovitosti.

Po 30 letech se majitel dvorku stává 100% vlastníkem

Vzhledem k tomu, že výstavba prostoru je kompletně v rukou služby samotné, nabízí se logicky i otázka, jak je to s jeho vlastnictvím. Na ní tvůrci nabízejí překvapivě jednoduchou odpověď.  V principu se totiž jedná o podobný model jako u hypotéky a vlastník dvorku, na kterém je apartmán postaven, v něm získává podíl postupně.

node

Foto: Rent the Backyard

Teprve až po 30 letech apartmán vlastní ze 100 %, čímž se Rent The Backyard brání pro případy, kdy by vlastník svoji nemovitost včetně dvorku prodal. V tomto případě je totiž majitel nemovitosti nucen službě doplatit zbývající, zatím nenabytý podíl a tím tak pokrýt náklady spojené se samotnou výstavbou.