Bývalý areál Tesly v Pardubicích se mění. Vyrůstá zde čtvrť, jejíž součástí je i bytový dům ze dřeva

V někdejším areálu Tesly ve východočeském městě vzniká na 2,5 hektarech rozsáhlý developerský projekt, který mimo jiné nabídne i bydlení v dřevostavbě.

nova-tesla-nahled

Foto: Linkcity Czech Republic

V pardubickém projektu Nová Tesla vyroste dřevostavba pro 11 bytů

0Zobrazit komentáře

Dřevostavby už notnou dobu nejsou jen okrajovou záležitostí v oblasti stavebnictví. Naopak se jim ve větší míře věnují renomovaná architektonická studia i velké stavební firmy. Jedním z posledních příkladů je rezidenční projekt v Pardubicích, kde na rozlehlém brownfieldu vyroste také bytový dům ze dřeva. Na třech podlažích v něm vznikne prostor pro jedenáct bytových jednotek.

Dřevěný bytový dům bude součástí projektu Nová Tesla, který vyrůstá od roku 2021 v několika etapách na největším brownfieldu v Pardubicích. Původně zde stál areál zkrachovalé Tesly. Ten město v roce 2018 prodalo developerovi Linkcity Czech Republic, který je součástí francouzské stavební skupiny Bouygues Construction.

V chátrající oblasti tak začala postupně vznikat nová čtvrť pro 750 obyvatel, jejíž součástí jsou byty, řadové domy, ale také supermarket se zelenou střechou a budova pro Fakultu zdravotnických studií. Jeden z bytových domů, který pojme jedenáct bytů, bude navíc celý ze dřeva. Developer pro jeho realizaci oslovil ke spolupráci tým architektů, projektantů a dalších odborníků ze studia Prodesi/Domesi.

nova-tesla

Foto: Linkcity Czech Republic

Na návrhu pracovali architekti ze studia Prodesi/Domesi

„V Linkcity se zaměřujeme na projekty udržitelné výstavby, které spočívají zejména v revitalizaci nevyužitých městských brownfieldů. Použití dřeva je jednou z cest, jak posunout náš odpovědný přístup k výstavbě zase o krok dál. Unikátní vlastnosti dřeva dokážou nabídnout zajímavé benefity našim zákazníkům a představují ideální nástroj ke snížení uhlíkové zátěže staveb,“ říká Kristýna Zavrtálková, generální ředitelka společnosti Linkcity.

Hlavním úkolem Prodesi/Domsei bylo přijít s řešením, které by odpovídalo technicky i konstrukčně a zároveň vyhovovalo všem akustickým a bezpečnostním normám souvisejícím s výstavbou bytového domu. Ten tak bude zkonstruován z CLT panelů, které se architekti rozhodli zviditelnit i v interiéru – z materiálu tak vzniknou pohledové stropy. V exteriéru budou panely patrné díky dřevěnému obkladu zapuštěnému do lodžiových částí.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní projekt, jsme na začátku věnovali velký čas a prostor úvodní analýze z různých úhlů pohledu. Promýšleli jsme důkladně vše od konstrukce přes akustiku až po ekonomické parametry. Výsledkem je řešení, které je aplikovatelné i na mnohem větší projekty v blízké budoucnosti,“ doplňuje Zdeněk Konvalina, manažer technického řešení projektu z Prodesi/Domesi.

Třípodlažní bytový dům nabídne osm bytů o dispozici 2+kk a trojici bytů o dispozici 3+kk. „Všechny jednotky mají nadstandardní podlahovou plochu, tak aby nabízely dostatek prostoru pro rodinný život. Cenové rozpětí očekáváme 90 tisíc za metr čtvereční podlahové plochy, zájemce nyní již evidujeme,“ dodává Michal Blažek, projektový manažer Nové Tesly. Podle Cenového kompasu publikovaného serverem Sreality.cz se průměrná nabídková cena pardubických bytů o dispozicích 2+kk aktuálně pohybuje na necelých 62 tisících za metr čtvereční.

V rámci projektu Nová Tesla přitom není dřevěná konstrukce jediný udržitelný princip, který se v rámci výstavby rozhodl developer využít. Pracuje rovněž s betonem s podílem recyklovaného kameniva, řadové domy mají fotovoltaické panely, tepelná čerpadla a střechy pokryté zelení. Součástí celé čtvrti bude také náměstí s udržovanou zelení či komunitní zahrada. Realizace bytového domu ze dřeva bude zahájena začátkem roku 2024. Náklady na jeho výstavbu nechtěl developer sdělit.