Bývalý startup Googlu Waymo si objednal dalších 62 tisíc kusů samořiditelných automobilů

waymo_090217x1

Ve Waymo One budou jezdit vozy Chrysler Pacifica Hybrid

0Zobrazit komentáře

Jeden z nejnadějnějších startupů na poli autonomních vozidel Waymo, který vznikl jako projekt Googlu a později se přesunul pod jeho mateřskou společnost Alphabet, razantně rozšiřuje svoji flotilu vozidel. Od koncernu Fiat Chrysler si totiž startup objednal na 62 tisíc kusů hybridních minivanů Chrysler Pacifica v hodnotě přes miliardu dolarů, které se chystá vybavit svojí samořiditelnou technologií.

Waymo je zároveň v jednání s automobilkou o možné spolupráci na prodeji takto vybavených vozidel zákazníkům, což by značně urychlilo adopci novodobé technologie v běžném provozu. Od tohoto kroku je ovšem pravděpodobně daleko a Waymo spíše dříve začne licencovat automobilkám pouze svoji samotnou technologii a zároveň se věnovat přepravnímu byznysu.

opero-office-prague-mm

Přečtěte si takéPodívejte se do stylového coworkingového prostoru Opero v PrazePodívejte se do stylového coworkingového prostoru Opero v Praze

Ostatně již nyní má Waymo v ulicích kolem 600 aktivních automobilů, konkrétně v amerických státech Arizona, Washington, Michigan, Georgia a samozřejmě také v Kalifornii. V arizonském Phoenixu navíc testuje vozidla již zcela bez řidiče. Arizona je známa pro svůj benevolentní přístup k testování podobných technologií a již dříve si ji vybral také Uber, který ovšem v průběhu roku narazil na první smrtelnou nehodu, která testování dočasně pozastavila.

0118_waymo_2

Vozidla Chrysler Pacifica jsou mimo jiné pro účely autonomní přepravy osob zcela ideální. Minivany zvládnou pojmout až osm osob najednou, jsou jedny z nejlépe hodnocených na trhu z pohledu bezpečnosti a jejich průměrná spotřeba činí pouze 2,8 litru na 100 kilometrů. Kromě těchto vozidel uzavřelo Waymo partnerství také s Jaguarem, které mu přinese 20 tisíc kusů modelu I-Pace.

jaguar

Jaguar I-Pace, jehož 20 tisíc kusů má Waymo v následujících letech obdržet

Foto: Waymo, Jaguar