Češi rozsvítí fotbalové Euro. Supermoderní stadion v Budapešti osadila 1 800 světly pražská Halla

Filip HouskaFilip Houska

puskas-arena-2

Foto: Puskás Aréna / Facebook

Budapešťská Puskás Aréna, která bude hostit EURO 2020

0Zobrazit komentáře

Maďarsko je jednou z dvanácti zemí, které budou příští rok pořádat 16. ročník Mistrovství Evropy ve fotbale (EURO), do něhož se po nedávném souboji s Kosovem dostal i český národní tým. Přípravy na tento fotbalový svátek jsou tedy v plném proudu a právě Maďaři se na něj chystají velkolepě – novým, prestižním stadionem přímo v srdci Budapešti, který splňuje ty nejnáročnější kritéria fotbalových asociací UEFA a FIFA.

Právem se takzvaná Puskás Aréna s kapacitou okolo 67 tisíc diváků stává jedním z nejmodernějších fotbalových stánků na starém kontinentu a největší podíl na tom nese uznávaný maďarský architekt György Skardelli, který jej před pěti lety navrhl. Svůj otisk však na něm mají i Češi, konkrétně tradiční tuzemská firma Halla specializující se na designové osvětlení.

Právě její svítidla, která vznikají v Novém Městě nad Metují, si stavitelé stadionu z West Hungaria Bau vybrali pro osvícení většiny vnitřních prostor. „Nabídli dobrou kvalitu za rozumnou cenu, což pro nás bylo velmi důležité. Velkou předností byla též jejich snadná montáž,“ objasňuje výběr dodavatele West Hungaria Bau.

halla-puskas-arena-1

Foto: Halla

VIP patro nové Puskás Arény

Českou stopu v podobě kulatých svítidel je tak možné vidět ve skyboxech, foyer v přízemí a také v hale, přes kterou hráči vstupují na hrací plochu. Halla se postarala se také o vybavení VIP zóny, pro kterou poskytla až sedm kilometrů lineárních světel poskládaných do vzoru rybích kostí. Do těchto míst česká firma umístila 1 800 produktů, které ideálně doplňují minimalistickou dynamiku interiéru.

„Máme velkou radost, že se nám na dřívější realizace v Maďarsku podařilo navázat takto prestižní a velkou realizací. Architekti si dali na návrhu opravdu záležet a za to jim patří velký dík,“ zmiňuje Daniel Černý, předseda představenstva Hally.

puskas-arena-1

Foto: Halla

Puskás Aréna stála vládu 610 milionů eur, jde o jeden z nejdražších stadionů Evropy

Tuzemské produkty se nicméně nebudou starat jen o osvětlení pro hráče, fanoušky a důležité fotbalové představitele. Vzhledem k tomu, že má Puskás Aréna, která nahrazuje původní, před třemi lety zbouraný Stadion Ference Puskáse, sloužit i jako místo pro kulturní akce, světla z českých dílen budou k dispozici i pro řadu dalších příležitostí.

Důležitý kontrakt pro renomé firmy

Možnost osvítit novou sportovně-kulturní stavbu Budapešti vzala Halla s otevřenou náručí. Nešlo však čistě o finanční důvody, ale hlavně o zachování dobrého renomé firmy, která je svými produkty známá až na Novém Zélandě. Není tomu totiž tak dávno, co společnost zakladatelského tandemu Jiří Jelínek–Karel Květoň čelila velkým problémům ohledně údajné insolvence.

dum-sklenik-min

Přečtěte si takéPro úrodu suchou nohou. V Podkrkonoší vyrostl dům, ve kterém mají v prvním patře skleníkPro úrodu suchou nohou. V Podkrkonoší vyrostl dům, ve kterém mají v prvním patře skleník

Byť firma několikrát své klienty, věřitele i banky ujišťovala, že jde o nepravdivé nařčení, ztrácela nové zahraniční partnery, což ji velmi zasáhlo. Momentálně je však celá situace zdravá, Halla opět průběžně navyšuje tržby a začíná být znovu brána jako legitimní podnik. A právě velké, prestižní zakázky jako tato v hlavním městě Maďarska ji mohou vizitku výrazně vylepšovat.

halla-puskas-arena-7

Foto: Halla

Jednoduchá kulatá světla v synergii s prostým interiérem

halla-puskas-arena-8

Foto: Halla

Jeden ze vstupů do arény

halla-puskas-arena-6

Foto: Halla

Foyer

halla-puskas-arena-3

Foto: Halla

Místo pro důležité představitele

halla-puskas-arena-2

Foto: Halla

Vstup do jednoho z 84 dostupných skyboxů

halla-puskas-arena-5

Foto: Halla

Hráčská hala pro vstup na hřiště

halla-puskas-arena-9

Foto: Halla

Světelné rybí kosti

halla-puskas-arena-4

Foto: Halla

Kulatá svítidla

 

Diskuze (0)

Novinka

Anonym