Česká karetní hra s velrybami v hlavní roli vybrala na Kickstarteru za 4 dny přes 100 tisíc korun

Michal PtáčekMichal Ptáček

whales-karty
0Zobrazit komentáře

Kickstarter a jeho crowdfundingové kampaně se stávají stále častější destinací i pro tuzemské vývojáře, designéry a kreativce, kteří chtějí se svým produktem uspět ve světě. Viditelné je to například v herní branži, ostatně například i úspěšný RPG titul Kingdoms Come: Deliverance od českých Warhorse Studios předloni právě od fanoušků na Kickstarteru získal na vývoj v přepočtu 36 milionů korun. Ty posloužily jako základ k tomu, aby titul získal další financování od investorů a následně byl vydán a ovládl na několik týdnů herní hitparády po celém světě.

Další obor, ve kterém Češi patří ke světové špičce, jsou deskové hry. Například deskovka Codenames od Vladimíra Chvátila se předloni dočkala celosvětového ocenění pro nejlepší deskovou hru na světě a od té doby sbírá jednu pozitivní hráčskou recenzi za druhou. Například na Amazonu se hra těší průměrnému hodnocení 4,8 z 5 od zhruba 2 000 recenzentů.

whales-4

Hra se dočká i českého překladu a pravidel

Na vlně deskovek a dalších společenských her, které v posledních letech i přes neúprosnou digitalizaci začínají být opět v kurzu, se pokusí navázat i další hra z českých luhů hájů s názvem Whales Destroying the World, v české verzi Velryby ničí svět. Jedná se o lehce humornou karetní hru od designérů Jindřicha Pavláska a Petra Vojtěcha.

supernovayc

Přečtěte si takéČeský startup Supernova se dostal jako vůbec první z Česka do prestižního akcelerátoru Y CombinatorČeský startup Supernova se dostal jako vůbec první z Česka do prestižního akcelerátoru Y Combinator

Děj a pravidla jsou poměrně jednoduché. Zatímco velryby se snaží postavit co nejsilnější armádu, jeden z hráčů jako tajný Superhrdina se musí pokusit armády ostatních infiltrovat, a v případě úspěchů útok ostatních rozvrátit. Celkový výherce může být jen jeden a i samotní velrybí hráči mezi sebou soupeří o post nejvyššího generála.

whales-6

Testování hry

Ačkoliv hra dle autorů plánů míří na globální trh, dočká se zároveň i několika jazykových mutací včetně češtiny a především českých pravidel. Právě i pro tyto potřeby autoři hry zamířili s crowdfundingovou kampaní na Kickstarter, kde se jim jejich původní cíl ve výši částky 4 500 dolarů podařilo překonat během 4 dní. Do konce kampaně přitom zbývá ještě 29 dní a bude tak zajímavé sledovat, kam se cílová částka vyšplhá a jak s ní tvůrci naloží.

Vydání je prozatím plánováno na příští rok. Základní balíček s hrou vyjde na zhruba 330 korun a autoři mají zajištěné poštovné do Česka zdarma.