České Twigsee získává miliony, městská mobilita od BMW a velký trailer na nový Matrix. Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

neo-vanda

Foto: Warner Bros. (YouTube)/CzechCrunch

Velký trailer na nový Matrix a české Twigsee získává miliony korun

0Zobrazit komentáře

Nedělní rekapitulace zásadních článků, které jsme za uplynulý týden publikovali, je tady. Tentokrát začínáme velkou investicí do českého startupu Twigsee Vandy Seidelové, jenž na digitalizaci školek získává miliony korun od Jiřího Hlavenky a Jana Slámy. Od finanční injekce se dále posuneme k BMW.

Tradiční německá automobilka totiž nevyrábí jen auta, ale také motocykly a kola. Nyní představila své vize budoucnosti nejen městské mobility a zatímco z jedné se stává extrém za hranicí zákona, ta druhá je tak trochu nudná. Nelze nepřipomenout ani velký trailer na pokračování kultovní filmové série Matrix.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Tesla je novým vládcem Nürburgringu: Slavnému závodnímu okruhu Nürburgring až dosud mezi sériovými elektromobily vládl Taycan, ovšem jízda inovované verze Modelu S od Tesly byla natolik rychlá, že si ho celý podmanila.

♻️ Návrat k vratným lahvím: Mattoni začala stáčet své perlivé i neperlivé vody do nového zálohovaného skla, aby omezila produkci odpadu a podpořila cirkulární ekonomiku.

?️ Ray-Bany podle Marka Zuckerberga: Nasadíte si je – a můžete sdílet vše okolo sebe. Facebook představil svůj první módní doplněk, chytré sluneční brýle značky Ray-Ban, které umí fotit i přehrávat hudbu.

? Billa a Penny pracují na vlastních e-shopech: Online prodej potravin sílí a chtějí z toho vytěžit i zaběhlé supermarketové řetězce. Billa a Penny pracují na vlastních e-shopech, které umožní pohodlné nakupování z domova.

? Bill Gates sází na hotely: Přestože hotelnictví za sebou nemá nejlepší časy, nadále přitahuje pozornost investorů. A Bill Gates teď prakticky ovládne jeden z těch největších řetězců – Four Seasons.

? Další peníze na ochranu přírody: Jeff Bezos pokračuje v boji s klimatickými změnami. Ze svého obřího jmění daruje další stovky milionů dolarů a jeho cílem je rozdat až deset miliard.

? Salvador zavedl bitcoin: Bitcoinem zaplatíte cokoliv od běžného nákupu potravin až po rodinný dům. Salvador se zapsal do historie a jako první země světa zavádí nejznámější kryptoměnu coby oficiální platidlo. Slibuje si od ní i nové investice.

***

Digitální revoluce ve školkách nabírá na tempu. Hlavenka a Sláma investují miliony korun do Twigsee

twigsee1-min

Foto: Ilja Hubálek / Twigsee

Vanda Seidelová, zakladatelka Twigsee

Když Vanda Seidelová zjistila, že školky stále fungují jako před třiceti lety, rozhodla se je digitalizovat. Její aplikaci Twigsee se to daří a nyní získává finance na další expanzi od brněnského dua Jiří Hlavenka a Jan Sláma.

***

BMW představilo elektrokolo porušující zákony a elektrický motocykl s až příliš klidným charakterem

bmw-ebike9

Foto: BMW

Koncept elektrického kola a elektrického motocyklu od BMW

BMW nejsou jen auta, ale i kola a motorky. Německá automobilka teď představila jejich futuristické vize. A zatímco z jedné se stává extrém za hranicí zákona, ta druhá je tak trochu nudná.

***

Je tady velký trailer na nový Matrix. Pokračování kultovního sci-fi ukazuje, jak hluboko králičí nora vede

neo-1

Reprofoto: Warner Bros./YouTube

Keanu Reeves jako Neo ve filmu Matrix Ressurrections

Neo a Trinity se vrací. Bezmála dvacet let po původní trilogii vyšel trailer na nový Matrix Resurrections a slibuje virtuální svět, jak jsme ho ještě neviděli.

***

Partner newsletteru:
Již příští týden pořádá University of New York in Prague událost TEDxUNYP, kde představí 14 inspirativních řečníků z celého světa. Zažijte sobotu plnou inspirace a zajímavých myšlenek, kterou mediálně podporuje CzechCrunch. Vstupenky zakoupíte přes portál GoOut.

tedxunyp_18092021

***

Ondřej Kania se stává jediným vlastníkem své vzdělávací skupiny JK Education. Espira prodala poloviční podíl

ondrej-kania3

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Ondřej Kania, spoluzakladatel a výkonný ředitel JK Education

Vzdělávací skupina JK Education se dostává do rukou svého spoluzakladatele. Ondřej Kania získává 50procentní podíl od dosavadního finančního partnera, který po třech letech zvedá kotvy.

***

Loklok přináší nealkoholickou kvašenou renesanci. Starodávný nápoj kombucha může dokonce zvýšit produktivitu v práci

loklok_title-min

Foto: Paula Trebatická / Loklok

Michal Ďuriník a František Špás, spoluzakladatelé Lokloku

Je perlivá a nealkoholická, ale limonáda to není. Vzniká pomocí kvasinek, ale není to ani pivo. Co je to? Nápoj zvaný kombucha, který zažívá po letech novou vlnu zájmu. A veze se na ní i brněnský Loklok.

***

Velká změna v českém Rohlíku. Petra Pavlíka na pozici šéfa střídá ostřílený Olin Novák

olin-novak

Foto: Rohlik.cz

Olin Novák, od října nový šéf českého Rohlíku

Po vydařeném roce přichází v nejvyšších patrech českého Rohlíku velká změna. Dosavadního šéfa Petra Pavlíka nahrazuje zkušený manažer Olin Novák.

***

Za mexickou kuchyní k bratrům Kapolkovým. Síť bister i přes pálivý rok jede dál a vstupuje do dalších měst

los_capolitos-1-2

Foto: Los Capolitos

Bratři Kapolkové, tvůrci sítě bister Los Capolitos

Inspirovali se Mexikem a koncept líbivého bistra přinesli i do Česka. Nyní Los Capolitos míří do dalších měst a byť za sebou nemají finančně nejúspěšnější rok, pořád chtějí krajanům servírovat to nejlepší burrito.

***

Jsme rádi, že už i Češi začínají žít zdravěji, říká tvůrce Kalorických Tabulek, díky kterým přesně víte, co jíte

petivoky-1-1

Foto: Archiv TP

Tomáš Pětivoký, tvůrce Kalorických Tabulek

Tomáš Pětivoký nejprve Kalorické tabulky založil pro svou osobní potřebu, postupem let z nich ale vyrostla aplikace, kterou pro sledování kalorického příjmu používají stovky tisíc lidí. „Jsme rádi, že už i Češi začínají žít zdravějí,“ říká její tvůrce.

***

Apple představí nové iPhony a Apple Watch již příští týden. Těšit se můžeme na designové proměny

apple-september-event-iphone-13

Foto: Apple

Apple nové produkty představí 14. září

Svátek fanoušků firmy s nakousnutým jablkem v logu se blíží. Apple již za týden představí nové iPhony i designově obměněné Apple Watch.

***

Psychologie úspěšného startupisty: Mluvme o chybách aneb jak pracovat se strachem ze selhání

pavlicek

Foto: CzechCrunch

Milan Pavlíček, psycholog & HR manažer

Univerzální recept na úspěšný startup neexistuje. Musí toho secvaknout vícero, a proto se v dalším díle seriálu Psychologie úspěšného startupisty podíváme na to, jak pracovat se strachem ze selhání a otevřeně mluvit o chybách.

***

Mercedes chce zpřístupnit elektromobilitu více lidem. Klíčem k úspěchu se má stát nový sedan EQE

mercedes-eqe6

Foto: Mercedes-Benz

Mercedes-Benz EQE

Pro koho je model EQS příliš, může sáhnout po EQE. Tak by se dal popsat nově představený vůz, se kterým chce Mercedes nabídnout své luxusní pojetí elektromobility podstatně více zákazníkům.

***

SportObchod.cz kupuje výrobce fitness výživy. Cílem e-shopu je vytvořit nabídku sortimentu pro všechny sportovce

pr_sportobchod_fitness4u_foto1

Foto: SportObchod.cz

Ředitel SportObchod.cz Josef Mech a majitel Fitness4U Filip Novotný

Český e-shop SportObchod se zaměřoval na vybavení pro hokejisty, tenisty, cyklisty nebo běžce. Teď ale Josef Mech a jeho kolegové oznámili akvizici společnosti Fitness4U, jež se zabývá fitness výživou, posilováním a dalšími doplňky.

***

Česká pošta se pouští do samoobslužných výdejních boxů. Osází s nimi vlaková nádraží napříč zemí

ceskaposta

Foto: Česká pošta

Česká pošta

Česká pošta nasedá na trend samoobslužných výdejních boxů, ve kterých si své zboží vyzvednete v čase, kdy se to bude hodit vám. Osází s nimi nádraží napříč zemí.

***

Matrix je zpět. Podívejte se na nový trailer a poznejte souvislosti, které vám u předchozí trilogie mohly uniknout

m4tr1x

Reprofoto: Warner Bros./YouTube

Matrix se v plné síle vrací zpět na filmovou scénu

Velký trailer na nový Matrix zvedl ze židle snad každého fanouška, ovšem neměli bychom zapomínat ani na původní trilogii. Poznejte souvislosti, o kterých jste dosud nemuseli vůbec vědět.

***

Ústecký startup pomáhá firmám se zabezpečením při práci na dálku. Teď k němu putuje velká investice

michal-cizek-ceo-a-spoluzakladatel-goodaccess-boxed

Foto: GoodAccess

Michal Čížek, ředitel a spoluzakladatel GoodAccess

V posledních měsících rychle roste počet lidí pracujících mimo kancelář a firmy tak musí řešit zabezpečení přístupu k různým nástrojům a datům. Řešení nabízí Michal Čížek a jeho startup GoodAccess, jenž teď od investorů získal velkou investici.

***

Platit za obsah je normální. Nová česká služba Pickey umožňuje podporovat tvůrce a získala důvěru investora

mtf_5632-min-regular

Foto: Pickey

Spoluzakladatelé Pickey David Slačálek a Denisa Hrubešová

Sociální sítě se proměnily v jednu obří reklamní plochu. Alespoň tak to vidí Denisa Hrubešová, a proto spustila platformu Pickey, na které si fanoušci mohou předplácet nejrůznější obsah od tvůrců.

***

České Freelo usnadňuje týmovou spolupráci a překonalo 50 tisíc uživatelů. Teď naplno rozběhne expanzi

freelo-karel-borkovec_karel-dytrych_jan-kulda-4-min

Foto: Freelo

Zakladatelé Freela: Karel Borkovec, Karel Dytrych a Jan Kulda

Firmy stále více řeší organizaci spolupráce kolegů v kanceláři i na home office. Právě v tom jim pomáhá české Freelo, které překonalo 50 tisíc uživatelů a chce konkurovat nástrojům jako Asana, Basecamp nebo Trello.

***

Medicínská revoluce, nebo miliardový podvod? Začíná soud se zakladatelkou Theranosu Elizabeth Holmes

Elizabeth Holmesová, zakladatelka startupu Theranos

Před několika lety chtěla způsobit revoluci v medicíně a věřila jí i velká jména z byznysu. Nakonec ale měla Elizabeth Holmes se svým startupem Theranos všechny podvést. Teď za to stane před soudem.