Česko.Digital střídá šéfa, Eva Pavlíková jde do správní rady. Organizace oslovila čtyři miliony lidí

Mají tisíce členů a pomáhají státu s přechodem do jedniček a nul, Česko.Digital bude mít na pozici CEO Jana Kotaru. Pavlíková komunitu vedla tři roky.

Iva BrejlováIva Brejlová

eva pavlíková

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Eva Pavlíková je výkonnou ředitelkou Česko.Digital

0Zobrazit komentáře

Má prý za sebou počáteční sprint připomínající startupové prostředí. A teď je organizace Česko.Digital podle svého vlastního popisu stabilizovaná a mění strategii. Po třech letech se tak Eva Pavlíková, dosavadní šéfka, posouvá do správní rady. Vedení po ní přebírá Jan Kotara, který dosud dohlížel na organizační záležitosti z pozice provozního ředitele. Organizace vyčíslila, že během prvních tří let oslovily její projekty na čtyři miliony lidí.

„Dlouhodobě usilujeme o moderní Česko, které umí využívat technologie k řešení celospolečenských výzev,“ říká Kotara. Organizace dnes reprezentuje občanskou společnost v předsednictvu Rady vlády pro informační společnost, zasadila se o vznik platformy Společně a digitálně, která sjednocuje hlas nevládek volající po zrychlení procesu digitální transformace Česka, a zejména pracuje na systémové změně. To znamená, že se snaží, aby veřejná správa a neziskové organizace využívaly potenciál technologií k řešení celospolečenských problémů.

Pavlíková nastupuje od ledna do správní rady, kde je už zakladatel Jakub Nešetřil. „Chci se soustředit hlavně na podporu systémové změny,“ zdůvodňuje svůj krok. Naráží tím právě na to, že se jí doposud vedená organizace zaměřuje na svižnější přesun Česka do moderní sféry jedniček a nul. „Pak můžeme jako organizace spokojeně ukončit činnost,“ doplňuje.

kotara

Foto: Česko.Digital

Jan Kotara nově povede Česko.Digital jako CEO

Česko.Digital funguje od roku 2019, s myšlenkou na něj přišel Jakub Nešetřil a inspiroval se přitom v zahraničí, kde dobrovolnické komunity „digitálno“ už rozšiřovaly. Spoluzakladatelkami se staly Pavlíková a Radka Horáková.

Doufali, že se jim během měsíců podaří vystavět komunitu o vyšších stovkách lidí, místo toho brzy přitáhli tisíce a dnes komunitu tvoří víc než šest tisíc expertních dobrovolníků, kteří ve svém volném čase pomáhají státnímu a neziskovému sektoru s využitím technologií. Ve skutečnosti je Česko.Digital největší takzvaně civic-tech organizací v Evropě. Za partnery má ty nejsilnější – penězi jí pomáhají Nadace PPF, Google.org, Bakala Foundation, Nadace Avastu či Livesport.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Komunita poslala do světa během pandemie projekt Učíme online, zorganizovala sbírku počítačů, účastnila se práce na aplikacích Zachraň jídlo až po řadu projektů pomoci Ukrajině. Mnoho aktivit zvládla dát dohromady v řádech dnů, přitom inspirovala i lidi v zahraničí (například v případě ochranných pomůcek během pandemie), svou pomoc směřuje i na děti či mladé, pro ně spustila například Safezónu, místo pro prevenci a pomoc při duševní nepohodě. Celkem má přes 16 rozjetých projektů a 28 akcelerovaných, kterým pomohla do světa.

Pavlíková se od začátku příštího roku kromě působení ve správní radě Česko.Digital bude věnovat také projektu Byro.Works a dále pokračovat ve studiu bohoslovectví na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy.

Co si přečíst o Vánocích? Podle Billa Gatese dalšího Václava Smila či knihu o životě lidských buněk

Bill Gates již tradičně vybírá z té nejzajímavější literatury, již v tomto roce četl. Letos však přidal i pár tipů navíc.

bill-gates-a-knihy

Foto: Gates Notes

Bill Gates se svým letošním výběrem knih

0Zobrazit komentáře

Zakladatel Microsoftu a momentálně jeden z nejaktivnějších světových filantropů je vášnivý čtenář, to je známá věc. Stejně jako to, že se Bill Gates pravidelně dělí o tipy na ty nejzajímavější knihy, co mu prošly pod rukama. Čím že bychom si tedy měli zkrátit dlouhé chvíle o letošních Vánocích? Třeba dílem o buňkám nebo dalším pohledem Václava Smila na svět kolem nás, tentokrát Gatesův oblíbený autor s českými kořeny rozebírá lidský pokrok jako takový. A to není všechno – ke knižním tipům miliardář přihodil i něco navíc, třeba své oblíbené songy na Spotify.

Knihy

Jak vypadá život buňky? Na tuto otázku přináší odpověď kniha The Song of the Cell: An Exploration of Medicine and the New Human od Siddharthy Mukherjeeho. Podle Gatese pomáhá porozumět tomu, co se děje v našem těle, když jsme nemocní, a celkově čtenáři přibližuje obor buněčné biologie. Mukherjee, onkolog a držitel Pulitzerovy ceny, nahlíží do historie oboru a současné úrovně buněčné léčby leukemie a dalších smrtelných nemocí.

„Každý z nás někdy onemocní a všichni budeme mít blízké, kteří onemocní. Abychom pochopili, co se v těchto chvílích děje – a cítili optimismus, že se situace zlepší –, potřebujeme základní znalosti o stavebních kamenech života. Mukherjee chápe, že abychom našli jádro normální fyziologie nebo nemoci, musíme se nejprve podívat na buňky‘,“ popisuje Gates.

Do základů se noří i další z doporučených knih jménem Not the End of the World: How We Can Be the First Generation to Build a Sustainable Planet od Hannah Ritchie. Jak z názvu vyplývá, ústředním tématem je problematika klimatické změny, na kterou autorka nahlíží optimistickou optikou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V každé kapitole Ritchie popisuje konkrétní činy, které mohou lidé, společnosti a vlády podniknout k vybudování lepšího světa. Takového, kde už není třeba dělat kompromisy mezi lidským blahobytem a ochranou životního prostředí, mezi dnešním a zítřejším životem,“ popsal knihu Gates.

A ani v letošním roce nechybí v Gatesovu výběru dílo Václava Smila. Gates měl přečíst všech 44 knih tohoto kanadského autora s českými kořeny, který je známý svou vášní pro velmi složitá témata. Kniha Invention and Innovation: A Brief History of Hype and Failure se zamýšlí nad tématem, zda je skutečně současný pokrok lidstva tak přelomový, jak se nám zdá. A odpověď zní, že není.

Gates však spatřuje potenciál v umělé inteligenci. „Umělá inteligence bude chytrá, nejen rychlá. Až dosáhne toho, čemu vědci říkají obecná umělá inteligence, poskytne lidstvu neuvěřitelné nové nástroje pro řešení problémů téměř ve všech oblastech, od léčení nemocí přes personalizaci vzdělávání až po vývoj nových zdrojů čisté energie,“ zamýšlí se Gates.

bill

Přečtěte si takéPředvánoční knižní inspirace od Billa Gatese je tadyKultovní sci-fi či memoár rockové hvězdy. Předvánoční knižní inspirace od Billa Gatese je tady

Dárky navíc

Do letošního seznamu si Gates dovolil přidat také několik tipů navíc. Tím prvním je ekonomický online kurz od Timothyho Taylora, kterého Gates označuje za jednoho ze svých nejoblíbenějších profesorů. Přidal také doporučení, podívat se na Netflixu na minisérii All the Light We Cannot See pojednávající o příběhu lidí pronásledovaných nacistickým režimem.

A v neposlední řadě nabízí zakladatel Microsoftu také playlist na Spotify složený z 54 skladeb. Podle Gatese je určený především pro zábavu a obsahuje skladby, které Gatesovi pomáhají dostat do sváteční nálady. „Ať už je posloucháte v ošklivém svetru, při balení dárků, nebo u stolu s rodinou a přáteli, doufám, že vám tyto písně přinesou stejnou radost jako mně,“ napsal Gates.