Česko je evropská hračkářská velmoc. Vývoz hraček za 2 miliardy eur nejvíce táhne LEGO

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

legoastronaut
0Zobrazit komentáře

V předvánočním čase se nejvíce mluví o tom, kolik Češi utratí v kamenných obchodech a e-shopech, a je neoddiskutovatelné, že tuzemské obchody mají své největší žně. Velmi zajímavý je ovšem i fakt, že Česká republika na mnoha evropských trzích významně přispívá k tomu, jaké hračky se na nich prodávají. Podle analýzy UniCredit Bank totiž patří Česká republika mezi evropské velmoci na trhu s hračkami.

V souvislosti s hračkami se v těchto dnech nejvíce mluví jako o dárcích, ale pro mnoho firem jde také o výrobní a vývozní artikl, který hraje v Česku skutečně významnou roli. Česká republika patří s vývozem plastových stavebnic, panenek, miniaturních modelů či hračkářských sad mezi hračkářské velmoci, když vyvezla hračky v hodnotě přesahující 2 miliardy eur, tedy více než 51 miliard korun.

lego-kladno

Výrobní závod LEGO na Kladně

„Hračky jsou jedním z nejoblíbenějších vánočních dárků v českých domácnostech, především v rodinách s menšími dětmi. Čeští výrobci však nedodávají jen pod domácí vánoční stromečky, díky vývozu stavebnic, panenek či miniaturních modelů jsme evropskou hračkářskou velmocí,“ říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank, která svou analýzu zpracovala na základě evropských statistik výdajů domácností a vývozu.

Česká republika je pro LEGO klíčová

První pozici mezi evropskými exportéry České republice zajišťuje především dánská stavebnice LEGO, která do Česka přesouvá stále větší část své výroby a dalších činností. Na Kladně má LEGO největší balicí a výrobní závod, v Jirnech u Prahy stojí obří centrální sklad, odkud se stavebnice expedují do celého světa, a v Praze je pak také obchodní ředitelství pro střední a východní Evropu.

alza-vydej-top

Přečtěte si takéAlza za 10 dní vánočního šílenství utržila přes 2 miliardy korun. Odbaví stovky objednávek za minutuAlza za 10 dní vánočního šílenství utržila přes 2 miliardy korun. Odbaví stovky objednávek za minutu

Právě stavebnice z plastu dnes tvoří více než dvě třetiny českého vývozu hraček, ale podle UniCredit by byla česká pozice silná i bez celosvětově populárního Lega. Silnou pozici mají čeští „hračkáři“ také ve vývozech hraček tvořících sady a sbírky, panenek nebo miniaturních modelů. Pozitivní efekt má nicméně LEGO také například na export Maďarska, kde stojí jediný závod na výrobu stavebnic Duplo.

lego-creator-box

Obecně je v Evropě v období po rozšíření Evropské unie v roce 2004 nejrychleji rostoucími exportéry hraček právě Česká republika a také sousední Slovensko, jejichž hodnota exportu se v porovnání s rokem 2005 více než zdesetinásobila. „Pozici evropského lídra si Česká republika vydobyla v roce 2012, kdy na trůně vystřídala Německo,“ komentuje Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank. Zajímavé pak je, že vedle České republiky, Slovenska, Maďarska a také Malty už žádná země EU nevyváží více hraček, než jich dováží.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym