Český solární byznys v Chile. Skupina Solek si zajistila financování tamních elektráren za miliardy

Už teď je firma s hlavním sídlem v Praze důležitým hráčem v oboru. Na konci loňska oznámila, že její výnosy poprvé přesáhly miliardu.

Iva BrejlováIva Brejlová

solek-sobotka-reg

Foto: Solek

Zdeněk Sobotka, zakladatel a šéf energetické skupiny Solek

0Zobrazit komentáře

Sídlo mají v Praze, ale hned to druhé v pořadí důležitosti – a zároveň hlavní v míře byznysu – v Chile. Skupina Solek už v jihoamerické zemi několik velkých projektů solárních elektráren realizovala, má v ní v portfoliu elektrárny o výkonu 284 megawattů a dalších víc než 400 megawattů je ve fázi přípravy. Pro srovnání – nejvýkonnější projekt tohoto typu v Česku, skupina fotovoltaických elektráren souhrnně označovaných jako FVE Ralsko, má dohromady výkon necelých 56 megawattů.

Solek teď oznámil, že pro toto své portfolio dokončil financování za 379 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 8,4 miliardy korun. Firma k financování využila americké dluhopisy, které jí zajistí necelé čtyři miliardy, a o transakci byl prý ze strany investorů výrazný zájem.

„Díky velkým příležitostem, které dnes sektor obnovitelných zdrojů energie nabízí, zažívá Solek období dynamického růstu, které s sebou nese požadavky na financování,“ popisuje Zdeněk Sobotka, zakladatel a generální ředitel skupiny. Zmiňuje, že společnost musela splnit přísná akreditační kritéria, aby přístup k financování na trhu soukromých dluhopisů zvaný USPP splnila.

Ty, které firma vydala, mají splatnost dvacet let. Způsob dluhového financování se tím přizpůsobuje životnosti příslušné investice, popisuje společnost. Peníze chce použít především na expanzi i na refinancování stávajícího dluhu.

Od roku 2010 Solek připojil celkem padesát tři fotovoltaických elektráren, z toho osmnáct v Evropě a třicet pět právě v Chile. Aktuálně má skupina v Chile v různé fázi přes třicet osm projektů, které mají být postaveny letos a příští rok.

Společnost na konci loňska oznámila, že s výnosy přesáhla 1,14 miliardy korun, zisk vyšplhal bezmála ke 180 milionům. Elektrárny buduje pro velká jména – pro světově největší americkou investiční společnost BlackRock, se kterou spolupracuje dlouhodobě, má vybudovat dvacet osm nových solárních elektráren. Dalších třináct má pak vzniknout také pro švýcarskou společnost Nala Renewables.

Celosvětově je cílem do konce roku 2023 celkový instalovaný výkon 400 megawattů. Z toho většina se má uskutečnit v Latinské Americe. V Evropě se připravují fotovoltaické projekty o celkové kapacitě 1,4 gigawattu, v nejpokročilejší fázi výstavby jsou projekty v Rumunsku a Řecku. Připojení prvních elektráren je plánováno na příští rok.

Česko je pro Solek výrazně menším trhem, Sobotka už dříve zmínil, že je jejím potenciálem v zemi vybudovat přibližně 250 megawattů instalovaného solárního výkonu do roku 2025.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym