Český startup September Projects vstupuje na britský trh s mobilními platbami

Michal PtáčekMichal Ptáček

app

Zhruba 250 londýnských podniků začne během léta přijímat platby prostřednictvím platformy Dingo, která jako jedna z prvních na světě používá technologii iBeacon. Ta využívá bluetooth vysílače k přesnému zaměření polohy telefonu a Apple ji představil v loňském roce na WWDC, jako náhradu za nepříliš úspěšný systém NFC. Letos na jaře pak oznámil plán na nasazení bluetooth vysílačů i největší hráč na trhu mobilních plateb, PayPal.

Dingo tak bude jedním z prvních systémů, které tuto technologii využívají. Platformu by měl podpořit také jeden za tří nějvětších výrobců iBeaconů, polská společnost Kontakt.io.

Skylock 2

Přečtěte si takéSkylock…chytrý zámek na kolo, který během chvíle vybral 50 tisíc dolarů. Mobilní appku si vzali na starost čeští uLikeIT

Dingo platby nebudou dostupné všude, ale jen ve čtvrtích a městech, které používají tzv. lokální měny. První z nich bude komunita několika tisíc lidí z londýnské čtvrti Brixton, kde od roku 2009 používají Brixtonskou Libru (B£), Dingo by pak mělo postupně sloužit více provozovatelům lokálních měn v Británii i Evropě. Čeští vývojáři si tak chtějí na malých trzích ověřit hodnotu produktu a na podzim představit větší řešení pro běžné uživatele. Kromě lokálních měn by se mohly Dingo platby objevit také na některém z letních festivalů v ČR.

Za projektem jinak stojí pětičlenné studio September Projects (web v přípravě), které vzniklo letos na jaře spojením vývojářů z jabloneckého Play Ragtime, s lidmi stojícími za společností Unit a Sofa. Na vývoji se tak podílí například i mobilní vývojář Jiří (Jura) Ibl, mimochodem určitě jeden z nejschopnějších lidí, které jsem na české tech scéně poznal. První prvotinou týmu je pak nedávno vydaná experimentální aplikace Happy.