Český vyhledávač nábytku Favi s miliony od Pale Fire Capital vstupuje do Maďarska

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

favi-zajic-hejl2

Foto: Favi

Radomír Hejl a Jan Zajíc, spoluzakladatelé Favi

Po Slovensku, Rumunsku a Polsku se český vyhledávač nábytku Favi, za kterým stojí Jan Zajíc a Radomír Hejl, chystá do páté země. Na jednom místě bude ukazovat nábytek a bytové doplňky z různých e-shopů také v Maďarsku. V České republice portál zařazeným obchodům zprostředkuje tržby přesahující 2 miliardy korun ročně.

Favi funguje od roku 2015. V Česku dnes spolupracuje s více než 600 e-shopy a kamennými obchody a loni se rozšířilo také na Slovensko, do Rumunska a Polska. S rozvojem projektu v Česku a první expanzí pomohly také miliony korun od české investiční skupiny Pale Fire Capital, která do Favi poprvé investovala v roce 2016.

V loňském roce investiční skupina internetových podnikatelů Jana Barty, Dušana Šenkypla a Davida Holého dokoupila další podíl a nyní drží v českém online vyhledávači nábytku nadpoloviční většinu. Favi sice na dotaz CzechCrunche odmítlo prozradit, kolik celkem od Pale Fire Capital získalo, ale podle našich odhadů by se mělo jednat o investici v řádu jednotek, maximálně nižších desítek milionů korun.

favi-web

Novou expanzi do Maďarska už ale prý Favi financuje z vlastních zdrojů. Na Slovensku, v Rumunsku a Polsku jeho vyhledávač navštíví každý den desítky tisíc uživatelů a podobně rychlý růst chce zopakovat také v Maďarsku. „Po pár týdnech od spuštění pilotního provozu jsme na Favi.hu zařadili více než 300 000 produktů od téměř 50 partnerských obchodů. Rádi bychom tato čísla během následujících týdnů zněkolikanásobili a přinesli i na maďarský trh nejširší nabídku nábytku a dekorací na jednom místě,“ říká Radomír Hejl, spoluzakladatel FAVI.

michalillich

Přečtěte si takéČeský startup Zuri Michala Illicha získal 600 tisíc eur od Pale Fire Capital na vývoj bezpilotního letadla

V Česku letos Favi odhaduje zprostředkované tržby u zařazených obchodů na více než 2 miliardy korun. V příštím roce plánuje český vyhledávač udržet současný růst o více než 100 procent a tržby by tak měly atakovat 4 miliardy korun. Slovenské Favi má být zatím zhruba třetinové a u zbylých tří zemí prozatím nechce firma výsledky odhadovat, protože je prý příliš brzy. Celkově by se nicméně mohlo Favi v příštím roce v celkových zprostředkovaných tržbách pohybovat až kolem 6 miliard korun.