Chcete optimalizovat daně při investicích do akcií či krypta? Řešení nabízí společné jmění manželů

Jak se daní nejen investice v režimu společného jmění (manželů)? Lze rozložit daňové povinnosti mezi oba partnery? Popisujeme, jak na to.

dane

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Jak optimalizovat daně

0Zobrazit komentáře

Investujete a přemýšlíte, jak optimalizovat danění zisků? Pro sezdané páry i registrované partnery může být často řešením institut společného jmění (manželů), který nabízí mnoho možností, jak některé příjmy ještě efektivněji danit. Jak to může fungovat třeba u dividend nebo bitcoinu? Na to odpovídá Jan Zahradník, zakladatel aplikace Taxomat, která se zaměřuje na danění investic a celoroční podporu investorů nejen v této oblasti.

***

Nejprve si trochu obecně přibližme, jak funguje společné jmění manželů (zkráceně SJM), protože bez teorie to tady nepůjde. Pak se detailněji podíváme na danění investic v režimu SJM včetně konkrétních příkladů a vysvětlení, jak některé situace řešit. Je důležité zmínit, že společné jmění se týká i registrovaného partnerství.

Co je koho v SJM?

Podle občanského zákoníku je součástí SJM vše, co manželům náleží, má majetkovou hodnotu a není vyloučeno z právních poměrů. A také vše, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co:

  • slouží pro osobní potřebu jednoho z manželů (například zubní kartáček),
  • nabyl darem, děděním nebo odkazem jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,
  • nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
  • nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
  • nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.

investice-3

Přečtěte si takéPozor na danění investic. Na co si dát pozor a kde ušetřit?Investujete? Pak hlídejte, jestli už své příjmy nemusíte danit. Na co si dát pozor a kde ušetřit?

Dle § 709 občanského zákoníku je součástí SJM zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.

Příklad 1:

Pokud by manžel nabyl byt v rámci dědického řízení nebo ještě před uzavřením manželství, tak samotný byt není předmětem SJM. Pokud by ale takový byt pronajímal a vykazoval by zisk, tak to už předmětem SJM je.

Příklad 2:

Pokud by se manžel stal v období manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva, je součástí SJM také tento podíl. Součástí SJM jsou i dluhy týkající se majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku. Manželé si ovšem mohou ujednat i jiný režim dle § 716 až § 723 občanského zákoníku. Změněný režim může spočívat v rozšíření, nebo naopak v zúžení rozsahu SJM.

Jak využít společné jmění manželů k daňové optimalizaci?

Z toho vyplývá, že pokud má jeden z manželů obchodní korporaci, a to před manželstvím nebo i během manželství, tak pokud je SJM zúžené, druhý v páru má stále nárok na podíl ze zisku. Je totiž v postavení k právnické osobě, kde je manžel jednatelem, spojenou osobou, tudíž v případě fakturace je třeba dodržovat tržní odstup.

Jak danit dividendy, úroky nebo podíly na zisku?

Příjmy se dle § 8 Zákona o daních z příjmů posuzují podle zdroje příjmů. Pokud je zdroj příjmů vložen do obchodního majetku jednoho z manželů, pak se příjmy zdaňují jen u tohoto jednoho člověka. Zároveň platí, že nelze vložit část do obchodního majetku jednoho a část do obchodního majetku druhého z manželů.

Jestliže zdroj příjmů není vložen do obchodního majetku žádného z manželů, zdaňuje se všechen příjem jen u jednoho z nich (záleží na domluvě). Je jedno, jestli peníze chodí třeba manželovi, tento příjem může zdaňovat manželka. Každý rok se mohou rozhodnout, kdo bude danit.

kejla_semotan_mm

Přečtěte si takéSemotan & Kejla: Pozor na Apple a možná přijde restart InteluSilný Microsoft, restart Intelu a pozor na Apple. Semotan a Kejla řeší, jak ustát nejistotu a vydělat

Z toho plyne, že pokud má například manžel akcie, ze kterých plynou dividendy, a akcie jsou součástí SJM, tak dividendy může zdanit i manželka, ačkoliv není právním vlastníkem. Obchodování s cennými papíry totiž není podnikání, a tak se obchodní majetek neřeší. To se hodí třeba v případě, pokud je jeden z manželů v paušálním režimu, kde si musí hlídat limit 50 tisíc korun – pro účely optimalizace může zdanit dividendy ten druhý.

Jak danit příjmy z nájmu?

Příjmy z nájmu dle § 9 Zákona o daních z příjmů zdaňuje vždy pouze jeden z manželů, přestože je majetek předmětem SJM. Přitom není podstatné, kdo příjmy inkasuje – inkasovat je může jeden, ale zdanit může druhý. A také není podstatné, kdo začne příjmy zdaňovat, mohou se každý rok střídat dle toho, jak to bude pro ně výhodnější.

Pokud se jedná o výlučné vlastnictví, a nikoli SJM, tam příjmy zdaňuje vždy vlastník. Mohou i různě střídat uplatňování výdajů (paušální a skutečné). Pozor ovšem na fakt, že pokud by manželé měli v SJM více nemovitostí, všechny příjmy ze všech nemovitostí zdaňuje vždy jen jeden.

Jak danit příjmy z cenných papírů, derivátů a krypta?

Příjmy dle § 10 Zákona o daních z příjmů, tedy cenné papíry, deriváty a krypto, se zdaňují dle domluvy. Pokud má například manžel v SJM investice a nejedná se o zúžené SJM, může příjmy z prodeje zdaňovat i manželka. Pokud je manžel v paušálním režimu, může takto optimalizovat. Bylo by ovšem vhodné, aby v investiční aplikaci u brokera byla evidována informace, že se jedná o majetek SJM, nebo zmínka o tom, že tam figuruje i manželka.

akciove-trhy-mvp

Přečtěte si takéDeset věcí, které musíte vědět o propadech na akciových trzíchVšude září rudá, ale Buffett to zase odhadl. 10 věcí, které musíte vědět o propadech na akciových trzích

V praxi mohou nastat různé situace, které vedou ke značným optimalizacím:

  • příjmy z prodeje investičních instrumentů (cenné papíry, finanční deriváty, kryptoaktiva a podobně) může zdaňovat pouze jeden z manželů – pokud příjmy plynou manželovi, ale je výhodnější zdanit u manželky, je to možné,
  • manželé si mohou příjmy rozdělit i dle druhů příjmů, takže manžel bude zdaňovat příjmy z držby cenných papírů a manželka příjmy z prodeje cenných papírů,
  • manželé si způsob zdaňování mohou jakkoli v průběhu zdaňovacích období měnit, tedy jeden rok může manželka zdaňovat cenné papíry a druhý rok manžel, je ovšem potřeba si dát pozor na druhy příjmů, které se zdaňují v rámci dvou zdaňovacích období (například finanční deriváty, kde se často bere výdaj z budoucna a podobně, zde doporučuji pokračovat v jednom systému zdaňování kontinuálně),
  • účty investičních platforem by měly obsahovat informaci o tom, že se jedná o majetek v SJM nebo by v účtu mělo figurovat i jméno druhého z manželů (když se například prodává nemovitost v SJM, tak i ten druhý musí souhlasit s prodejem, souhlas se uděluje jeho podpisem, bez kterého by byla daná transakce pravděpodobně nerealizovatelná) – zákon sice neupravuje takovou podmínku, lze ovšem vydedukovat, že při vyžádání podkladů Finanční správou by bylo podezřelé, kdyby u daňového přiznání paní Novákové byl všude pan Novák.

Jak je to s časovým testem?

Uveďme si dva příklady, na kterých si vysvětlíme, jak to v případě SJM může být s časovým testem.

Příklad 1:

Pan Koutný využil v roce 2018 opční program zaměstnavatele a výhodně tak nakoupil akcie. V roce 2024 se rozvedl a v rámci vypořádání SJM připadla polovina akcií manželce. Letos se exmanželé rozhodli akcie prodat za 220 tisíc korun. V tomto případě je tříletý časový test splněn u obou z nich, vypořádání SJM nenarušilo časový test, bude se jednat o osvobozený příjem.

Příklad 2:

Pan Koutný nakoupil akcie v roce 2018, v roce 2020 se oženil a letos všechny akcie prodává za 250 tisíc korun. Zde se bude jednat o osvobozený příjem pana Koutného (manželky se to týkat nebude).

Kde dál se může uplatnit SJM?

Jak je to s úroky jako odpočtem od daně?

Zde je potřeba si dát pozor na to, že limit 150 tisíc korun se vztahuje na jednu hospodařící domácnost, tudíž z toho plyne, že úroky z hypotéky může uplatnit (pokud je nemovitost v SJM, takže oba manželé jsou vlastníci nemovitosti i účastníci úvěrové smlouvy):

  • jeden z manželů ze 100 %,
  • oba manželé, ale rovným dílem 50 %, maximálně v úhrnu 150 tisíc korun.

karolinamuchova1

Přečtěte si takéUž se nekoukám, kolik za turnaj dostanu, říká tenistka MuchováZ prvních výher splácela půjčky. Teď už ani nekoukám, kolik za turnaj dostanu, říká tenistka Muchová

Prodej podílu ve společnosti

V rámci SJM se často řeší prodej podílu ve společnosti a jeho následné případné osvobození, kde je jeden z manželů společníkem. Podle zákona je příjem z úplatného převodu podílu v obchodní korporaci osvobozen, s výjimkou příjmu z úplatného převodu cenného papíru, přesahuje-li doba mezi jeho nabytím a úplatným převodem pět let.

Jak je to s darováním mezi manžely?

Pokud je bezúplatné plnění (dar) použit z prostředků SJM, nejedná se o dar, ale jedná se o hospodaření a nakládání se společným majetkem (v daném případě nelze uplatnit odpočet).

Mohou si manželé navzájem fakturovat?

Ano, mohou, ale je třeba dodržovat obvyklou výši dle § 23 odstavce 7 Zákona o daních z příjmů. To ovšem neplatí na situaci, kdy není upraveno zúžené SJM, poté by nemohli, jelikož se jedná pořád o ty samé peníze (peníze jedné hospodařící domácnosti). Pokud by manžel vystavil fakturu na manželku a ta fakturu uhradila z peněz v rámci SJM, taková fakturace je nepřípustná.

Jak je to ale s fakturací manželky na firmu, kde je manžel jednatelem? To lze, ale musí být dodržena už zmíněná obvyklá výše a zúžené SJM.

Rubriku Investice podporujíxtb2025

Kde banky řeknou ne, oni půjčí. Finančník z Londýna a bojovník s investičními šmejdy rozjeli fond

Jan Eisenreich má zkušenosti z fotbalu i pomoci poškozeným investorům, Roman Binter zase z byznysu s pohledávkami. Společně jsou tváře fondu Albatris.

Luboš KrečLuboš Kreč

albatrisStory

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Eisenreich (vlevo) a Roman Binter z fondu Albatris

0Zobrazit komentáře

Češi jsou známí tím, že milují nemovitosti – cihla je tu pořád víc než akcie. V tomto směru Roman Binter a Jan Eisenreich nezapřou, odkud pochází. Jejich motivace je ale pragmatická: pro svůj fond Albatris Special Opportunity Fund hledají příležitosti pro krátkodobé financování převážně menších a středních firem a developerských projektů, které nedosáhnou na bankovní úvěry. A vybírají si jen takové, které jim jako zástavu poskytnou kvalitní nemovitost. Svým investorům pak slibují výnos kolem 13 procent.

Albatris je původně skandinávská investiční skupina, ve které Binter působí už několik let. Spojil se s ní v Londýně, kde dlouhodobě žije a věnuje se tam řízení investičních fondů. Působil například ve Fulcrum Asset Management a mezi roky 2017 až 2022 mimo jiné pracoval i pro českého finančníka Martina Machoně a jeho mezinárodní holding APS. Ten se specializuje na skupování problematických pohledávek a obchodování s nimi.

Právník Eisenreich má zase bohaté zkušenosti s českou investiční šedou zónou, zastupuje totiž stovky klientů, kteří přišli o peníze sázkami na falešné finanční matadory, jako byly společnosti Growing Way či WCA. V těch se rozkutálely miliardy korun. Spolupracuje také se skupinou Litfin, která se zaměřuje na financování soudních sporů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Oba tak nyní využijí své znalosti toho, jak vyhodnotit investice s vyšší mírou rizika. „Když to hodně zjednoduším, poskytujeme rychlé peníze,“ říká Binter, který má magisterský a doktorský titul ze statistiky z prestižní univerzity London School of Economics.

Zástava ve formě pozemku nebo stavby je podle něj zárukou, že dostojí tomu, co nabízí svým investorům – tedy průměrnou roční výnosnost na úrovni 13 procent. Letos plánují poskytnout finance až na pět projektů v celkové výši kolem 300 milionů korun. Dosud pracovali výhradně s kapitálem získaným od mateřské skupiny Albatris, resp. svým a dvou spřízněných family officů. Během jara by ale chtěli nabrat nižší stovky milionů i od movitých Čechů a Češek.

„U každé zástavy si necháme udělat dva nezávislé posudky a znalců se ptáme, za kolik by se prodala, kdybychom ji dali na trh zítra. Opravdu si poctivě kryjeme záda,“ popisuje Jan Eisenreich, jak strukturují tzv. LTV čili loan-to-value. Jde o ukazatel, který definuje hodnotu nemovitosti vůči výši dluhu a v případě úvěrů od Albatrisu typicky není vyšší než 60 procent – takže v případě nesplacení úvěru dlužníkem by se zastavená nemovitost měla prodat za téměř dvojnásobek hodnoty půjčky.

Největším rizikem, se kterým pak Albatris, resp. jeho investoři, musí počítat, je především čas. Za předpokladu, že by někdo z dlužníků selhal, zůstane jim vždy cenný pozemek nebo budova s projektem, může ovšem trvat, než se k němu přes různé papírování a administrativu dostanou. „Zrovna tohle je ale něco, co umíme z naší profesní praxe velmi dobře. V právní a byrokratické džungli se dokážeme dobře orientovat,“ směje se Binter.

tylecek

Přečtěte si takéVedle akcií také investice do žalob proti kartelům? Žádný problémVedle akcií také investice do žalob proti kartelům? Žádný problém, LitFin si na to zakládá fond

Česká pobočka Albatrisu od loňského podzim poslala v součtu přes 150 milionů korun do prvních několika projektů. Stojí za nimi skupiny YD Capital a BICZ, které jsou jinak velmi aktivní na zdejším dluhopisovém poli a od běžných investorů už nabraly přinejmenším stovky milionů korun.

„Vytipovali jsme si dva dílčí developerské projekty, které jsou velmi zajímavé,“ upozorňuje Eisenreich s tím, že v obou případech jde o takzvaný bridge financing, což je typ přechodného, zhruba ročního úvěru, který je v dnešní době standardně úročený sazbou okolo 15 procent. „Udělali jsme si i celkem důkladný výzkum vnitřního fungování těch skupin, abychom měli jistotu, že nejdeme do něčeho, co je příliš riskantní,“ dodává Binter.

udoli

Foto: Michelské údolí

Developerský projekt Michelské údolí

YD Capital a BICZ při získávání kapitálu sází mimo jiné na robustní síť finančních poradců a jejich klientů. Tým Albatrisu si stojí za tím, že při své analýze nenarazil na nic, proč by vybrané developerské projekty měly být problematické: „Nevstupujeme majetkově do těch skupin, jde o spolupráci jen na vybraných projektech. A ty máme navíc velmi dobře zajištěné.“

Podstata byznysu, který Binter s Eisenreichem rozjíždí, je zřejmá – oproti penězům, jež poskytnou, musí stát nemovitost s minimálně dvojnásobnou hodnotou. „Nejsme developeři, nechceme v těch projektech být déle než rok, ostatně na to jsou naše peníze pro dlužníky i moc drahé. Ale pokud by nám úvěr nesplatili, víme, co s tím,“ upozorňuje Binter s odkazem na to, že on i Eisenreich mají s řešením zamotaných finančně-investičních situací zkušenosti.

docekal-a

Přečtěte si takéČást poradců se dala na dluhopisy, budou další krachy, říká analytikHypotéky byly pro poradce zlatý důl, část z nich se teď vrhla na toxické dluhopisy, říká analytik

Projekty, na nichž se nyní Albatris podílí, jsou jednak Michelské údolí, což je menší rezidenční výstavba v Praze z portfolia BICZ (holding čelí kritice kvůli své účasti na problematickém projektu výroby ekologických příborů Refork), jednak pro YD Capital zase pomáhá financovat dostavbu komerčního areálu Cihelna Slavkov.

Ve světě dluhopisových skupin se nyní naskýtá řada zajímavých příležitostí, protože jakkoli pověst tohoto oboru utrpěla v posledních letech několik šrámů, jsou v něm ukryté potenciální byznysové drahokamy – právě protože dluhopisáři často sázejí na získávání peněz prostřednictvím sítí poradců, dozvídají se touto cestou logicky i o zajímavých off-market příležitostech.

U každé zástavy si necháme udělat dva nezávislé posudky a znalců se ptáme, za kolik by se prodala, kdybychom ji dali na trh zítra.

„A pak je nezřídka i koupí, protože mají nabrané peníze. Jenže ta další exekuce jim už tolik nejde, neumí dobře plánovat cashflow. A to je prostor pro nás,“ vysvětluje Eisenreich.

Oba finančníci ale zdůrazňují, že ačkoli se na ně obrací hodně developerů a emitentů dluhopisů, tak tu nejsou zdaleka jen pro ně – kreditní financování je něco, co můžou využít třeba i výrobní podniky, pokud samozřejmě splní Bitnerovu a Eisenreichovu podmínku, tedy ručení kvalitní nemovitostí. „Když se na nás obrátí producent hřídelí, určitě jej neodmítneme, zajímalo by nás to,“ dávají příklad.

roger-federer-mvp-xy

Přečtěte si takéFederer vydělává víc než kdykoli dřív. Jackpotem byly botyHodinky, auta a hlavně tenisky On. Federer už je dolarovým miliardářem, mimo kurt si vydělal 10krát víc

Hlavní tváře fondu Albatris Special Opportunity Fund připomínají, že předtím, než někomu poskytnou mezaninové nebo jiné překlenovací financování, „proklepnou“ si ho, aby měli jistotu, že v příštích dvou letech – což je nejzazší časový horizont jejich účasti na projektu – nepadne. Obrací se na ně totiž i řada byznysů, které mají existenční problémy nebo které čelí insolvenci.

„Albatris je odvážnější než banky v tom, komu finance poskytneme. Navíc banka půjčí peníze, ale chce je obratem i splácet, což nedává smysl pro někoho, kdo potřebuje postavit dům, rozprodat byty a teprve pak vrátit jistinu i s úroky,“ doplňuje Jan Eisenreich, který donedávna působil i jako šéf etické komise u fotbalového svazu, kde pomáhal rozkrývat kauzy hráčských sázek na zápasy.

Rubriku Investice podporujíxtb2025