Coworkingový startup WeWork jedná o obrovské investici, která by ho ohodnotila až na 500 miliard

Jiří SvobodaJiří Svoboda

wework

WeWork v Tel Avivu

0Zobrazit komentáře

Fenomén práce ve společných coworkingových centrech je stále větším trendem, což potvrzuje i startup WeWork, který je s přehledem celosvětově největším lídrem na tomto momentálně žhavém trhu. WeWork by měl totiž  aktuálně dle několika zahraničních zdrojů získat investici ve výši 3 miliard dolarů od původem tokijského koncernu SoftBank. Ta by celkovou valuaci startupu posunula na astronomických 20 miliard dolarů, v přepočtu tedy zhruba 500 miliard korun!

Informaci jako první přinesl server CNBC s odkazem na svůj zdroj, který má blízko k dění okolo této transakce. Konkrétně by mělo financování proběhnout ve dvou kolech – v prvním připlují na účty WeWork 2 miliardy dolarů, v druhém pak další částka přesahující jednu miliardu. Ani to však nemusí být konečný obnos, protože zdroj dále vypověděl, že SoftBank možná ve finále navýší na 2 miliardy i částku v druhém kole. Wall Street Journal ještě na konci ledna informoval o investici ve výši jedné miliardy dolarů, SoftBank tak podle všeho ještě zvýšil svůj zájem.

wework

Přečtěte si takéJaké to je mít kancelář v miliardovém startupovém coworkingu WeWork?Jaké to je mít kancelář v miliardovém startupovém coworkingu WeWork?

Jedná se zdaleka o největší obnos, který by WeWork doposud ujednal. Podle serveru CrunchBase byla poslední  investice ve výši 260 milionů dolarů uzavřena v říjnu minulého roku,  vůbec nejvyšší vybranou částkou bylo až doposud 434 milionů v červnu 2015.  Téměř stejně velká investice z března 2016 pak valuovala WeWork na 17 miliard dolarů. Pro Masayoshiho Sona, japonského miliardáře, který kontroluje SoftBank je to ale pouze začátek, neboť v prosinci slíbil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že ve Spojených státech investuje nejméně 50 miliard dolarů.

wework-a-1

Coworkingy v Japonsku i Praze?

Není zcela zřejmé, jak WeWork s touto investicí naloží, nicméně už po červnové investici oznámilo, že se chce angažovat více v Asijských městech, načež v druhé polovině roku otevřelo centra v Šanghaji a Hongkongu, píše TechCrunch. Další aktivity v tomto směru by tak dávaly smysl i kvůli původu oněch tří miliard, konkrétně v Japonsku totiž WeWork doposud neoperuje. Ve hře by ale mohlo být i větší rozšíření po Evropě (WeWork je momentálně například v Berlíně, Londýně nebo Amsterdamu) a tím pádem i vstup Prahy. Tuto verzi ostatně podporuje i naše informace z října minulého roku.

wework1

Foto: WeWork

Jeden z kampusů WeWorku

Foto: WeWork

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym