Čtyři padesátimetrové věže. Přestavba fotbalového stadionu v Rotterdamu by mohla pomoci i s bytovou krizí

Filip HouskaFilip Houska

excelsior-stadion-1

Foto: MoederscheimMoonen

Nová podoba fotbalového stadionu klubu SVB Excelsior

0Zobrazit komentáře

Ještě předtím, než se Robin van Persie proslavil coby nejlepší střelec holandského národního týmu, poznával kouzlo fotbalu na hřištích klubu SBV Excelsior. Právě tento tým z jeho rodného Rotterdamu mu dal v útlém dětství potřebnou školu a zázemí v podobě stadionu Woudestein, na kterém trápil své mládežnické soupeře. Nyní má tento skromný stánek projít snad největší proměnou za dobu jeho existence.

Z původem malinkého fotbalového stadionu s kapacitou 4 300 míst, což z něj dělá jeden z nejmenších v nejvyšších nizozemských soutěží, se má stát zcela nové zázemí kombinující jak sportovní vyžití, tak kulturní i sociální zaměření. V pořadí pátá rekonstrukce Woudesteinu, který od roku 2017 nese název Van Donge & De Roo Stadion, by totiž podle současných návrhů, které klub zaslal městské radě, na východ Rotterdamu přinesla i desítky nových bytových jednotek.

Není úplně běžné, aby stadiony disponovaly klasickými byty pro občany. Pokud se tedy nepočítají lóže pro smetánku, které mohou domácnosti dobře připomínat. Něco podobného má například olomoucký Andrův stadion nad svou jižní tribunou, ale to se ani v nejmenším nedá srovnat s tím, co vyroste nad domácím útočištěm celku SBV Excelsior. Alespoň co se kapacity a architektury týče.

excelsior-stadion-2

Foto: MoederscheimMoonen

Vizualizace nového rotterdamského stadionu

Pro zavedení nových obytných prostor se klub spojil s renomovanou architektonickou skupinou MoederscheimMoonen, která v rozích rozšířeného stadionu navrhla čtyři kaskádovité věže o výšce padesáti metrů. V nich bude kladen důraz na odolné skleněné panely, jež mají korespondovat s vysazenou zelení na střeše a evokovat pocit ekologického smýšlení. Byť se neudává, jak moc „zelený“ nový stánek bude.

Vybudováním bytů v těsné blízkosti fotbalového zázemí Excelsioru, který je oficiální hráčskou farmou pro slavnější tým Feyenoord Rotterdam, nechce město pouze pohladit duše fanoušků moderní architektury. Neméně důležitým aspektem je reakce na vzrůstající bytovou krizi, která Rotterdam a další nizozemská města sužuje už minimálně pátým rokem.

Lidé si zkrátka nemohou dovolit pronajmout (natož koupit) solidní byt v okolí centra, a pokud už přeci jen něco najdou, je o prostor tak vysoký zájem, že je prakticky hned pryč. Nový komplex okolo původního Woudesteinu by mohl být jedním z řešení, které by na napnutém rotterdamském realitním trhu rozšířilo nabídku. Pro samotný Excelsior by pak šlo o zajímavý nový zdroj příjmů, který by z nabízených bytů plynul. Navíc by se díky přestavbě zvětšila i kapacita stadionu, a to na 6 500 míst.

excelsior-stadion-3

Foto: MoederscheimMoonen

Počet sedaček bude činit 6 500, o zhruba 1 200 míst víc

Vedle tradičních bytů by pak mohly vybudované prostory sloužit také jako kanceláře, po kterých je ve městě rovněž sháňka. Pokud se to podaří, mohou z toho těžit nejen firmy, ale také ostatní architekti a města, která nad přetvořením svých stadionů přemýšlí. Nedávno své plány na přestavbu jedné části své tribuny na kancelářský komplex představila i pražská Sparta, ale po velké nevoli fanoušků nakonec alespoň prozatím od záměru upustila.

Aby byl Rotterdam víc sexy

Ačkoliv jsou nové jednotky umístěné přímo na bočních střechách stadionu největší dominantou chystané rekonstrukce, stále jde o sportovní zázemí, ke kterému by se tak mělo přistupovat. Architekti proto okolo navrhují i další sportoviště a centra zaměřená na zdraví. O fitness a wellness tak ve druhém největším městě Nizozemska patrně nebude nouze.

jindrich-faborsky

Přečtěte si takéMarketing Festival bude velkolepý i online, nechceme nudný webinář, říká Jindřich Fáborský v CzechCrunch PodcastuMarketing Festival bude velkolepý i online, nechceme nudný webinář, říká Jindřich Fáborský v CzechCrunch Podcastu

Ze všech nových stavení bude navíc prosakovat moderní designový cit, který by se měl promítat i do přilehlých městských oblastí. Úřady se totiž již delší dobu snaží o inovaci města a zpřístupnění Rotterdamu coby dokonalého města pro mladé. To se týká i vylepšování mobility včetně modernizace cyklistických stezek a podobně.

Aktuálně je zásadní přestavba fotbalového stadionu hlavně v plánech a vizualizacích, ale SBV Excelsior již předal dokumentaci městské radě a zdá se, že vedení města je podobné transformaci nakloněno. Schválení by mohl nový projekt získat ještě letos, přičemž rekonstrukce by mohla být zahájena v roce 2022.

rotterdam

Foto: Jurriaan Snikkers/Unsplash

Hlavní nádraží Rotterdam Centraal Station

Diskuze (0)

Novinka

Anonym