Čupr a Lukačovič radí s byznysem, Revolut uvádí kartu ze zlata a Hyatt míří do Prahy. Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

hyatt-cupr-lukacovic

Foto: Andaz / Rohlík / Windy

Do Prahy míří luxusní hotelová síť Hyatt a Čupr s Lukačovičem radí s byznysem

0Zobrazit komentáře

Nedělní podvečer? Čas na rekapitulaci článků, které jsme v uplynulém týdnu publikovali. Jako první začneme s radami, které si pro byznysovou veřejnost připravili dva ostřílení podnikatelé z tuzemského rybníčku – Tomáš Čupr z Rohlíku a Ivo Lukačovič ze Seznamu. Dále se podíváme na novinky, které si pro zákazníky připravil Revolut. A některé z nich se dokonce třpytí zlatem.

Rezonovala také zpráva o novém pětihvězdičkovém hotelu řetězce Hyatt, který nahradí památkově chráněný a přes 100 let starý Cukrovarnický palác na Senovážném náměstí v centru Prahy. A když už budeme v hlavním městě, nahlédneme i do nového Lokálu, jehož výčep se vysunuje až do ulice. Nezapomeňte ani na náš týdenní podcast CzechCrunch Weekly, který se po pauze vrací.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Rohlík změní systém, jakým odměňuje kurýry: Až budete příště dávat hodnocení kurýrovi online supermarketu Rohlik.cz, budete se podílet na jeho platu. Šéf firmy Olin Novák tvrdí, že má jít hlavně o motivaci těch podprůměrnějších z nich.

? Komerčka elektrifikuje flotilu 131 Enyaqy: Komerční banka elektrifikuje svou firemní flotilu, v postupném přechodu na bezemisní dopravu pořídí 131 vozů Škoda Enyaq. A její mateřská skupina upevňuje pozici v operativním leasingu – nabídne dokonce 3,5 milionu vozů po celém světě.

?️ Průměrná cena obědů vzrostla na 125 korun: Na nejdražší oběd jste si loni mohli zajít v Praze, na nejlevnější v Karlovarském kraji. Meziročně se cena poledních menu zvýšila o pět procent na 125 korun a odborníci tvrdí, že by se měla zvedat dál.

? Bitcoin na dobrou věc: Dobré věci může posloužit i nejrozšířenější kryptoměna světa. Nadace Via přijala dar od investora Václava Dejčmara v podobě jednoho bitcoinu a už přemýšlí o rozjezdu kryptofilantropie.

? Skotsko je novým klimatickým vzorem: Skotsko má v plánu být do roku 2045 uhlíkově neutrální a je na dobré cestě. Takřka sto procent veškeré spotřebované elektřiny totiž už pochází z obnovitelných zdrojů.

⌚ Hybridní hodinky od Leitners nikdy nevzniknou: Chtěla přinést na trh inovativní mechanické hodinky s chytrými funkcemi a vybrala na to od lidí miliony korun. Nakonec ale brněnská firma Leitners zjistila, že jí peníze nestačí, a ohlásila krach.

? Češi se letos rozdali: Internetový portál Darujme.cz hlásí nový rekord, a to více než půl miliardy korun, které přes něj Češi poslali na dobročinné účely. Přispěly k tomu i pandemie a tornádo.

***

Tomáš Čupr a Ivo Lukačovič radí, jak uspět v byznysu. Klíčoví jsou špičkoví lidé a jejich zápal, píšou

cupr-lukacovic

Foto: Rohlik / Windy.com

Tomáš Čupr a Ivo Lukačovič

Povinná četba pro ambiciózní podnikatele. Dva čeští technologičtí lídři, Tomáš Čupr z Rohlíku a zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič, sepsali na Nový rok několik byznysových postřehů o tom, jak budovat velké a úspěšné firmy.

***

Revolut chce zvýšit příjmy kartou se 24karátovým zlatem. V Česku ruší bezplatné dobíjení bankovními převody

revolut-gold

Foto: Revolut

Revolut nabízí kartu se 24karátovým zlatem

Je libo platební kartu potaženou 24karátovým zlatem? Revolut se rozhodl, že s ní zkusí zvýšit své příjmy, a tak si ji u něj můžete objednat. Zároveň v Česku ruší bezplatné dobíjení účtů bankovními převody.

***

Z Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí je luxusní hotel. V Česku se v něm poprvé objeví řetězec Hyatt

andaz02

Foto: Andaz

V Cukrovarnickém paláci v Praze bude pětihvězdičkový hotel

Památkově chráněný a přes 100 let starý Cukrovarnický palác na Senovážném náměstí v centru Prahy se promění v luxusní pětihvězdičkový hotel. Poprvé s ním do Česka vstoupí renomovaná hotelová síť Hyatt. Podívejte se dovnitř.

***

Průvodce začínajícího investora
Investovat nikdy nebylo snazší. Stačí jen mobil, připojení k internetu a kreditka. A můžete si vybírat: Je libo akcie? Bitcoin? Či kus bytu? Investiční speciál přináší průvodce pro všechny, kteří si chtějí a mohou dávat peníze stranou, chtějí to dělat s pomocí moderních technologií a věří, že porazí inflaci. Vše potřebné najdete zde.

***

Navštívili jsme nový Lokál v Praze. Je nejmenší, výčep vysune až na ulici a navazuje na tradici z 19. století

ujirata03

Foto: Jan Zima

V Praze se otevřel nový Lokál, výčep má až do ulice

Pokud zavítáte do Vodičkovy ulice v Praze, patrně na rohu s ulicí V Jámě spatříte početný hlouček lidí vychutnávající si plzeňský mok. Právě tam totiž otevřelo Ambiente svůj nejnovější Lokál, který má několik specialit.

***

Osmdesát procent Čechů žije ve vlastním. Hlavně v Praze bude ale podle odborníků třeba si zvykat na nájem

praha-zizkov

Foto: Peter Brejčák / CzechCrunch

Pandemie koronaviru výrazně ovlivnila nemovitostní trh v Praze

Touha po vlastním bydlení je zakořeněná i u mladých Čechů, ti ale budou mít čím dál častěji problém na koupi nemovitosti dosáhnout. A tak bude přibývat nájmů. Není to ale nic divného, třeba v Německu takto bydlí polovina obyvatel.

***

Jakub Rož začal podnikat na základce, nyní si po 15 letech v byznysu udělal radost. Rozjel portál pro investory do akcií

jakub-roz

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jakub Rož, zakladatel Flow Media a portálu Strike.Market

První byznysový projekt rozjel Jakub Rož ještě na základce na strýčkův živnosťák. Po 15 letech podnikání a s fungující agenturou Flow Media v zádech ale cítil únavu. A tak založil datovou platformu pro investory do akcií.

***

Překoná v číslech After Hours? The Weeknd vydal novou desku Dawn FM a útočí na žebříčky

Kanadský zpěvák The Weeknd si dnes pro své fanoušky přichystal velkou věc. Vydal nové album pod názvem Dawn FM, se kterým má znovu velké ambice. Překoná novinka veleúspěšnou desku After Hours?

***

Žádný Amazon, v Česku otevírá obchod bez prodavačů COOP. Prodejnu chce nabízet na malých městech

coop1

Foto: COOP

Některé prodejny COOP se budou měnit v obchody budoucnosti

Žádný Amazon, ale COOP. Síť družstevních prodejen ve Strakonicích otevře obchod budoucnosti, který se obejde bez stálé přítomnosti personálu, tudíž bude možné nakupovat také v noci.

***

Apple jako první firma na světě pokořil hodnotu tří bilionů dolarů. Je větší než ekonomika Velké Británie či Francie

tim-cook-apple

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

Co je pátá největší ekonomika na světě? Přece Apple. Hodnota výrobce iPhonů překonala magickou hranici tří bilionů dolarů a je definitivně větší než HDP Velké Británie, Francie či Indie.

***

Praha roku 2022. Začne výstavba metra, tramvajových tratí a dvou mostů, promění se i Malostranské náměstí

pankrac_metro_d_stanice_003-min

Foto: IPR

Vizualizace chystané stanice Pankrác nového metra D

Metro D už začalo připomínat paní Columbovou. Pořád se o něm mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl. To by se mohlo už letos změnit. A tím výčet novinek, které Prahu se vší pravděpodobností čekají, teprve začíná.

***

Robert Pattinson v Batmanovi nebo Tom Cruise ve stíhačce? Vybíráme nejočekávanější filmy letošního roku

ccwatchx41

Foto: CinemArt / CC

Top Gun: Maverick a The Batman

Na jaké filmy jsme letos nejvíce zvědaví? Za pozornost stojí například chystaný hororový The Batman s Robertem Pattinsonem nebo pokračování Top Gunu, kde Tom Cruise létá ve skutečných stíhačkách.

***

Do vzniku virtuálního vesmíru investují i Češi. Tvůrci avatarů pro metaverza i díky nim získají stovky milionů korun

readyplayerman-1

Foto: Ready Player Me

Avataři Ready Player Me

Myšlenku metaverza, ve kterém se budeme online setkávat, pracovat a bavit, podporují i Češi. Domácí projekt Somnium Space se účastní velké investice do firmy, která umožňuje snadno připravit avatara pro virtuální vesmíry.

***

Uděláme z pátku malou sobotu. Americký startup Bolt po úspěšném testu natrvalo zavádí čtyřdenní pracovní týden

bolt1-1

Foto: Bolt

Ryan Breslow, šéf amerického startupu Bolt

O čtyřdenním pracovním týdnu se i díky pandemii vedou dlouhé debaty, americký startup Bolt se ale nyní rozhodl, že jej zavede natrvalo. Zaměstnancům tak z pátku dělá menší sobotu.

***

Dům vytápěný kryptoměnami i proměna socialistické sámošky. To je nejzajímavější česká architektura roku 2021

archhore

Foto: Boys Play Nice/CzechCrunch

Je tu další díl speciálu CC Arch

V roce 2021 vznikla řada staveb, které ukázaly kvalitu české architektury. Podívejte se s námi na sedmičku těch nejzajímavějších – patří do ní budova vytápěná kryptoměnami, moderní vesnice i rekonstrukce hradu.

***

Varovných znamení kolem Xixoio přibývá a další poučení z roku 2021. Lidé snadno uvěří investiční naději

watzke3

Foto: Xixoio

Richard Watzke, zakladatel Xixoio

Rok 2021 ukázal, jak snadné je lidem prodat investiční naději. Skvěle to ilustruje příběh všudypřítomného projektu Xixoio. Nebo krach společnosti Growing Way. Poučení? I v investicích platí „dvakrát měř a jednou řež“.