Další šachy ve vedení Leo Expressu. Místo Petera Köhlera ho nově povede bývalý šéf Škody Transportation

Michal MarekMichal Marek

peter-kohler-leo-express12

Foto: Leo Express

Peter Köhler už není výkonným ředitelem Leo Expressu

0Zobrazit komentáře

V Leo Expressu se rozhodli na přelomu starého a nového roku řádně zamíchat kartami ve vedení. Zatímco koncem roku 2019 se do vedení firmy aktivně vrátil Leoš Novotný starší, otec zakladatele firmy Leoše Novotného mladšího a jeden z jejích významných investorů, začátkem roku 2020 byl vyměněn výkonný ředitel celého dopravce.

Po takřka pěti a půl letech v čele soukromého dopravce končí dlouholetý výkonný ředitel Leo Expressu Peter Köhler, se kterým jsme se nedávno bavili o budoucnosti nejen celé firmy, ale také celé železniční dopravy. Jeho nástupcem byl jmenován Pavel Spilka, který má zkušenosti mimo jiné s vedením a krizovým řízením firem z holdingu Škoda Transportation, teplárenské společnosti města Jablonce nad Nisou nebo z řídících pozic v O2 (dříve Telefonica).

Pro Köhlera ale Spilkův nástup do čela (nejen) vlakového dopravce neznamená konec ve firmě. Dosavadní CEO bude v Leo Expressu dále působit jako člen představenstva a druhý největší akcionář odpovědný za další rozvoj firmy. Pod Köhlerovým vedením ostatně firma v loňském roce dosáhla obratu přes 1 miliardu korun a nárůstu konsolidovaného zisku za celou skupinu.

Společnost, která je primárně vlakovým dopravcem, ale netají se svou multimodální filozofií, nyní provozuje drážní dopravu v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Německu. Již navíc nepůsobí jen v dopravě komerční, ale také v oblasti regionální závazkové dopravy. Zásluhy na etablování společnosti coby významného dopravce v oblasti střední a východní Evropy se tedy Köhlerovi určitě upřít nedají.

spilka-leo-express

Foto: Leo Express

Pavel Spilka, nový CEO Leo Expressu

Peter Köhler bude mít ve své další pracovní etapě v Leo Expressu na starost oblasti strategického plánování a rozvoje byznysu firmy. Do jeho agendy bude vedle samotné železniční expanze spadat také zajištění strategických partnerství či příprava akvizic vozidel pro dálkovou i závazkovou dopravu.

Naopak rolí nového výkonného ředitele v podobě Pavla Spilky bude především ve zvyšování ziskovosti celého podniku. „Leo Express je firma s velkým potenciálem, která svými dosavadními úspěchy dokazuje, že umí prorazit na regionální a mezinárodní železnici. Mým úkolem bude jí v tomto úsilí dále pomoci. Budu se soustředit především na zvýšení ziskovosti Leo Express, který za loňský rok vykázal obrat přes 1 miliardu korun a nárůst konsolidovaného zisku,“ uvádí Spilka.

Příchod nového CEO není ojedinělou změnou ve vedení společnosti, protože již v závěru minulého roku došlo ke změnám také v představenstvu Leo Expressu. Jeho předsedou se stal Leoš Novotný starší, tedy otec Leoše Novotného mladšího, zakladatele Leo Expressu.

Novotný starší je ve světě byznysu dobře známou osobou, jméno si udělal především jako majitel potravinářského gigantu Hamé. Jeho prodejem v roce 2008 získal Novotný 4,5 miliardy korun, které od té doby investuje a právě Leo Express je jedním z jeho nejvýznamnějších investičních počinů.

leo-express-vlak2

Foto: Leo Express

Regionální vlak Leo Express

Osmapadesátiletý podnikatel již v Leo Expressu na významné funkci působil, když do roku 2017 zastával funkci předsedy dozorčí rady. Nyní tedy v předsednictvu představenstva sedí oba Leošové Novotní a právě dosavadní CEO Peter Köhler, kteří se o post předsedy dělí rovným dílem.

Již zmíněnou dozorčí radu Leo Expressu pak nově vede Stanislav Knotek, majitel jedné z nejvýznamnějších právních kanceláří ve Zlínském kraji. Dlouholetého poradce Novotného v radě doplní i jeho dcera, advokátka Veronika Kvěch, a právník firmy Martin Stříbrný.