Daniel Křetínský postaví ve Velké Británii novou elektrárnu a bateriové úložiště za 27 miliard

Energetický a průmyslový holding českého miliardáře pomůže modernizovat britskou energetiku. Například paroplynovou elektrárnou.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

eph-kretinsky

Foto: EPH/CzechCrunch

Za Energetickým a průmyslovým holdingem stojí Daniel Křetínský

0Zobrazit komentáře

Miliardář Daniel Křetínský se chystá pomoci v modernizaci britské energetiky. Jeho společnost zastřešující aktivity Energetického a průmyslového holdingu (EPH) ve Velké Británii oznámila, že získala v rámci kapacitní aukce patnáctiletou smlouvu na provoz nové paroplynové elektrárny o instalovaném výkonu 1 700 MW a projektu bateriového úložiště o instalovaném výkonu 299 MW. Jde o projekty na místě bývalé uhelné elektrárny Eggborough a představují investici převyšující jednu miliardu liber. To je v aktuálním přepočtu téměř 27 miliard korun. Oba projekty ještě musí definitivně posvětit příslušné britské úřady.

„Dnešní výsledek kapacitní aukce představuje další krok v naší investiční strategii zaměřené na zajištění spolehlivých a klimaticky šetrných zdrojů výroby elektrické energie. Jsme hrdí na to, že po dokončení bude tato elektrárna jednou z nejmodernějších v Evropě a zásadním způsobem přispěje k zajištění spolehlivosti dodávek elektrické energie, zvláště v době, kdy obnovitelné zdroje nejsou schopny pokrýt spotřebu elektřiny ve Velké Británii,“ uvedl Jan Špringl, člen představenstva EPH.

Bývalá uhelná elektrárna Eggborough byla vyřazena z provozu v roce 2018. Od roku 2015 patří EPH, která ji následně uzavřela s tím, že místo ní plánuje u městečka Eggborough v okrese Selby v Severním Yorkshiru postavit právě paroplynovou elektrárnu. Ta má být největším flexibilním výrobním zdrojem, který bude ve Spojeném království uveden do provozu od roku 2012. Jedním z dosud největších v zemi má být i chystané bateriové úložiště.

„Vzhledem k těsné blízkosti lokality ke stávající infrastruktuře přenosové soustavy National Grid a řadě navrhovaných tras pro transport oxidu uhličitého a vodíku budou tyto projekty podle plánů společnosti EPH významně přispívat k energetické transformaci a energetické bezpečnosti Spojeného království v nadcházejících letech,“ uvedlo ve svém prohlášení EPH. Její pozice ve Velké Británii by tak měla ještě sílit. Ve Spojeném království ovládá dvě plynové elektrárny EP Langage a EP South Humber Bank, elektrárnu Lynemouth spalující biomasu a dvě elektrárny a bateriové úložiště v Severním Irsku.

Skupina EPH spravuje aktiva v hodnotě 25,2 miliardy eur (597 miliard korun). Holding zahrnuje po celé Evropě přes sedmdesát firem zabývajících se výrobou elektřiny, přepravou a uskladňováním energií i logistikou. Provozní zisk (EBITDA) skupiny EPH činil podle posledních údajů za rok 2021 asi 2,3 miliardy eur (zhruba 55 miliard korun podle nynějšího kurzu) a konsolidované tržby 18,9 miliardy eur (asi 448 miliard korun). Skupinu ovládá Daniel Křetínský (50 % plus jedna akcie), 44% podíl minus jedna akcie drží Patrik Tkáč prostřednictvím J&T Energy Holding a zbytek skupina manažerů EPH.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym