Datový startup jako vyzyvatel globálních gigantů. Český fond vede investici ve výši 100 milionů

Presto Ventures spojilo síly s několika dalšími fondy a andělskými investory, aby startupu RoyaltyRange pomohlo disruptovat trh s daty.

Peter BrejčákPeter Brejčák

pv-team_all-boxed-regular-min

Foto: Presto Ventures

Vojta Roček, Přemysl Rubeš, Eduard Kučera a Roman Nováček z Presto Ventures

0Zobrazit komentáře

Dva globálně dominantní hráči, jejichž pozici – a vůbec celý trh – se snaží i za pomoci českých investorů nabourat mladý startup. RoyaltyRange dvou litevských zakladatelů s oficiálním sídlem v Kanadě uzavřel investiční kolo ve výši přes čtyři miliony eur, tedy kolem 100 milionů korun. Vedoucím fondem bylo zdejší Presto Ventures, přidaly se i baltští Trind Ventures a ZGI Capital včetně několika andělů, třeba úspěšného podnikatele Damira Špoljariče.

RoyaltyRange pro své klienty, které má v sedmdesáti zemích světa a seznam zahrnuje známá jména jako KPMG, EY, Deloitte nebo PwC, zjednodušeně řečeno tvoří databáze, které používají při oceňování v oblasti daní a duševního vlastnictví. Zaměřuje se přitom na jednu z oblastí mezinárodního zdanění, konkrétně převodní ceny. To jsou transakce, kdy například mateřská společnost fakturuje zboží a služby své dceřiné firmě.

Protože jde často o velké sumy a zároveň přeshraniční převody, jsou také do velké míry kontrolovány daňovými úřady. Nástroje startupu tak využívají ony při vyměřování daní, hlavními klienty jsou ale nadnárodní korporace, které díky RoyaltyRange oceňují své transakce, aby je mohly správně zavést do účetnictví.

Jde přitom o hodně specifický trh, kterému celosvětově dominují dvě firmy: Dun & Bradstreet s valuací na burze 5,2 miliardy dolarů a Moody’s s hodnotou 53 miliard dolarů.

Presto Ventures

Presto Ventures je pražská investiční společnost, která podporuje talentované zakladatele…

„Data obvykle shromažďují nákupem od lokálních prodejců nebo jejich akvizicemi. Tento kvazi-duopol se zachoval především kvůli vysokým počátečním investicím, které byly potřebné k vytvoření databází. RoyaltyRange jejich pozici narušuje a zavádí vlastní technologii i algoritmy pro získávání a strukturování dat z různých zdrojů,“ popisují zakladatelé RoyaltyRange Asta Rudzikiene a Kris (Kestutis) Rudzika.

„Jsme nadšení, že se můžeme stát součástí příběhu RoyaltyRange, jenž se stává hlavním vyzyvatelem dvou největších poskytovatelů obchodních dat. Oceňujeme pozitivní ohlasy od významných zákazníků, mezi které patří velké nadnárodní společnosti i vládní agentury. RoyaltyRange navíc vyniká svým inovativním přístupem ke sběru dat, který často převyšuje kvalitu nabízenou konkurencí,“ komentuje Milan Lupač z Presto Ventures.

„V oblasti poskytování obchodních dat vidím velký potenciál k technologickým inovacím, ucelenějšímu a rychlejšímu získávání i doručování klientům. RoyaltyRange dokazuje, že má potenciál na to stát se díky svému přístupu jednou z největších firem v oboru, což potvrzují i skvělé reference jejich klientů,“ doplňuje pro CzechCrunch Damir Špoljarič, zakladatel společnosti VSHosting, kterou před lety prodal německému Contabu, a také investor či pilot letadel.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym

Presto Ventures

Presto Ventures je pražská investiční společnost, která podporuje talentované zakladatele…