Deal za 45 miliard korun. Strnadova CSG kupuje jednoho z největších výrobců malorážové munice

Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group kupuje od americké firmy Vista Outdoor její muniční divizi Sporting Products.

strnad2

Foto: CSG

Michal Strnad, majitel Czechoslovak Group

0Zobrazit komentáře

Holding Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada kupuje od americké firmy Vista Outdoor její divizi zaměřenou především na výrobu malorážové munice a jejích komponentů v USA. Hodnota transakce je 1,91 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 45 miliard korun. Pro dokončení obchodu je potřeba ještě souhlas akcionářů výrobce malorážové munice společnosti Vista Outdoor a národních regulačních úřadů.

Podle mluvčího Czechoslovak Group Andreje Čírteka transakci předcházelo květnové oznámení záměru rozdělit Vista Outdoor na dva subjekty, přičemž muniční divizi s názvem Sporting Products po dokončení obchodu získá právě skupina CSG podnikatele Michala Strnada.

Druhá divize Outdoor Products byla přejmenována na Revelyst a po ukončení obchodu se stane samostatnou společností. „CSG se díky této akvizici stane jedním z nejvýznamnějších výrobců munice na světě s komplexním portfoliem všech ráží,“ uvedl člen představenstva CSG David Štěpán. Podle Strnada transakce naplňuje strategii holdingu expandovat v klíčových pilířích svého podnikání, mezi které patří i muniční výroba.

Hlavními obory CSG jsou strojírenství a automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl. Před časem holding mimo jiné koupil většinový podíl v italském předním výrobci malorážové munice Fiocchi Munizioni. Nadto CSG vlastní například automobilku Tatra Trucks nebo výrobce radarů Retia.

Zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) holdingu CSG loni meziročně stoupl na více než dvojnásobek a činil zhruba 5,62 miliardy korun. Tržby skupiny podle konsolidovaných výsledků loni vzrostly o tři čtvrtiny na 24,93 miliardy. Na růstu se podílela válka na Ukrajině, která začala loni v únoru. CSG zaměstnává přes deset tisíc zaměstnanců.

Vista Outdoor podle zástupců CSG patří mezi největší výrobce malorážové munice na světě a je největším dodavatelem munice pro civilní trh i policejní a bezpečnostní složky ve Spojených státech. Provozní zisk EBITDA divize Sporting Products za fiskální rok 2023, tedy od dubna 2022 do března 2023, činil 577 milionů dolarů, což je přibližně 13,5 miliardy korun.

Jedním z významných kontraktů získaných v posledním roce je zakázka na munici pro americkou armádu v hodnotě 114 milionů dolarů, uvedla v tiskové zprávě CSG. Sporting Products sídlí ve městě Anoka v americkém státě Minnesota, provozuje čtyři výrobní podniky a pracuje v ní přibližně 4000 zaměstnanců.

S přispěním ČTK. 

Diskuze (0)

Novinka

Anonym