Digitalizují stavebnictví nejen pro Prahu. Český startup nasedá na nový trend v oboru a nabírá miliony

Ve stavebnictví začne platit nový standard. Digital Transformation Systems se na něj zaměřuje a firmě věří i investoři.

Peter BrejčákPeter Brejčák

3_milan-moravec-ceo_zdroj-jan-nechvile-min

Foto: DTS

Milan Moravec, šéf Digital Transformation Systems

0Zobrazit komentáře

Milan Moravec není ve stavebnictví nováčkem. Už dříve vedl mezinárodní konzultační firmu ve vodním hospodářství se dvěma stovkami zaměstnanců a stovkami milionů korun obratu. Na této pozici byl odpovědný za implementaci inovací a postup digitalizace oboru v Evropě sledoval z první řady. Nakonec se rozhodl přesunout do startupu. V Digital Transformation Systems (DTS) nyní se svým týmem digitalizuje celý stavební průmysl a potenciál v něm vidí i investoři.

DTS nasedl na vlnu ve stavebnictví, která se označuje zkratkou BIM (Building Information Model). Do budoucna bude tento model digitalizující stavby zásadní, poukazuje totiž na možné potíže při jejich vzniku, ale i během celého životního cyklu.

Od příštího roku bude na základě BIM stavět také stát, což má přinést zejména úsporu peněz, vysvětlil pro CzechCrunch Jaroslav Nechyba z České agentury pro standardizaci. A například Nejvyšší kontrolní úřad chce být vzorem, proto své sídlo staví v digitálním systému již nyní.

Firma DTS na tento trend reaguje a dalším společnostem pomáhá k automatizaci, větší ekonomické a technické efektivitě i k vyšší bezpečnosti datových systémů. Software DTS poskytuje návrh, řešení a integraci softwarových platforem, se kterými již projektanti či stavebníci pracují, a to od přípravné přes projekční fázi až po provoz a údržbu.

„Chceme vybudovat největšího technologického hráče, jehož software napomáhá digitalizaci stavebnictví. Rádi bychom se stali první volbou pro povinné zavádění BIM procesů při digitalizaci stavebnictví, a to v celé Evropské unii a v různých typech projektů. Aktuálně připravujeme expanzi do zahraničí, protože již nyní jsou našimi zákazníky největší stavební společnosti v České republice. Náš produkt se snadno škáluje, navíc není závislý na lokální ani jiné legislativě,“ věří Moravec.

2_milan-moravec-jakub-tuma-lukas-rysanek_zroj-jan-nechvile-min

Foto: DTS

Milan Moravec, Jakub Tůma a Lukáš Ryšánek z Digital Transformation Systems

Tržby firmy loni dosáhly zhruba 12 milionů korun a podle svého vyjádření je od začátku fungování v roce 2019 zisková. Výčet klientů čítá patnáct jmen včetně hlavního města Prahy, společností z oblasti vodárenství či infrastruktury. Moravec ale věří, že potenciál trhu je mnohem výraznější, jen v Česku jde podle jeho odhadu o pět tisíc firem.

DTS navíc věří i investoři. Tuzemské fondy Depo Ventures, StartGuide a Czech Founders VC spojily své síly a firmu v dalším rozvoji podpořily celkovou částkou 14 milionů korun. Pro firmu jde o první externí investici, prostředky jí mají pomoct s růstem a expanzí.

„Stavebnictví a stavební inženýrství prochází digitalizací, kterou pohání požadavky veřejných institucí. Standard BIM bude povinný po celé Evropské unii, například v Česku od roku 2023 (u veřejných staveb nad 150 milionů korun – pozn. red.). Dodržování BIM procesu přinese obrovské množství dat k další analýze. Projektanti však nejsou datovými analytiky, a proto budou potřebovat nástroje, díky nimž budou umět efektivně pracovat s daty, která nejsou v grafické podobě. A to je pro DTS velká příležitost,“ dodává Petr Šíma, partner Depo Ventures.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym