DJI představilo nový dron, který se vejde do kapsy a přesto vytváří famózní záběry ve 4K

Jiří SvobodaJiří Svoboda

mavic_13
0Zobrazit komentáře

Světový leader v oblasti dronů DJI představil na úterním meetingu v New Yorku nový přídavek do své flotily – menší, kompaktnější a přesto naplněný skvělými funkcemi. To je nový DJI Mavic Pro, který se začne prodávat už v listopadu.

Komerčně velmi úspěšný DJI Phantom, který firmu proslavil, měl několik nevýhod, které se výrobci snaží opravit právě s příchodem Mavicu. Jedním z hlavních nedostatků prvního modelu byla zajisté velikost a neskladnost.  Tento problém ale nadobro odpadá – Mavic, po vzoru dronů od GoPro či Yuneec, má složitelná ramena s rotory. Díky tomu se celý přístroj, který má velikost půllitrové lahve, vejde jednoduše do kapsy.

spacexmars18

Přečtěte si takéElon Musk představil vizi chystané rakety k cestě na Mars, která by tu mohla být již do 6 letElon Musk představil vizi chystané rakety k cestě na Mars, která by tu mohla být již do 6 let

Celkový minimalistický design neminul ani ovladač. Jeho rozměry totiž patřily vůbec k nejkritizovanějším aspektům Phantoma a tak jsou nynější výrazně menší.  Ovládání navíc obsahuje display se všemi potřebnými údaji, přičemž váš mobil poslouží jako náhled kamery. Přes svou velikost ale nabízí Mavic vskutku úctyhodné parametry.

Stejně jako Phantom natáčí 4K video ve 30 FPS nebo Full HD video v 96 FPS. Nevýhodou sice je, že kamera se nedá od stroje oddělit, to však kompenzuje další nadstandardní výbava. Od ovladače může navíc odletět až na vzdálenost sedmi kilometrů, což je výrazné zlepšení oproti pěti kilometrům u Phantomu. To s novou baterií, která bohatě vystačí na 27 minut letu při maximální rychlosti 65 km/h.

mavic_11

Hlavní technologické zázraky se ale skrývají v několika praktických funkcí, který nový stroj má. Díky množství senzorů například stroj vidí všechny překážky až 15 metrů od sebe. V kombinaci s technologiemi GPS a GLONASS se také umí velmi precizně vznášet. Dost možná tak Mavic dělá tečku za érou, kdy desítky dronů byly zničeny či potopeny nešikovnými piloty.

Zajímavostí jsou i tři různé módy pro sledování  cíle kamerou. Trace dovolí natáčet ze předu, zezadu či v kruzích pohybující se objekt, Profile natáčí z boku a Spotlight se uzamkne na určité místo zatím co se dron může kdekoliv pohybovat. Navíc, i když například sledovaný objekt vstoupá do kopce,  dron si udrží stále stejnou výšku a nebude se pohybovat vodorovně. To vše a mnohem víc v předprodeji za 1000 dolarů, oproti 1300 dolarů za starší Phantom.

Kvalita versus praktičnost

Casey Neistat, youtuber, který jako jeden z mála dostal možnost vyzkoušet Mavic už v den jeho odhalení, říká, že při výběru dronu je třeba se zaměřit na dvě věci – praktičnost a kvalitu obrazu. Přestože Mavic ve kvalitě nedosahuje tak skvělých (přesto ale ohromujících) výsledků jako Phantom, je natolik praktický, že pro lidi, co chtějí natáčet všude a za každých okolností je to ideální volba.

mavic_14

Foto: The Verge, NewsLedge