Domácí farmaření. Díky chytré zahrádce OGarden lze pěstovat zeleninu a byliny v bytě

Nela VítováNela Vítová

ogarden-smart-small
0Zobrazit komentáře

Doba, kdy se lidé museli stěhovat do domu se zahradou daleko od města, aby mohli pěstovat domácí plodiny, je podle všeho u konce. Pro milovníky velkoměstského života, kterým chybí pouze místo, kde vypěstovat vlastní ovoce a zeleninu, by mohlo být řešením zařízení OGarden aneb domácí zahrádka pro jednoduché pěstování různých druhů čerstvých rostlin. Ačkoliv již v minulosti vzniklo několik podobných projektů, francouzský startup OGarden nabízí zájemcům ještě inovativnější řešení.

Po loňském zveřejnění beta verze přístroje, která na crowdfundingové platformě Kickstarter sklidila velký úspěch a podařilo se v ní vybrat celkem 80 tisíc eur (přes 2 miliony korun), nyní tvůrci představili vylepšenou verzi OGarden Smart, od které se očekává opakovaný úspěch. Hlavní princip pěstování v OGarden je v tom, že se všechny plodiny pomalu otáčí kolem LED osvětlení, které je umístěné uprostřed kruhových květináčků.

ogarden-smart

OGarden Smart

Samotný přístroj se poté skládá ze dvou částí. Pro první fázi pěstování slouží prostor umístěný pod hlavním kolem určený pro prvotní fázi kořenění, odkud je pak nutné rostliny v určitém stádiu, po zhruba třech týdnech, přesadit do hlavního otočného prostoru, kde dorostou do dostatečné velikosti a začnou plodit.

Přístroj umožňuje uživatelům pěstovat až 90 rostlin najednou, a to včetně běžných zelenolistých rostlin, jako je salát, rukola, polníček nebo špenát, a také bylinek, malých rajčat, paprik či jahod. Do přihrádky, která slouží jako pěstitelská školka, se vejde 30 rostlin, v hlavním prostoru jich může být až 60.

Nový, chytřejší model přístroje má oproti tomu předchozímu několik dalších vylepšení, která by jeho použití měla uživatelům výrazně ulehčit. Kromě toho, že jeho užití je celkově mnohem jednodušší, jednou z výhod je také automatické zavlažování z nádob umístěných v základně stroje, které vystačí až na 10 dní zavlažování. Jakmile voda začne docházet, přístroj uživatele upozorní na její doplnění.

ogarden-smart-4

Výhodná je také nízká spotřeba energie díky úspornému LED světlu a relativně nízký výkon stroje (120 W). Nejnovější model je navíc velikostně ještě o něco menší s rozměry 134,6 × 73,65 × 38.1 centimetru. Se zakoupením přístroje každý zákazník dostane prvotní sadu semínek k zakořenění. Pokud si ani z nich žádné nevybere, má možnost si zasadit jakékoliv jiné dle vlastního výběru.

Zhruba po třech týdnech až měsíci pak musí být malé rostlinky přesazeny do hlavního prostoru, kde rostou dalších 30 až 40 dní. Jakmile rostlina přestane plodit, její hlína může být využita v budoucnu pro další pěstování. Podle tvůrců domácí zahrádky je jednou z největších výhod OGarden fakt, že lidé ušetří za nakupování čerstvé zeleniny a ovoce v obchodech a navíc uleví životnímu prostředí menším užitím plastů, ve kterých by jinak potraviny koupili zabalené.

V rámci kampaně na Kickstarteru bylo na OGarden Smart vybráno už téměř 280 tisíc dolarů (téměř 6,4 milionu korun) z původně plánovaných 15 tisíc a výrobci plánují, že první chytré domácí zahrádky začnou expedovat v květnu. Na Kickstarteru je možné získat OGarden Smart v různých akčních balíčcích s tím, že doporučená prodejní cena je 1 100 dolarů, tedy 25 tisíc korun.

ogarden-smart-6
ogarden-smart-7

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym