Došly síly, energie i peníze. Pražské prodejny Bezobalu končí, zůstat by mohla jedna

Kromě obchodů má svoji činnost po deseti letech ukončit i samotná nezisková organizace, která je provozovala.

Peter BrejčákPeter Brejčák

prodejna-bezobalu-hradcanska-1

Foto: Bezobalu

Prodejna Bezobalu na Hradčanské

Pražská síť bezobalových prodejen potravin a drogerie Bezobalu končí. Ze stávajících tří obchodů by mohla zůstat pouze prodejna v Praze 6, uvedli zástupci stejnojmenné neziskové organizace. Rozhodnutí ukončit činnost zdůvodnili náročnou finanční situací související s epidemií covidu-19.

„Je nám to strašně líto, ale v následujících týdnech budeme postupně vyprodávat zboží a zavírat. Prodejny i neziskovku s její osvětovou činností. Náročnou finanční situaci jsme usilovně řešili poslední tři roky a teď přišel čas si přiznat, že to nedáme. Došly síly, energie i peníze,“ uvedlo Bezobalu na svém Facebooku. O přesných termínech zavírání prodejen bude zákazníky informovat.

Podle organizace se před covidovou pandemií dařilo být alternativou pro zákazníky, kteří se vydali na cestu k udržitelnému životu. „Ale z událostí posledních tří let jsme se nikdy naplno nevzpamatovali,“ uvedli zástupci spolku. Jako poslední naději označili snahu o záchranu své prodejny poblíž stanice metra Hradčanská v Praze 6. Své fanoušky, kteří mají zájem obchod udržet, prosí o vyplnění dotazníku.

Prodejny Bezobalu nabízejí trvanlivé potraviny, čerstvé pečivo, ovoce a zeleninu od českých bio farmářů. Sortiment zahrnuje rovněž ekologickou drogerii a přírodní kosmetiku. Lidé v nich nakupují zboží do vlastních, znovupoužitelných nádob, aby minimalizovali odpad z jednorázových obalů. Provozovatelem prodejen je společnost Nekonzum, jejímž zakladatelem a hlavním podílníkem je nezisková organizace Bezobalu.

U zrodu spolku v březnu 2013 stála čtveřice iniciátorů inspirovaná bezobalovým obchodem Unpackaged. První objednávky potravin přijímali pro uzavřený okruh několika rodin. Postupně ale záběr zákazníků rozšiřovali a v květnu 2015 si pronajali prostory bývalých skladů na dvorku v Bělehradské ulici v Praze 2. V září 2018 spolek otevřel druhou pobočku, kterou byl obchod v Praze 6. V současnosti má řetězec Bezobalu tři prodejny, kromě zmíněných ještě na Florenci.

S přispěním ČTK