Epické historické drama z feudálního Japonska. Šógun má být jedním z televizních projektů roku

Desetidílná minisérie Šógun vznikla podle stejnojmenného knižního hitu. Diváky zavede do Japonska na počátku 17. století, kde probíhá boj o moc.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

disney-fx-shogun

Foto: Kurt Iswarienko/FX

Minisérie Šógun v Česku vychází 27. února

0Zobrazit komentáře

Na televizní obrazovky míří minisérie Šógun. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Šógun je slavný román ze 70. let inspirovaný skutečnými událostmi v Japonsku na počátku 17. století. Jednoho dne zde ke břehu malého města dorazí poničená loď se zbytky posádky. V jejím čele je John Blackthorne, který se rychle dostane do středu sporů v nejvyšší politice – panovník země totiž zemřel, jeho přímým nástupcem je dítě a vlády se ujímá koncil politiků. Začínají konspirace a boje o moc a Blackthorne se stává jedním z možných prostředků, jak ji získat.

Kniha Jamese Clavella se jedné adaptace už dočkala, a to ve formě vychvalované stejnojmenné minisérie z roku 1980. Teď vznikla nová verze, o níž se v zahraničí už pár týdnů také hovoří velice pozitivně. Komplexní příběh vypráví v deseti epizodách a klade si za cíl předlohu mírně aktualizovat, hlavně ale diváky s pomocí současných prostředků ponořit do jednoho z kritických období japonských dějin. Na jedné straně do detailu ukazuje, jak tehdejší společnost fungovala, na druhé nás provádí dramatickým dějem plným intrik, velkých ambicí, ale také lásky a boje o čest.

První recenze hovoří o jednom z dost možná nejlepších televizních počinů roku. Šógun hned na první pohled ohromí svojí výpravou, do detailu propracovanými kostýmy nebo věrnými kulisami a rekvizitami. Vyprávění, proplouvající složitou hierarchií feudálního Japonska, z podstaty věci není příliš svižné, dokáže ale vtáhnout a určitou dávku trpělivosti odměnit zajímavými postavami se silnými osobními příběhy.

Ačkoliv tvůrci ne vždy zvolili ideální přístup k látce a minisérie prý může někdy působit odtažitě, v celku jde o sofistikovanou televizi pro náročnější diváky, kteří strhující akční výpady ocení stejně jako zkoumání velkých témat a řešení politických otázek. Američtí diváci si Šóguna mohou pustit už dnes, v Česku vychází na Disney+ v úterý 27. února.


Co ukazují trailery

Gentlemani

Gentlemani jsou jedním z nejlepších filmů režiséra Guye Ritchieho. Teď stejné téma, respektive rozšíření původního příběhu o rozsáhlém marihuanovém impériu, vytěžuje ve svém prvním seriálu. Hlavním hrdinou je Eddie Halstead, který po svém otci zdědí honosné sídlo, kde se potají pěstují drogy.


Co hýbe světem filmu a televize

Minisérie Blade Runner 2099 se bude točit v Česku

Už několik let se připravuje televizní minisérie Blade Runner 2099, která má být přímým pokračováním filmu Blade Runner 2049, jen s tím, že nás zavede dalších 50 let do budoucnosti. Teď konečně víme, že natáčení má začít letos v dubnu a filmaři se vydají do Prahy. Po Carnival Row nebo Nadaci se tak Česko stane centrem produkce dalšího velkého televizního projektu. Více zde.


Co si pustit

Avatar: Legenda o Aangovi

Netflix  |  Fantasy  |  2024  |  8 epizod  |  ČSFD

avatar-last-airbender-netflix-2

Reprofoto: Netflix/YouTube

Aanga ztvárnil Gordon Cormier

Jeden z hlavních seriálů Netflixu pro letošní rok je hraná adaptace amerického „anime“, v němž jde o návrat rovnováhy do světa. Jeden ze čtyř národů, které ovládají čtyři živly, se totiž snaží získat nadvládu nad ostatními a likviduje je. Jedinou naději představuje Aang z národa vládců větru, který má jako vyvolený schopnost ovládat všechny čtyři živly. Podle prvních ohlasů se novince tak docela nedaří dosáhnout kvalit originálu, nabízí ale velmi dobré vizuální zpracování, zajímavý svět fantasy a poměrně věrnou poctu původnímu příběhu.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym