Facebook odvrátil nejhorší obavy. Lehce překonal očekávání a cena jeho akcií stoupá

Zatímco v minulém kvartálu majitel Facebooku nepříjemně překvapil, teď jsou naopak investoři optimističtí. Meta totiž naplnila očekávání.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

V minulém kvartálu se vůbec poprvé stalo, že počty uživatelů Facebooku klesly. Cena akcií zastřešující společnosti Meta tak tehdy rapidně klesla, ale vypadá to, že společnost Marka Zuckerberga alespoň prozatím odvrátila další špatný vývoj. Po zveřejnění nových kvartálních výsledků naopak akcie Mety stoupaly až o 19 procent.

V prvním čtvrtletí klesl zisk Mety o 21 procent na 7,5 miliardy dolarů (175 miliard korun). Firma ale i tak překonala odhady analytiků. Zisk na akcii navíc činil 2,72 dolaru a tržby vzrostly o sedm procent na 27,9 miliardy dolarů (650 miliard korun). Analytici dotazovaní společností FactSet přitom v průměru očekávali zisk 2,56 dolaru na akcii a tržby 28,3 miliardy dolarů. V tržbách tak Facebook zaostal za očekáváním jen mírně, výrazně to však investory nepřekvapilo.

„V tomto čtvrtletí jsme dosáhli pokroku v řadě klíčových firemních priorit a jsme si i nadále jisti, že se nám podaří dlouhodobé příležitosti a růst,“ řekl Mark Zuckerberg, zakladatel společnosti Meta. Trh na výsledky reagoval pozitivně a akcie firmy zaznamenaly dvouciferný procentní růst.

Počet aktivních denních uživatelů Facebooku, což je klíčový ukazatel pro inzerenty, činil v uplynulém čtvrtletí 1,96 miliardy. Byl tedy o něco málo vyšší než odhad společnosti Refinitiv, která jich čekala 1,95 miliardy. Počet aktivních měsíčních uživatelů dosáhl 2,94 miliardy, což je jen o 30 milionů méně, než odhadovali odborníci.

Rodina aplikací – včetně Facebooku, ale i Instagramu a WhatsAppu – se na příjmech v tomto kvartálu podílela z 97,5 procenta. Zbývajících 695 milionů dolarů pocházelo z Reality Labs, což je část společnosti, která se snaží vytvářet produkty pro metaverzum. Pozitivně vyznívají i další statistiky Mety. Celkově společnost zaměstnávala téměř 78 tisíc lidí, o 28 procent víc než před rokem.

Na další čtvrtletí předpokládá firma celkové výdělky okolo 28 až 30 miliard dolarů (650 až 700 miliard korun). „Tento výhled odráží pokračování trendů, které ovlivnily růst tržeb v prvním čtvrtletí, včetně oslabení v druhé polovině prvního čtvrtletí, které souviselo s válkou na Ukrajině,“ popsala firma.

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...