Ford chce inovovat i nákupní vozíky. Díky technologii z aut už nikdy nenarazí do regálu

Filip HouskaFilip Houska

Trolley-Hero

Každý, kdo před sebou někdy tlačil nákupní vozík, zná ty lákavé momenty, které vybízejí, stát se profesionálím závodníkem. Madlo jako volant, spodní rošt jako místo pro nohy, mírný předklon a vidina cílové rovinky na konci supermarketové uličky. Tento druh zábavy je známý především dětem, které si závoděním chtějí krátit nudné chvíle během nakupování s rodiči, a čas od času dojde k větší či menší havárii.

Možným srážkám s regály nebo ostatními lidmi by se nepochybně dalo předcházet implementací pokročilých automobilových technologií, které zpravidla umí na cestách rozpoznat statický nebo pohyblivý předmět v horizontu několika metrů a zareagovat, ideálně zpomalit nebo úplně zabrzdit. U výrobců nákupních vozíků bychom sice asi s tímto plánem neuspěli, ale Ford na to má jiný názor a rozhodl se, že věc vezme do vlastních rukou.

ford-nakupni-vozik

Evropská divize americké automobilky představila první nákupní vozík, který má být pro supermarketový provoz maximálně bezpečný. Jmenuje se Self-Braking Trolley a jak už z označení vyplývá, jeho klíčovou vlastností má být schopnost automaticky brzdit v případě hrozícího střetu. Aby něco takového mohl Ford vytvořit, sáhl po systému Pre-Collision Assist, který se standardně vyskytuje v jeho novějších vozech a slouží pro detekci chodců a cyklistů.

lego-braille

Přečtěte si takéLEGO pomáhá nevidomým dětem. Nová kreativní stavebnice má podpořit výuku Braillova písma

„Technologie Pre-Collision Assist pomáhá našim zákazníkům se vyhýbat haváriím a zmírňovat dopady při účastech na nehodách. Mysleli jsme si, že implementace podobného systému přímo do nákupního vozíku bude skvělou cestou, jak zdůraznit, v čem dalším mohou být technologie pro řidiče užitečné,“ komentuje marketingový ředitel Fordu Anthony Ireson. Na druhou stranu je tento inovativní vozík s poněkud netradičním, futuristickým designem pouze ve fázi prototypu bez bližších plánů na komerční prodej.

Vozík příchází po psí boudě a posteli

Self-Braking Trolley není jediným technologickým výstřelem, co Ford za poslední několik měsíců udělal. V jeho experimentálním portfoliu se mimo jiné objevuje i speciální bouda pro psy, která díky své stavbě a odhlučňovací technologii používáné v SUV modelech dokáže chránit domácí mazlíčky před hlukem (zpravidla z ohňostrojů), nebo netradiční manželská postel s tendencí udržovat oba partnery na svých polovinách (konkrétně pomocí systému Lane-Keeping Bed pro udržování aut v jízdních pruzích).

Všechny tyto tři vychytávky pak nabízejí podobné designové provedení s logem automobilky ve spodních částech a tvoří nový segment produktů (zatím prototypů), na kterém Ford ukazuje, jak se dají jeho automobilové technologie různě a kreativně používat v každodenních situacích.

ford-lane-keeping-bed-2

Foto: Ford

Rubriku Tech podporujítrask-retina