Groupon dál padá k zemi. Čeští investoři v něm mají miliardy, ale věří v obrat a přikupují další akcie

Do představenstva trápící se americké společnosti Groupon míří po Dušanu Šenkyplovi i jeho kolega Jan Barta z Pale Fire Capital. Chtějí ji oživit.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

barta-senkypl

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Barta a Dušan Šenkypl z investiční skupiny Pale Fire Capital

0Zobrazit komentáře

Níže ještě akcie americké společnosti Groupon během jejího více než desetiletého působení na burze nebyly. Aktuálně se obchodují za zhruba devět dolarů, což znamená, že od roku 2011 odepsaly více než 98 procent ze své hodnoty, kterou měly při vstupu na burzu. Dlouhodobě padající tendenci má celý byznys Grouponu, který vystřelil při rozjezdu slevových portálů. Ve zvrácení jeho osudu ale nadále věří čeští investoři z Pale Fire Capital, kteří dál nakupují jeho akcie a stále aktivněji se podílejí na jeho řízení.

„Pro nás je to v této chvíli jedna z našich hlavních aktivit,“ říká pro CzechCrunch Dušan Šenkypl, který společně se svým partnerem z Pale Fire Capital Janem Bartou začal nakupovat akcie koncem loňského roku. Jelikož do nich vložili už téměř tři miliardy korun, stali se z nich největší akcionáři firmy a již několik měsíců vedení Grouponu pomáhají s nastavením strategie, která by měla zajistit jeho oživení. Dušan Šenkypl sedí v představenstvu od června, nyní se k němu podle plánu připojil i Jan Barta.

Společnými silami a s pomocí bývalé šéfky Slevomatu Marie Havlíčkové, která má se slevovým byznysem značné zkušenosti, mají ambici nepříznivě se vyvíjející situaci v Grouponu otočit. Zájem na tom mají vzhledem ke své expozici na akciích firmy eminentní.

„Groupon má před sebou spoustu práce, je to velká firma a změna jejího směru trvá déle, než by člověk zvenku očekával. V rámci boardu jsme s Honzou oba skutečně velmi aktivní a spolupracujeme na několika rozvojových projektech s českou stopou i na projektech v rámci centrály,“ popisuje Šenkypl.

grouponstock

Foto: Google Finance / CzechCrunch

Vývoj ceny akcií Grouponu od vstupu na burzu

Cena akcií Grouponu se za poslední rok až na malou výjimku nepřehoupla přes 30 dolarů za kus. Naopak na začátku roku spadla pod dvacet dolarů a v posledních měsících i pod desetidolarovou hranici. Naposledy příliš nepomohly ani hospodářské výsledky za třetí kvartál, v nichž firma vykázala nižší čísla, než očekávali analytici.

Příjmy meziročně klesly o třetinu na 144 milionů dolarů (3,5 miliardy korun) a z loňského zisku ve výši 78 milionů dolarů (1,9 miliardy korun) se Groupon propadl do ztráty přesahující 56 milionů dolarů (1,4 miliardy korun).

To však z dlouhodobé strategie tuzemské investory příliš nevykolejilo. Akcie sice už Barta se Šenkyplem nenakupují v tak velkých objemech, ale na přelomu srpna a září pořídili další balík. Za cenu kolem 10 dolarů za kus přikoupili dalších 163 tisíc akcií za celkovou cenu 1,6 milionu dolarů, tedy necelých 40 milionů korun. Předtím nakupovali naposledy v květnu a jejich celkové investice se již vyšplhaly na 2,8 miliardy korun. Kormidlem otáčí v Grouponu šéf Kedar Deshpande, který do firmy s podobnými cíli jako čeští investoři přišel před rokem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Ve třetím čtvrtletí jsme pokročili v realizaci naší strategie obratu a posunutí Grouponu směrem k ziskovému růstu v různých ekonomických cyklech. Jsme na dobré cestě ke snížení nákladové struktury o 150 milionů dolarů ročně a očekáváme, že tohoto tempa dosáhneme do konce roku 2023. Zároveň rychle postupujeme při testování iniciativ zaměřených na zlepšení zákaznických služeb a na zvýšení kvality služeb, zkušenosti a hustotu zásob,“ uvedl Deshpande. Právě snížení nákladů a zlepšení fungování tržiště, na němž se propojují zákazníci s různými obchodníky, má firmě zajistit dlouhodobý růst.

Tuzemští investoři ve strategických debatách s vedením Grouponu využívají nejen zkušenosti Marie Havlíčkové ze Slevomatu, ale i třeba z Aukra, v němž vidí taktéž značné paralely. Aukční portál totiž také dříve stagnoval, aby se v posledních letech pod dohledem Pale Fire Capital a nového šéfa opět odrazil k růstu. Historicky navíc Barta a spol. provozovali také řadu slevových agregátorů.

Samotný Groupon byl před čtrnácti lety v čele vlny rodících se slevových portálů, avšak během let už nestačil reagovat na nové trendy. Dnes se ve třinácti zemích zaměřuje na propojování uživatelů s lokálními obchodníky, kteří nabízí zboží, služby a další aktivity.

Zpět do kanceláří, jinak končíte. Musk pracovníkům Twitteru oznámil, jak chce předejít bankrotu

Zaměstnanci mají také hledat a rušit ověřené účty, které šíří lži. Půdu falešným zprávám přitom dal sám Musk zpoplatněním ověřeného statusu uživatelů.

Jiří BlatnýJiří Blatný

Zaměstnanci Twitteru se budou muset vrátit do svých kanceláří

0Zobrazit komentáře

Twitter patří Elonu Muskovi jen skoro dva týdny, za tu dobu ale americký miliardář stihl ukázat, že si s návazností firemní kultury sociální sítě příliš hlavu neláme. Vyhodil polovinu pracovníků, včetně těch v nejvyšších manažerských rolích, a připnul osmidolarové předplatné k modré fajfce, která označuje ověřený účet (čehož už teď zneužívají trollové k šíření lží). Ve čtvrtek navíc Musk zaměstnancům nakázal, aby se s okamžitou platností vrátili ze svých vzdálených pracovišť do kanceláří s tím, že pokud se nedostaví, přijme jejich rezignace.

„Omlouvám se, že je zrovna tohle první e-mail celé společnosti, ale jinak to nejde,začíná text, který ve středu pozdě večer Elon Musk zaměstnancům Twitteru napsal proto, aby je připravil na „těžké časy,“ jak uvádí server Platformer, který má jeho zprávu k dispozici.

Při čtvrtečním setkání se všemi zaměstnanci Twitteru Musk také řekl, že nedokáže odhadnout vývoj dosavadních příjmů v tomto roce. Dokonce dodal, že nemůže vyloučit ani bankrot. Aby mu společnost předešla, nový majitel od zaměstnanců očekává nejméně čtyřicet hodin v kanceláři týdně. Tedy až na výjimky, které ovšem bude schvalovat americký miliardář osobně.

Nová pravidla měla začít fungovat okamžitě. Na dotaz, co mají zaměstnanci dělat, když pro ně není možné v dohledné době do kanceláře dorazit, Musk odpověděl jednoduše: „Pokud se neukážete, přijmu vaše rezignace.“

Pro zaměstnance Twitteru to v tomto ohledu znamená obrat o 180 stupňů. V roce 2020 totiž většině z nich zakladatel sítě Jack Dorsey povolil pracovat pouze vzdáleně. Firma jim dokonce tehdy dala tisíc dolarů (zhruba 24 tisíc korun) na vybavení domácí kanceláře. Výjimkou byli jen někteří specifičtí pracovníci, například správci serverů, jejichž přítomnost v serverovně je nezbytná.

Kromě návratu do kanceláří přišel Musk s ještě jedním receptem na odvrácení katastrofy. „Bez značného příjmu od odběratelů je velká šance, že Twitter nepřežije přicházející ekonomickou krizi. Proto potřebujeme, aby odběratelé tvořili asi polovinu našich zisků,“ vysvětlil Musk ve zmíněném e-mailu. Podle Muska totiž firma prodělává čtyři miliony dolarů denně a dramaticky jí klesají příjmy v důsledku tlaku aktivistů na inzerenty, aby na tuto platformu neumisťovali reklamu.

V další zprávě, kterou nový majitel Twitteru směrem ke svým podřízeným vyslal, jednou větou shrnuje, na co se teď mají v příštích několika dnech zaměřit. „Absolutní priorita je nyní hledání a rušení všech botů, trollů nebo spamů s ověřeným statusem,“ napsal Musk.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Po převzetí sítě Musk spustil systém předplatného za osm dolarů, který uživatelům mimo jiné zobrazí modrou ikonu fajfky u jejich účtů, která slouží k označování ověřených profilů. Možnost jednoduše si ověřený účet zaplatit vyvolává obavy, že Twitter zaplaví falešné účty, což už se podle některých zpráv děje.

Server Insider upozornil, že se objevily třeba účty vydávající se za bývalého britského premiéra Tonyho Blaira nebo za bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího, kterému se údajně stýská po zabíjení Iráčanů. Ve skutečnosti přitom ani jeden z těchto politiků svůj osobní účet na Twitteru nemá. Při rozkliknutí modré fajfky lze nicméně poznat, jestli je účet ověřen proto, že je něčím zásadním relevantní, nebo jestli si ověření uživatel jednoduše předplatil.

superman-james-gunn-01

Přečtěte si takéNový Superman funguje. Jak dokázal, že superhdinové pořád baví?Nový Superman funguje a lidé se na něj hrnou. Jak dokázal, že únava ze superhrdiny není skutečná?

Právě velký počet falešných účtů šířících falešné zprávy byl přitom podle Muska jedním z důvodů, proč chtěl Twitter kupovat. Chtěl jejich počet výrazně snížit. Při obchodních a právních tahanicích během měsíců před samotnou koupí Musk použil více či méně podložené zprávy o tom, že je takových účtů na síti víc, než sám Twitter přiznává, a chtěl si tak vyžádat slevu ze 44miliardového obchodu. Nakonec zaplatil původní částku.

S přispěním ČTK.