Hledá se vakcína proti koronaviru. Nadace Billa a Melindy Gatesových přispěje 100 miliony dolarů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

bill-melinda-gates

Foto: Bill Gates/Facebook

Melinda a Bill Gatesovi

0Zobrazit komentáře

Svět a především nejlidnatější zemi světa už od počátku prosince zužuje agresivní koronavirus s označením 2019-nCoV, kterým se podle oficiálních čísel nakazilo již téměř 30 tisíc lidí a téměř 600 lidí mu podlehlo. Účinná vakcína je stále daleko, a tak své síly spojují vlády, lékaři i soukromníci.

Mezi těmi, kteří se rozhodli zapojit, je i Nadace Billa a Melindy Gatesových, která už celkově daruje na boj s touto nemocí 100 milionů dolarů, v přepočtu 2,3 miliardy korun. Původně přitom chtěli darovat „jen“ 10 milionů dolarů, tedy 230 milionů korun.

Pětina z cílové částky okamžitě poputuje Světové zdravotnické organizaci (WHO) a jiným podobným organizacím včetně amerických center na kontrolu nemocí a veřejným zdravotnickým agenturám v Číně. Dalších 20 milionů dolarů má jít i do regionů jako Jižní Asie a Afrika, kde mají podle Gatesových lidé větší šanci na nákazu z důvodu horší kvality zdravotnictví.

Podle vyjádření, které dala nadace k dispozici, by nové prostředky měly umožnit rapidní škálování pro technologie na detekci viru a implementaci moderních řešení na jeho rozklíčování. Právě tak by chtěl manželský pár dosáhnout i největší účinnosti.

Přidávají se i čínské firmy

Nadace Gatesových není jedinou veřejně známou entitou, která přislíbila na boj s koronavirem výrazně přispět. Celkem 100 milionů juanů (327 milionů korun) slíbil i Jack Ma, nejbohatší Číňan a spoluzakladatel čínského e-commerce obra Alibaba.

Melinda a Bill Gatesovi

Trojnásobek toho přidal i čínský gigant Tencent. V nižších řádech přispěl například i šéf čínského Xiaomi a pomoci chce také ByteDance, jeden z nejhodnotnějších startupů současnosti a vlastník čínské sociální sítě TikTok.

Největší částka ale přesto přichází právě od americké nadace Gatesových. Ta má být co do množství majetku největší soukromou nadací na světě, která disponuje majetkem v hodnotě 46,8 miliardy dolarů (1,1 bilionu korun) a astronomickými částkami podporuje celou řadu oblastí.

Sám spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates je s majetkem kolem 118 miliard dolarů druhým nejbohatším mužem světa. Minulý rok tak nadace podpořila například vývoj unikátních záchodů, řeší i univerzitní stipendia, bojuje s chudobou a ve velkém se angažuje také ve zdravotnictví. Naposledy se Gatesovi rozhodli darovat 700 milionů dolarů na boj s AIDS a HIV. Melinda Gatesová se zase dlouhodobě zajímá o rovnost pohlaví, což je problém, na jehož řešení chce přispět miliardou dolarů.

Léčka viru s českými kořeny

Zatímco v čínském městě Wu-Chan, které je epicentrem celé krize, vznikla nová nemocnice pro lidi s příznaky koronaviru, v USA se rýsuje možný lék. A co víc, jak uvedl Deník N, vytvořil ho tým pod vedením vědce českého původu Tomáše Cihláře.

filip-horky-boxed2

Přečtěte si takéFilip Horký z Livesportu: Česko pro nás není limit. Stavíme nejlepší agregátor dění a zpráv na světěFilip Horký z Livesportu: Česko pro nás není limit. Stavíme nejlepší agregátor dění a zpráv na světě

Cihlář pracuje ve firmě Gilead Sciences, která vytváří léky proti HIV nebo žloutence a nový lék začne už brzy testovat v Číně. Původně se jednalo o směs, která měla pomoci proti epidemii eboly, ale tuto nemoc dostali lékaři pod kontrolu dřív, než mohl být vůbec vyzkoušen.

Ukázalo se ale, že lék vyvinutý v kalifornských laboratořích funguje dobře i proti SARS a MERS, tedy příbuzným virům wu-chanského koronaviru, který se označuje jako 2019-nCoV.

bill

Foto: Netflix

Spoluzakladatel Microsoftu, miliardář a filantrop Bill Gates