Holešovický Vnitroblock a Alza mají nově stejného majitele. Ten má v plánu opravit tu byty

Transakce se uskutečnila za nižší stovky milionů. Oblíbená kavárna Vnitroblock tu zůstane, majitelé mají i nové plány.

Eliška NováEliška Nová

vnitroblock

Foto: Vnitroblock

Prostory kavárny Vnitroblocku

Mezi holešovickými ulicemi Tusarova a Dělnická se ještě v roce 2016 nacházela nevyužívaná prvorepubliková hala, kolem dokola ji obepíná klasická zástavba. Právě před sedmi lety se ale hala proměnila na oblíbenou kavárnu Vnitroblock. Areál nyní koupila stejná firma, které patří i internetový prodejce Alza.cz.

Kromě samotné kavárny jsou uvnitř také obchody, architektonický ateliér nebo gin bar. To všechno koupila stejná kyperská společnost, která vlastní i největšího internetového prodejce v Česku. Jde o společnost L.S. Investments Limited, jejíž majetková struktura není veřejně známá. Zakladatelem Alzy je Aleš Zavoral.

Oba objekty, holešovická centrála i hlavní sklad Alzy a Vnitroblock, jsou od sebe přitom vzdálené jen pár desítek metrů. Novým majitelem celého pozemku, kde sídlí i populární kavárna, je společnost Jankovcova 53, která se zabývá pronájmem kancelářských prostor. Areál koupila od bývalého šéfa České exportní banky Tomáše Uvíry. O transakci za nižší stovky milionů korun informoval server E15. Podle něj došlo k převodu nemovitosti den před loňským Štědrým dnem.

Sesterská společnost Alzy areál koupila především kvůli činžovnímu domu na stejné adrese. V něm nyní plánuje zrekonstruovat byty a přistavět jedno patro. Všechny bytové jednotky se pak budou pronajímat. „Je možné, že tam budou bydlet i zaměstnanci Alzy, s tím jsme ale dům nekupovali. Byty budou sloužit klasickému nájemnímu bydlení,“ upřesnil jednatel společnosti Jankovcova 53 Jan Moudřík, který je zároveň předsedou dozorčí rady Alzy.

Dohromady je kolem Vnitroblocku asi šest bytových jednotek. V nástavbě se pak počítá s dalšími čtyřmi až pěti byty. Některé by mohly sloužit pro sdílené bydlení pro dva svobodné lidi, jiné pro rodiny s dětmi. „Holešovice jsou pro nás srdeční záležitost. Byla to tedy příležitost,“ dodal.

Podle Moudříka nebude mít nové vlastnictví na známou kavárnu Vnitroblock žádný vliv. V plánu je ji zachovat. Obavu z nového majitele nemají ani ti, kdo v místě Vnitroblock vybudovali. Spíš naopak. Majitelům kavárny Jakubovi Zajícovi a Lukášovi Žďárskému končila smlouva a nevěděli, jak to bude dál. „Díky novému majiteli získáváme dlouhodobější smlouvu a zároveň nám pomáhá se rozvíjet,“ uvedl pro E15 Zajíc.

Holešovice jsou pro nás srdeční záležitost. Byla to tedy příležitost.

Součástí Vnitroblocku jsou nyní kromě kavárny také taneční sál, malé kino nebo eventové prostory, na to všechno teď mají majitelé nájemní smlouvu na dalších pět let. „Nově chystáme také vlastní pražírnu kávy a pekárnu,“ dodali podnikatelé pro CzechCrunch. Dříve byla vedle kavárny prodejna společnosti Footshop.

Upravit by se ale měla druhá část vnitrobloku s malým V, kde dnes sídlí například destilérka Garage22, jejíž gin oceňují i ve světě. V plánu je vrátit prostoru industriální design a všechny nájemní jednotky sjednotit.

Pro společnost Jankovcova 53 to není jediná taková akvizice. Firma vlastní i několik dalších bytových jednotek nebo činžovní domy. V majetku má i pozemek, na kterém plánuje stavět distribuční centrum, které bude dál pronajímat. „Veškerý majetek, který Jankovcova má, není určen k tomu, aby se dál prodával, ale aby v něm vznikl nějaký obsah,“ dodává Moudřík.