Inovativní portugalská firma začíná prodávat domy, které se automaticky otáčejí za sluncem

Adam ŠenkAdam Šenk

casas1
0Zobrazit komentáře

Portugalská společnost Casas Em Movimento, která vyvíjí energeticky soběstačné domy, se poprvé dostala do podvědomí veřejnosti v roce 2012, kdy na veletrhu Decatlon v Madridu představila svůj první prototyp. Koncept domu inspirovaného slunečnicí, jež se dokáže otáčet za sluncem, tak aby se zvýšila produkce elektrické energie ze slunečních paprsků, které na dům a jeho střechu dopadají, se od té doby technologicky velmi posunul.

ff2

Přečtěte si takéPodívejte se na samořídící technologii profesora z Princetonu, která využívá pouze běžné kameryPodívejte se na samořídící technologii profesora z Princetonu, která využívá pouze běžné kamery

V roce 2015 proto společnost postavila předváděcí prototypový dům si v portugalském Portu. Připravit sériovou však trvalo ještě nějaký čas, ale nyní je už vše dokončeno a prodej domu koncovým zákazníkům má být zahájen už v květnu tohoto roku!

Elektřiny se více vyrobí a méně spotřebuje.

Dům může rotovat až o 180° a sklon střechy, která je pokryta fotovoltaickými panely, se může měnit o 60°. Díky tomu je sluneční energie využita v maximální míře a dům tak vyrobí 25000kWh elektřiny ročně. To je přibližně pětkrát tolik, než takový dům spotřebuje.

Počítá se s tím, že tyto domy se budou stavět v zemích subtropického podnebného pásu, kde se během léta velké množství energie spotřebuje na chlazení pomocí klimatizací. Konstrukce sklápěcí střechy ovšem dokáže mnoho slunečních paprsků odrazit a proto je spotřeba energie na chlazení až o 80% menší než u běžných rodinných domů.

Dům se za běžného provozu otáčí za sluncem po celý den. Pokud ovšem chcete otočení domu změnit, například proto, abyste se návštěvě pochlubili výhledem, můžete tak učinit pomocí smartphonu. Nejrychlejší otočení domu pak trvá 12 minut. Celý princip je představen na následujícím videu.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym