Inspirativní příběhy nejen z Česka. Připomeňte si nejposlouchanější epizody CzechCrunch Podcastu v roce 2021

Filip HouskaFilip Houska

podcast-1

Foto: CzechCrunch

Jan Bednář, Eva Čejková a Rasty Turek

0Zobrazit komentáře

Příběhy a klíčové úspěchy českých i zahraničních startupů vám zpravidla servírujeme v článcích, někdy ale psaný text zkrátka nestačí. Proto jsme se i vloni věnovali nahrávání podcastů, do kterých jsme si zvali přední hosty nejen z českého byznysového a startupového rybníčku, se kterými si za mikrofonem povídáme o jejich cestách, milnících i vizích pro následující roky.

Nyní přinášíme přehledné shrnutí a výběr těch nejposlouchanějších epizod za loňský rok, mezi kterými nechybí kryptoměnové plány Viktora Fischera, pozoruhodný příběh Jana Bednáře se startupem ShipMonk, kariéry ambiciózní Evy Čejkové nebo startupová štace Rastyho Turka. Přejeme příjemný poslech.

***

Viktor Fischer: Chceme být největší investor do blockchainu v Evropě. Sám v něm mám většinu peněz

viktor-fischer3

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Viktor Fischer, zakladatel Rockaway Blockchain Fund

Viktor Fischer je investiční partner ve skupině Rockaway Jakuba Havrlanta. Jeho specializací je blockchain, a proto šéfuje investičnímu fondu Rockaway Blockchain Fund, který rychle roste a patří mezi největší v Evropě. S Viktorem se bavíme o tom, jestli bitcoin a blockchain změní svět, co to jsou decentralizované finance a proč jim tolik věří a jak mu podařilo z Česka proniknout do celého blockchainového světa.


V 17 letech odjel studovat do USA a už se nevrátil. Jan Bednář popisuje, jak se ShipMonkem žije svůj americký sen

jan-bednar-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Bednář, zakladatel startupu ShipMonk

Jan Bednář je zakladatel startupu ShipMonk, který na Floridě žije bez nadsázky svůj americký sen. V podcastu se bavíme o tom, jak se do Spojených států vlastně dostal, jestli má recept na to, jak za oceánem prorazit, jak se pekly nedávné mnohamiliardové investice do jeho logistického startupu a kdy se z něj stane další jednorožec.


Eva Čejková: Někteří mi radili, ať radši skončím. Do jejího startupu Testuj.to nakonec investovala Heureka

podcast-1-1

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Eva Čejková, zakladatelka Ženy s.r.o. a startupu Testuj.to

Eva Čejková v začátcích podnikatelské kariéry úspěšně rozjela velkou PR agenturu a následně založila komunitu Ženy s.r.o., v níž sto tisíc žen testuje různé produkty.  Z projektu se zrodil startup Testuj.to, který se stal vůbec prvním startupem, do něhož kdy investovala Heureka. S Evou Čejkovou se v CzechCrunch Podcastu bavíme o tom, co vlastně testování produktů obnáší, jak těžké je řídit tolik žen, jak se dojednávala premiérová investice od Heureky nebo co ji pomohlo a zachránilo, když byl její startup těsně před zavřením.


Martin Cígler: Vzít na palubu investory byl skvělý tah. Bez nich by nebyla Solitea ani miliardový byznys

cigler-boxed

Foto: Solitea

Martin Cígler, spolumajitel a předseda představenstva holdingu Solitea

Martin Cígler je programátor, podnikatel a ve volném čase také cestovatel a fotograf. Programátorem byl už těsně před revolucí, po ní okamžitě chytil příležitost za pačesy a začal podnikat. U piva mu  tehdy veterináři řekli, že potřebují účetní aplikaci. A tak se položily základy společnosti Cígler Software, ze které je dnes velký technologický holding Solitea. Martin Cígler v něm počítá tržby v miliardách, rychle roste a v CzechCrunch Podcastu popisuje, jak se člověk dostane od inseminace krav v JZD k vývoji účetního softwaru, jak z malé firmy vybudoval mezinárodní skupinu a co obnáší, když kupujete jednu firmu za druhou.


Alex Koníček: Od dluhů přes fitko až ke stomilionovému byznysu s oříškovými másly

big-boy-konicek

Foto: Ondřej Duffek

Alex Koníček, zakladatel značky Big Boy, která vyrábí oříšková másla

Alex Koníček je podnikatel, který mluví otevřeně a pojmenovává věci tak, jak je vidí. Je to i proto, že se v mládí dostal do složité situace, ze které viděl jako jediné východisko v založení vlastního byznysu. Po večerech začal ve fitku, kam chodil na brigády, budovat značku Big Boy, ze které je dnes rychle rostoucí fabrika vyrábějící arašídové či ořechové krémy ve velkém. V CzechCrunch Podcastu s Alexem probíráme jeho místy spletitou cestu, která ho do jeho současných devětadvaceti let mnoho naučila, a řešíme třeba i to, proč je podle něj důležité, nebát se říct si o pomoc, když vám vlastní byznys padá na hlavu.


Zakladatelé startupu Stories a jejich velký příběh: Je až šokující, co se nám povedlo

stories-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Peter Fedoročko, Filip Doušek a Vojta Roček, zakladatelé startupu Stories

Filip Doušek, Vojta Roček a Peter Fedoročko je trojice zakladatelů, kteří se rozhodli v roce 2016 změnit svět datové analytiky. Založili startup Stories, který z nepřehledných dat tvořil příběhy, díky nimž firmy mohly dělat lepší rozhodnutí. Jejich řešení bylo natolik unikátní, že je krátce po vzniku koupil americký gigant Workday, a v CzechCrunch Podcastu se ohlížíme za jejich opravdu rychlou startupovou jízdou, jednáním o velkém prodeji, výzvám i krizím, kterým museli čelit, a také o tom, jak jejich úspěšný příběh končí a co budou dělat dál.


Rasty Turek: Přemlouval jsem investory, ať nám nedávají miliardu, ale jen milion

rasty-turek-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Rastislav Turek, zakladatel a šéf startupu Pex

Rasty Turek je slovenský podnikatel, který žije dlouhé roky v USA, kde založil několik startupů. Některé úspěšně prodal, jiné zkrachovaly, ale jeho poslední a dosud nejúspěšnější projekt se jmenuje Pex. Není jednoduchého ho popsat, ale ve své podstatě zajišťuje pojištění pro obsahové platformy proti porušování autorských práv. V CzechCrunch Podcastu se s Rastym vracíme k začátkům, kdy jeho nápadu nikdo nevěřil a nakonec málem zkrachoval, ale tvrdohlavý vizionář to vydržel a dnes slaví s Pexem velký úspěch, v němž nechybí miliardové investice, ale také obrovský osobní risk. Řeč dojde i na setkání s Elonem Muskem a desítky malých angel investic, kterými se Rasty baví a tak trochu i živí.

***

Všechny podcasty najdete na našem webu, případně ve vašich podcastových aplikacích, včetně SpotifyApple Podcastů a Google Podcastů. Pro přísun týdenního shrnutí novinek sledujte i podcast CzechCrunch Weekly.