Investiční aplikace Robinhood nenaplnila očekávání. Propadla se do hluboké ztráty, obliba kryptoměn ale rostla

Filip HouskaFilip Houska

robinhood-1-2

Foto: Robinhood

Rozhraní mobilní aplikace Robinhood

0Zobrazit komentáře

Investiční aplikace Robinhood dlouho těžila z přívalu nezkušených investorů, kteří díky jejímu přehlednému rozhraní zvládli investovat do akcií, opcí nebo kryptoměn bez větších okolků. Nic ale netrvá věčně. Tvůrci aplikace v uplynulém kvartálu nenaplnili očekávání a propadli se do ztráty. Optimismus na burze nezachránila ani skutečnost, že tržby firma mírně zvýšila.

Americká společnost Robinhood Markets uvedla, že se za čtvrté čtvrtletí loňského roku přetočila z černých čísel do těch červených – její čistá ztráta činila 423 milionů dolarů (9,3 miliardy korun). Ve stejném období v roce 2020 byla firma v zisku na úrovni 13 milionů dolarů. V souvislostí s tím se propadly i její akcie, které za poslední den odepisovaly mezi sedmi až jedenácti procenty.

Vedle čtvrtletních výsledků společnost zveřejnila i hospodářská čísla za celý rok 2021, který po stránce výdělků také nedopadl příliš dobře. Za loňských dvanáct měsíců zaznamenala čistou ztrátu ve výši 3,69 miliardy dolarů (přes 81 miliard korun), zatímco za rok 2020 byla v sedmimilionovém zisku. Důvodem poklesu mají být interní investice do vylepšování aplikace a uživatelského servisu.

V dalších metrikách ale Robinhood Markets ve srovnání s předchozími obdobími rostla. Celkové kvartální tržby se meziročně zvýšily o čtrnáct procent na 363 milionů dolarů, přičemž za celý loňský rok dosáhly úrovně 1,82 miliardy dolarů, což je téměř jednou tolik co předloni. Očekávání analytiků byla ale o dva miliony dolarů vyšší. Spolu s tím se vyšplhaly vzhůru i tržby vycházející z transakcí od investorů.

Takzvané transaction-based revenues se za uplynulé čtvrtletí zvýšily o dvanáct procent na 264 milionů dolarů, přičemž za rok 2021 vyrostly o pětadevadesát procent na 1,4 miliardy dolarů. Největší růstový podíl pak zažila kategorie s kryptoměnami, která za kvartál vygenerovala 48 milionů dolarů, tedy o 36 milionů více než ve stejném období předloni.

Právě virtuální měny se v průběhu minulého roku staly velkým lákadlem pro investory – v jednom období dokonce tržby z kryptoměnových transakcí tvořily čtvrtinu celkových kvartálních tržeb Robinhood Markets. I to ostatně aplikaci pomohlo ke zvýšení měsíčně aktivních uživatelů, kterých bylo jen za loňský prosinec přes 17 milionů, o šest milionů více než v předchozím prosinci.

Do dalšího kvartálu si Robinhood Markets dává o něco střízlivější vyhlídky. Firma očekává, že v prvním čtvrtletí roku 2022 budou tržby činit méně než 340 milionů dolarů, což předpokládá určité zlepšení objemu obchodování oproti současnému stavu. Nadále se pak aplikace bude snažit podle svých slov být tím „nejlepším místem pro začínající investory“, k čemuž má budovat nové doplňkové produkty.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym