IS|CC: bezpečnostní krytka pro kamery notebooků a telefonů, která chrání před útoky

Filip HouskaFilip Houska

iscc_5

Přibližně před půl rokem oběhla internetový svět fotka, kde byl v pozadí vyobrazen MacBook Marka Zuckerberga, CEO Facebooku, jenž měl zalepenou webkameru (viz níže). Mnoho lidí se zajímalo, proč tomu tak je a netrvalo dlouho, než celou situaci začaly objasňovat i přední tech magazíny s vysvětlením, že se jedná o prevenci vůči hackerským útokům. Tento fakt vyvolal zájem i v dílnách mladého švýcarského startupu, který vyvinul poněkud elegantnější řešení.

Ženevský startup Intelligent Security před nedávnem rozjel kickstarterovou kampaň, která si dala za cíl vybrat peníze na produkt pod názvem IS|CC – miniaturní mechanickou krytku na jakýkoliv druh přední kamery (ať už webkamery u notebooků nebo na mobilních zařízeních), která bude blokovat nežádoucí video stalking hackerů.

tesla

Přečtěte si takéPodívejte se na nejnovější fotky dlouho očekávané Tesly Model 3

Crowdfundingová kampaň zabrala a k dnešnímu dni vynesla tvůrcům přes 96 tisíc švýcarských franků (cca 2,4 milionu korun), což je dostatečný obnos k tomu, aby tento bezpečnostní doplněk začala začátkem března odesílat všem zájemcům.

iscc

Důraz na co nejtenčí provedení

Intelligent Security popisuje produkt jako „nejtenčí a nejergonomičtější bezpečnostní mechanickou krytku pro webkamery na světě“. S tímto tvrzením se dá souhlasit, jelikož na rozměrech opravdu nenabrala. Je tenká jako kreditní karta, respektive o 8 % tenčí, a je založena na principu, že ji bude mít uživatel na svém zařízením neustále umístěnou. Díky své 0,7milimetrové tenkosti tak nezabraňuje například úplnému dovření notebooku.

iscc_1

Tento přístup je rozhodně plusem, protože tak odpadá starost se na IS|CC neustále myslet a eliminuje šanci na případné ztracení. V případě, že bych chtěl uživatel přední kameru použít, tak nemusí prvek sundávat, nýbrž jen posuvným modulem odsunout na opačnou stranu a naopak.

iscc_2

V hlavní roli magnet

IS|CC se skládá ze dvou částí: rámeček je vyroben z uhlíkové oceli s vnitřním lepícím povrchem a posuvné kolečko z neodymového magnetu. Celá aplikace spočívá v nalepení rámečku na příslušné místo (tak, aby nezakrývala potřebné senzory) a následného umístění kolečka, které se magnetem přichytí.

iscc_3

Výrobce udává, že případné odstranění celého produktu by mělo proběhnout hladce a na zařízení by nemělo zanechat žádné poškození. Dále doporučuje před nalepením vyčistit samotnou kameru a její okolní prostor. IS|CC se zatím nabízí pouze ve stříbrném provedení, avšak pokud se nasbírá více jak 100 tisíc švýcarských franků (což se k dnešnímu dni nepodařilo), bude dostupný i černý model.

https://www.youtube.com/watch?v=LoA9O9plCSk

Jak již u kickstarterových kampaní bývá zvykem, tak i Intelligent Security nabízí tuto bezpečnostní krytku v různých balíčcích. V době psaní tohoto článku je nejlevnější verze dostupná za 11 CHF (cca 275 korun), kdy zájemce v průběhu května obdrží jeden model. Lze zakoupit i výhodnější balíčky po více kusech.

Foto: Kickstarter

Rubriku Startupy podporujíjt-retina