Jak investovat v divokých časech? Na konferenci Money Maker vystoupí Dospiva, Janečkovi i Cendra

Druhý ročník Money Makeru proběhne v úterý 21. listopadu v pražském Cubexu. Letos bude konference celodenní.

Luboš KrečLuboš Kreč

money-maker-2023-4Event

Foto: CzechCrunch

Konference Money Maker se odehraje už 21. listopadu

0Zobrazit komentáře

Svět není klidné ani stabilní místo. Po covidové epidemii, čipovém hladomoru, ruském útoku na Ukrajinu a energetické krizi nyní přišel konflikt na Blízkém východě. Pro investory to je… dobrá i špatná zpráva. Vydělat se totiž dá na skoro jakékoli situaci. A jak o dění v geopolitice přemýšlet v intencích investic? I na to odpoví naše konference Money Maker, která se uskuteční 21. listopadu v pražském centru Cubex.

První ročník konference Money Maker se konal loni taktéž v listopadu a o své názory a zkušenosti se s více než šesti stovkami účastníků podělily osobnosti typu Pavla Tykače, Michala Šnobra, Daniely Peškové či Jana Barty. Na elitní vystupující dojde i letos v úterý 21. listopadu, vše se odehraje i ve stejném prostoru, program Money Makeru ale bude delší.

Konflikty, které se rozhořely na hranicích Evropy, zaplavují veřejný prostor spoustou informací. Některé se opírají o reálné události, jiné jsou ale vymyšlené a jejich jediný cíl je ovlivnit veřejné mínění. Nejlepší obranou proti dezinformacím – a tedy ideálním tmelem odolné společnosti – je kvalitní vzdělávání a kritické myšlení.

Právě do něj stojí za to investovat. Proto na konferenci vystoupí manželé Ivana a Tomáš Janečkovi, kteří založili a provozují špičkovou síť montessori škol Duhovka. Ty jsou mimořádně oblíbené jak mezi úspěšnými byznysmeny, tak mezi odborníky na vzdělávání. Podnikatelka Ivana Tykač zase představí svůj projekt Women for Women, v němž mimo jiné poskytuje zdarma školní obědy dětem ze znevýhodněných rodin. Proč? Protože nasycené děti lépe prospívají a lépe se soustředí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O tom, jak v rozbouřených časech, jaké zažíváme dnes, uvažovat o investování – do akcií, do firem či do nemovitostí – ale bude na Money Makeru hovořit plejáda dalších elitních osobností. Například Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny Penta, detailněji představí jedinečnou přestavbu Masarykova nádraží a jeho okolí a popíše, jak přemýšlí o nemovitostech a realitním trhu. Tamara Kotvalová, zakladatelka společnosti Carollinum, rozebere svůj recept na úspěch. Mojmír Hampl z Národní rozpočtové rady se zaměří na stav veřejných financí. S Tomášem Čuprem zhodnotíme kondici českého podnikatelského prostředí i v mezinárodním kontextu.

Dále se návštěvníci mohou těšit na partnerku fondu Credo Ventures Karolínu Mrozkovou, na spolumajitele investiční skupiny Accolade Milana Kratinu, známou investorku a zakladatelku společnosti Verdi Capital Kateřinu Zychovou, majitele Natlandu Tomáše Rašku, předsedu představenstva Avantu Vladimíra Bezděka a na majitele CDN77 Zdeňka Cendru.

money-maker

Foto: CzechCrunch

Na Money Makeru se objeví přední osobnosti českého byznysu

Na pódiu se dále představí spoluzakladatel Partners Petr Borkovec, advokát Radek Pokorný nebo Vít Endler z crowdfundingové platformy Fingood. O byznysu s těžbou kryptoměn promluví Jakub Hlavenka z 2BMiner a Petr Zajíc z Amundi provede hosty světem investic.

Vstupenky na konferenci, která se uskuteční v úterý 21. listopadu od 9 hodin ráno a potrvá až do odpoledne, jsou k dispozici zde. Součástí konference bude také expo, kde budou moct držitelé VIP vstupenek networkovat nebo si prohlédnout interaktivní expozice partnerů konference. Těmi hlavními jsou J&T Banka, investiční skupina Natland, společnost 2Bminer.com a advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři. Partnery eventu jsou investiční společnosti AVANT a Amundi, realitní startup Ideální nájemce, právní kancelář Endors a skupina Ronda Invest. Expo partnery jsou společnosti Fingood, 3M Fund MSI a skupina Portiva.

Rubriku Investice podporujíxtb2025

Borkovec a spol. rozjíždí Partners Banku. Bude pouze v mobilu a stojí na finančních poradcích

Nová česká banka, za kterou stojí výhradně domácí kapitál, chce propojit tradiční bankovnictví a finanční poradenství. Naplno otevře příští rok.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

borkovec-partners

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Petr Borkovec, spoluzakladatel a generální ředitel skupiny Partners

0Zobrazit komentáře

Po několika letech příprav se prvním klientům brzy otevře nová česká banka, za kterou stojí domácí kapitál. Postavila ji finanční skupina Partners Petra Borkovce a Radima Lukeše, kterým s budováním nového typu bankovního domu kapitálově pomohli Dušan Šenkypl a Jan Barta z Pale Fire Capital, Tomáš Čupr a Ondřej Fryc z Reflex Capital. Hlavní nabídkou Partners Banky je, že spojuje tradiční svět bankovnictví s tradičním světem poradenství, čímž chce zákazníkům přinést více, než jim nabízí na jedné straně standardní banky a na druhé straně i dosud sama skupina Partners. Novátorské bude i to, že banka bude fungovat výhradně v mobilní aplikaci a celá její infrastruktura poběží kompletně v cloudu.

„Koncept poradenského bankovnictví je inovativním, byť dalším přirozeným vývojovým stupněm stávajícího fungování bankovního sektoru ve spojení s nezávislým poradenstvím, díky kterému se klienti nemusí omezovat pouze na nabídky jednoho finančního ústavu. Nezávislí finanční poradci mohou klientům ušít řešení na míru výběrem vhodných produktů od desítek finančních institucí,“ říká Marek Ditz, generální ředitel Partners Banky, který při budování nového bankovního domu zúročuje své téměř pětadvacetileté zkušenosti z nejvyšších pozic v ČSOB.

Na finančně-poradenském trhu je skupina Partners prostřednictvím své společnosti Partners Financial Services patnáct let. Během nich získala kolem 600 tisíc klientů, které obsluhuje prostřednictvím sítě 150 poboček a zhruba 1 900 poradců. Teď osobní servis finančních poradců, kteří klientům radí s nejvhodnějšími produkty pro jejich potřeby, propojí s klasickými bankovními službami. Klienti Partners Banky budou mít v jedné mobilní aplikaci veškeré své osobní finance, ať už půjde o běžný účet, spořicí produkty nebo různé pojistky. Do budoucna mají přibýt také úvěry nebo pokročilá investiční platforma.

partners-banka

Foto: Partners

Mobilní aplikace Partners Banky

Řadu produktů poskytují různé společnosti v rámci skupiny Partners. Její součástí jsou nemovitostní fondy Trigea a Merity, pojišťovna Simplea nabízející životní pojištění nebo penzijní společnost Rentea. Partners Banka má nicméně podle jejích zakladatelů a šéfů stát na tom, že finanční poradci budou nabízet relevantní produkty od všech hráčů na trhu. Součástí mobilní aplikace má být i transparentní srovnání produktů včetně jejich online sjednání či změny. „Chceme dát klientům vybrat a nezamykat je jen do vlastních produktů. Jelikož je to jiný model, než který u českých bank obvykle funguje, věříme, že bude úspěšný,“ říká Marek Ditz.

Petr Borkovec dává k dobru několik srovnání bankovního a poradenského světa. Zatímco poradenské společnosti nenabízejí bankovní služby, banky zase nenabízejí tak komplexní a individuální poradenství. Proto chce v Partners Bance oba světy co nejefektivněji propojit. „Banky díky datům vidí velkou část finančního zdraví a to, kde vzniká či kde se ztrácí potenciál bohatství klientů. Poradci takový přehled obvykle nemají a spoléhají se především na to, co jim řekne klient. Informace jsou ale často časově omezené, navíc zkreslené pocity, a tudíž nepřesné. Na druhou stranu poradce vidí celou šířku portfolia klienta i třeba celé jeho rodiny, to zase nevidí banky,“ popisuje Borkovec.

Finanční poradci ze sítě Partners tak díky bance dostanou de facto denní kontakt s klientem nebo budou mít minimálně přesnější a kompletnější data o jeho chování. „Výhodou bank je, že jsou v kontaktu s klientem denně, poradce proti tomu přijde jednou za čas a řeší zejména jeho dlouhodobější výhled. Chceme to propojit,“ dodává spolumajitel skupiny Partners Borkovec.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Důležitým rozdílem oproti jiným bankám ale bude, že do Partners Banky budou moci klienti přistoupit pouze přes zmíněnou mobilní aplikaci klasické internetové bankovnictví existovat nebude. Důvody jsou prý zejména bezpečnostní. „Eliminaci hesel a kódů a jejich nahrazení autentizací prostřednictvím otisku prstu, PINu či detekcí obličeje považujeme za klíčové pro boj s množícími se phishingovými útoky, které jsou stále propracovanější a týkají se téměř výhradně internetového bankovnictví,“ vysvětluje šéf Partners Banky Marek Ditz.

Každý klient bude mít zároveň svého osobního poradce, kterého si bude moci přímo v aplikaci vybrat podle svých preferencí z několika stovek poradců Partners. K dispozici bude také call centrum a osobní kontakt bude zajišťovat více než 160 franšízových poboček, které fungují přes deset let a přebarví se na pobočky Partners Banky. „Jejich počet stále roste, těšíme se, že brzy budeme mít třetí či čtvrtou největší bankovní síť u nás,“ doplňuje Borkovec.

Od 1. listopadu se nová banka otevře prvním několika desítkám zaměstnanců Partners. Postupně se budou přidávat další klienti a v prvním čtvrtletí příštího roku se má banka spustit pro širokou veřejnost. „Do deseti let bychom rádi nabídli naše osobní i digitální služby alespoň půl milionu klientů ve všech zemích,“ plánuje Borkovec. Příští či přespříští rok se chce vydat na Slovensko, kde rovněž disponuje vlastní pobočkou sítí. V příštím roce taky mají mezi služby Partners Banky přibýt běžné a spořicí účty, úvěry či investiční platforma. Všechny základní služby přitom mají být zdarma včetně výběru ze všech bankomatů doma i v zahraničí, vedení účtu, domácích či evropských plateb nebo vydání platební karty k běžnému účtu.

havr-a

Přečtěte si takéKdyby ČNB začala pořádně kupovat akcie, zaplatí reformu důchodůKdyby ČNB začala pořádně kupovat akcie, zaplatí nám reformu důchodů, říká nejcitovanější český ekonom

Byznys model Partners Banky bude do značné míry stejný jako u jiných bankovních domů, bude tedy stát na depozitech a úvěrech. „Věříme, že úvěrařinu zvládneme dělat dobře. Díky tomu, že řadu klientů známe dlouho, si budeme moci vybrat kvalitní a bonitní klienty, kteří dokážou bez problémů splácet. To je naše výhoda proti bance, která by začínala úplně na zelené louce bez klientské historie,“ říká ředitel banky Marek Ditz. Petr Borkovec doplňuje, že důležitým ziskovým modelem taky bude, že novým klientům nabídnou prostřednictvím poradců i další produkty ze své nabídky.

Tak či onak budou stejně jako v případě jiných bank ovlivňovat ekonomickou situaci Partners Banky úroky. „Co se týče ziskovosti, slíbili jsme, že bychom v šestém roce fungování chtěli vyplácet dividendu. Pokud budou úroky vyšší, můžeme být rychlejší. Počítáme spíše s konzervativním modelem, kdy by úroky měly klesnout ke 3 až 3,5 procenta, ale možná se na vyšších hladinách udrží déle. Jelikož žijeme zejména z depozitních modelů, abychom nemuseli účtovat poplatky, tak by vyšší úroky našemu byznys modelu pomáhaly,“ dodává Marek Ditz.

Finální štempl na rozjetí dlouho chystané banky získali Petr Borkovec a spol. na konci srpna v podobě bankovní licence od ČNB. Vlastní kapitál Partners Banky nakonec činí tři miliardy korun. Banka je stoprocentně v rukou českých vlastníků, kam patří zhruba tisíc poradců, manažerů, ředitelů a zaměstnanců skupiny Partners. Majoritně ji vlastní společnost Partners Bankin, ve které má těsnou většinu společnost Brno Investment Group Petra Borkovce a zbylých 49,9 procenta má tisíc partnerů z řad zaměstnanců všech společností skupiny.

TRON: ARES

Přečtěte si takéVelký trailer na Tron: Ares láká na vizuály a hudbu Nine Inch NailsJe tu velký trailer na Tron: Ares. Láká na válku se stroji, originální vizuál a hudbu Nine Inch Nails

Dvanáct procent banky aktuálně vlastní mateřská společnost Partners holdCo, která je v lednu a v dalších dvou letech postupně prodá hlavním akcionářům. Partners Bankin bude mít finálně kolem 60 procent. Druhý největší akcionář, společnost Apana Radima Lukeše, bude mít finálně 15 procent. Následují Pale Fire Capital, Tomáš Čupr a Reflex Capital s celkovým podílem 20 až 25 procent. Kolem pěti procent bude postupně převáděno na členy představenstva Partners Banky. Obrat celé skupiny Partners v loňském roce překročil 3,5 miliardy korun.

Aktualizováno 23. 10. Doplnili jsme informace o majetkové struktuře Partners Banky.