Jeho programy umí předvídat blackout a firmám pomáhají snižovat emise. Enverus je vyvíjí i v Česku

Americká firma Enverus do své technologické platformy vložila přes miliardu dolarů. V souvislosti s tím otevřela loni novou pobočku v Brně.

Jiří BlatnýJiří Blatný

enverustitul

Foto: Petr Hrubeš/CzechCrunch

Americký Enverus láká vývojáře do své brněnské pobočky

V roce 2021 se během tuhé zimy Spojenými státy prohnala velká sněhová bouře Uri. Tehdy způsobila výpadky elektřiny, které zasáhly několik milionů lidí. Nejen v tak extrémních případech je i pro firmy, třeba ty energetické, které v daných oblastech působí, klíčová analýza dat. I to zvládne software americké firmy Enverus. Pomáhá plánovat využití energetické sítě, ale i zlepšit efektivitu snižování emisí oxidu uhličitého. V rámci celosvětové expanze firma nedávno otevřela pobočku v Brně, kde chce využít talentu tamních vývojářů.

Enverus vyvíjí programy, které klientům z oblasti energetiky poskytují údaje třeba o těžbě a zpracování nerostných surovin. Dokáže ale také předpovídat blackouty či plánovat využití energetické sítě. S tím, jak roste význam obnovitelných zdrojů energie, se Enverus stále více zaměřuje i na tento sektor. Produkty společnosti umí kromě zmíněného i digitalizovat a automatizovat zastaralé administrativní či účetní procesy – a fungují na SaaS principu. Enverus je tedy poskytuje na dálku a zákazníci si je pravidelně předplácí, což umožňuje přístup bez vlastní IT infrastruktury.

Jedním z klíčových softwarů firmy je Enverus Prism, tedy analytická platforma, která byznysům těžícím a zpracovávajícím ropu a zemní plyn umožňuje přehledně zobrazit data, čímž dokáže optimalizovat jejich projekty. Zmíněný program také firmám poradí se zachytáváním oxidu uhličitého, aby co nejefektivněji snížily své emise. Pomůže jim i s orientací na trzích souvisejících s obnovitelnými zdroji energií.

Programy Enverusu dále upozorní na hrozící přetížení energetické sítě nejen při extrémních událostech, jakou byla bouře Uri, jež vedla k masivním výpadkům elektřiny, které zasáhly miliony lidí. K něčemu podobnému mohlo dojít i letos o Velikonocích v Česku, byť na vině nebyla žádná vichřice. O svátcích bylo počasí naopak navzdory předpovědi hezké, což však pro síť fotovoltaických elektráren znamenalo problém. Spotřeba byla totiž nízká, v kombinaci s pěkným počasím vytvořila v systému přebytek a hrozilo jeho přetížení. Provozovatel přenosové soustavy ČEPS kvůli tomu nakonec musel na dvě hodiny stovky fotovoltaických elektráren v Česku vypnout.

„Naše nástroje umožňují sběr a zpracování detailních dat a pomocí strojového učení a data science pomáhají energetickým společnostem podobné úkazy lépe předvídat a připravit se na ně,“ vysvětluje Jan Pačes z brněnské pobočky Enverusu. Právě v moravské metropoli americká firma v rámci expanze minulý rok v červnu otevřela novou strategickou pobočku.

Brno je totiž univerzitním městem – jen veřejných vysokých škol je tam pět a celkem tam na univerzitách studuje zhruba 65 tisíc studentů. Řada z nich se navíc zaměřuje na technologické obory. Právě jejich potenciál na Moravu zlákal i Enverus. „Česká republika disponuje mnoha technickými talenty včetně vývojářů, kteří patří mezi nejlepší na světě,“ říká technologický ředitel Enverusu Mark Szygenda.

enverusdoclankufinal

Foto: Petr Hrubeš/CzechCrunch

Americký Enverus vyvíjí vlastní systémy, které předpovídají blackout nebo šetří firmám výdaje

Do brněnské pobočky chce Enverus přilákat přes dvě stě vývojářů. Celkem pro firmu v USA, Kanadě, Velké Británii, Španělsku, Singapuru a Indii pracuje pět set IT odborníků a přes 1 600 lidí napříč různými profesemi, uvádí Szygenda. V Brně dnes společnost buduje týmy, které se zabývají i tvorbou programů popsaných v úvodu. Aktuálně v české pobočce pracuje padesát lidi zhruba na deseti různých takových produktech.

Americká společnost v kombinaci s předchozími akvizicemi a vývojem softwaru v oblasti energetiky a obnovitelných zdrojů energie investovala do své technologické platformy více než miliardu dolarů. Za poslední rok jí její produkty vynesly obrat přes 500 milionů dolarů.

CC Premium

Partnerem článku je Enverus