Jižní Morava je podnikatelským regionem evropského formátu, získala za to prestižní ocenění

Evropský výbor regionů vyzdvihl především dlouhodobou strategii Jihomoravského kraje, která podporuje inovace, udržitelnost a digitalizaci firem.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

eer_predavani-cen-v-bruselu_mobilequality_5-1

Foto: JIC

Petr Chládek (agentura JIC), Anna Putnová (město Brno) a Jan Grolich (Jihomoravský kraj) s cenou EER 2024

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv jsou to dnes světově známé značky, letenková společnost Kiwi.com nebo softwarová firma Y Soft začínaly na jižní Moravě. Tamním inovačním ekosystémem projde každý rok více než stovka firem, a tak se v druhém největším městě Česka i jeho blízkém okolí rodí celý podnikatelsky nakloněný ekosystém. Všímá si toho i Evropský výbor regionů, který teď Jihomoravskému kraji udělil prestižní ocenění Evropský podnikatelsky zaměřený region 2024 (EER).

Porota ocenila především dlouhodobou inovační strategii, která je na jižní Moravě v běhu, a ambice na její další rozvoj. Znamená to podporu podnikavosti studentů, navýšení počtu dynamicky rostoucích startupů i firem mířících na mezinárodní trhy i snahu o udržitelnou prosperitu. Jen v okolí Brna probíhá několik iniciativ v tomto duchu. Na digitální transformaci se zaměřuje Edih Digimat, na sociální inovace Up2Circ, výzkum v kyberbezpečnosti řeší Cybersecurity Excellence Hub a Velvet Innovation propojuje aktéry inovačního ekosystému.

„Úzce spolupracujeme s firmami, výzkumnými organizacemi i neziskovým sektorem. Můžeme se spolehnout na silná regionální odvětví, jako jsou elektronová mikroskopie nebo IT, zejména ale vývoj her či kyberbezpečnost. Úspěšný firemní výzkum a vývoj rozšiřuje možnosti spolupráce, přitahuje talenty a posiluje celý region,“ zdůrazňuje Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje.

Snahy o rozvoj regionu úzce souvisí s činností inovační agentury JIC, která letos slaví dvacetileté výročí. Různou roli hraje ve všech cílech a projektech ohodnocených v rámci zisku titulu EER včetně toho, že tvoří místní inovační komunitu.

„Chceme, aby na jižní Moravě vyrůstaly silné a globálně úspěšné firmy. Díky nim je region ekonomicky stabilní, posiluje to jeho prestiž v zahraničí a vznikají tu nová pracovní místa pro kvalifikované lidi. Věřím, že firmy z jižní Moravy můžou lidem po celém světě pomáhat čelit globálním výzvám a posilovat tím zároveň roli celé Evropy na mezinárodním poli,“ doplňuje Petr Chládek, ředitel agentury JIC.

Ocenění se tento týden předávalo v Bruselu mimo jiné i za účasti jihomoravského hejtmana Jana Grolicha. Jak prozradil ve tweetu, cena, kterou převzal, zaujala i belgické pracovníky letištní kontroly. Jihomoravský kraj a město Brno se staly prvním českým nositelem tohoto ocenění, které se uděluje od roku 2010. Dalšími letos oceněnými regiony byly portugalské Vila Nova de Famalicão a Furlansko-Julské Benátsko v Itálii. Porota také zmínila region Malopolsko, který se stal jedním z útočišť pro prchající ukrajinské podnikatele.