Čeští J&T Ventures investovali miliony Kč do začínajícího coworkingu Locco

Jiří SvobodaJiří Svoboda

9_Locco empty

Cowork Locco v centru Prahy

0Zobrazit komentáře

Praha v posledních letech a měsících zažívá boom v oblasti sdílených pracovních prostor. Zatímco z uživatelského hlediska jim s oblibou propadají podnikavci, freelanceři či programátoři, z investorského pohledu si jich začínají všímat i investiční fondy, které v nich vidí určitou byznysovou příležitost. Jedním z nich je i český fond J&T Ventures spadající pod J&T banku, který nyní v seed investičním kole investoval několik milionů korun do začínajícího coworkingového projektu Locco.

Pilotní pobočka se nachází na adrese Palackého 7 na Praze 1 a poněkud neobvykle v kontextu jiných coworkingů přímo spolupracuje s již fungující kavárnou, Friends Coffee House. Základ celého konceptu má tvořit aplikace, přes kterou si lze rezervovat a objednat pracovní místo. Následně je počítán čas a díky ceně jedné koruny za minutu zaplatí uživatel skutečně pouze tolik, kolik potřebuje.

alzaoffice3

Přečtěte si takéAlza předělá své sídlo v pražských Holešovicích. Investuje do něj 200 milionů korunAlza předělá své sídlo v pražských Holešovicích. Investuje do něj 200 milionů korun

Locco chce dle jeho zakladatelů Mariána Škvarka a Dany Klímové cílit na uživatele, pro které není zásadní komunita coworkingu, ale potřebují flexibilní místo k práci, projekty nebo studium. Staví proto zejména na snadné přístupnosti.

locco

„Klademe velký důraz na kvalitu zázemí, protože věříme, že již samotný prostor a jeho vybavení mají velký vliv na produktivitu a kvalitu práce,“ říká zakladatel Locco Marián Škvarek. „Zároveň nabízíme bezkonkurenční flexibilitu díky naší aplikaci. Přes ní zjistíte, jestli je v Locco volné pracovní místo, můžete rovnou přijít a využít prostor na jak dlouho potřebujete. Platíte jen za opravdu strávený čas a využité služby,“ dodává.

Projekt vzniká přibližně od října minulého roku a nyní těsně před spuštěním získal právě zmíněnou investici od kapitálového fondu J&T Ventures v řádu několika milionů korun. Ten v minulosti investoval například do projektů DayTrip, Neuron Soundware či DaVinci TS.

„Projekt Locco je na rychle rostoucím trhu, přináší unikátní příjmový model a zakladatel Marián Škvarek je podnikatel s vizí a značnou zkušeností v real estate,“ říká Martin Kešner, Investiční manažer J&T Ventures.

Původně šlo o dětský koutek

Locco chce fungovat na principu dělení svých výnosů s danou kavárnou, nebo stanovení fixní částky, kterou firma kavárně na měsíční bázi bude dávat. Jak už z dosavadní koncepce vychází, projekt necílí na stavbu nových prostor, ale na využívání nepoužívaných nebo nevýnosných místností. V případě Friends Coffee House šlo dokonce o dětský koutek.

„Nabídli jsme kavárně tento upgrade, tedy něco, co na rozdíl od dětského koutku vynáší. Funguje to tak, že my neplatíme nájem, ale vystavěli jsme prostory, o které se už nadále kavárna stará,“ říká pro CzechCrunch Dana Klímová, spoluzakladatelka Locco.

Kapacitu pilotního prostoru tvoří devět individuálních míst a také dvě zasedací místnosti (menší za 160 Kč/h, větší za 350 Kč/h). V budoucnu mají na podobné bázi spolupráce vznikat místa po celé Praze. „Už probíhají jednání s jinými kavárnami, další pobočky by se mohly otevřít v létě či na podzim letošního roku,“ doplňuje Klímová.

locco2

Locco chce nabízet i služby spojené s pracovním místem

Foto: Locco