Justin Timberlake prodal všechny své skladby. Hodnota obchodu přesahuje dvě miliardy

Součástí obchodu jsou i jeho největší hity Cry Me a River nebo Can't Stop the Feeling. V hudebním průmyslu nejde o ojedinělý případ.

Filip HouskaFilip Houska

Americký zpěvák Justin Timberlake

0Zobrazit komentáře

Za svou více než dvacetiletou sólovou kariéru toho dosáhl opravdu hodně. Nahrál několik obrovských hitů, které rádia hrála i roky po jejich uvedení, na poličce má devět cen Grammy a čtyři ceny Emmy a jeho písničky se pravidelně ohřívaly na vrchních příčkách žebříčků Billboard. Diskografie Justina Timberlakea tak má na hudebním poli velkou prestiž. Natolik velkou, že ji nyní celou prodal – a hodnota transakce měla přesahovat 2,3 miliardy korun.

Justin Timberlake, který se proslavil díky skladbám jako Cry Me a River, SexyBack, Mirrors nebo Can’t Stop the Feeling, je další ze známých hudebníků, který se vzdává autorských práv na své muzikální počiny. Jeho katalog podle deníku The Wall Street Journal odkoupila americká investiční firma Blackstone ve spolupráci s fondem Hipgnosis Song Management, který se na skupování hudebních práv zaměřuje.

Celá transakce měla dosáhnout hodnoty převyšující 100 milionů dolarů, tedy více než 2,3 miliardy korun. Oficiálně však žádná ze stran cenu nekomentovala. A byť se může zdát, že jde o astronomickou sumu, v hudebním průmyslu už bylo za něco podobného vyplaceno i více peněz. Konkrétně o 400 milionů dolarů víc.

Koncem loňského roku se totiž práv na své skladby vzdal legendární americký rocker Bruce Springsteen, který svou diskografii prodal do rukou Sony Music za zhruba 500 milionů dolarů, podle aktuálního kurzu přes 11,5 miliardy korun. V minulosti se k takovému kroku uchýlili i Paul Simon, Tina Turner, Shakira nebo kapela Red Hot Chili Peppers. A také slavný Bob Dylan.

Nově se do tohoto výčtu přidává i Timberlake a pro Hipgnosis Song Management, který se stává majitelem jeho diskografie, to znamená, že bude mít plné vlastnictví přibližně dvou stovek písní, jež tento americký umělec (a mimo jiné také herec) během své dosavadní kariéry (spolu)napsal. Ať už jde o největší hity jeho sólové dráhy, nebo skladby z původní chlapecké skupiny NSYNC. Je navíc zřejmé, proč se společnost pro tento krok rozhodla.

Timberlake je totiž kultovním zpěvákem, jehož hity nestárnou. Nový majitel tak může z jeho písniček těžit ještě po generace, což je samozřejmě výhodné po příjmové stránce. A svým způsobem to dává logiku i pro samotného umělce, který za prodej katalogu dostane tučně zaplaceno. Prakticky tak vyhrávají obě strany. Co je ale nutné podotknout, je fakt, že se smlouva nevztahuje na nové počiny, které Timberlake natočí v budoucnu.