K vraku Titaniku se chystá další miliardář. Chce demonstrovat, že hlubinné ponorky jsou bezpečné

Uplynul téměř rok od momentu, co na misi k vraku Titaniku implodovala ponorka Titan. Teď se do hloubky čtyř kilometrů chystá další miliardář.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Screenshot

Foto: Triton Submarines

Ponorka Explorer od Triton Submarines

0Zobrazit komentáře

Je to téměř rok, co se na dně oceánu nedaleko vraku Titaniku našly trosky ponorky Titan. Pět lidí, včetně ředitele firmy, co ponorku vyrobila, se vydalo prohlédnout snad nejslavnější loď na světě. Potkal je ale stejný osud jako posádku luxusního výletního parníku o 111 let dříve. Teď se na dno oceánu, necelé čtyři kilometry pod hladinu, chystá vypravit další mise – miliardář Larry Connor spolu se šéfem výrobce ponorek Triton Submarines.

Connor, 74letý realitní investor z amerického Ohia, se podle článku The Wall Street Journal pro výpravu rozhodl krátce po tom, co se v médiích objevily zprávy o osudu ponorky Titan. Zavolal Patricku Laheymu, spoluzakladateli a řediteli Triton Submarines, a přesvědčil ho, aby vyvinuli ponorku schopnou se bezpečně vydat k Titaniku, nacházejícím se 3 810 metrů pod hladinou oceánu několik stovek kilometrů od pobřeží kanadského ostrova Newfoundland. Miliardář zde chce jednak sbírat nová data pro vědecký výzkum, jednak demonstrovat, že hlubinné potápění je přes vysoce medializovanou nehodu velice bezpečné.

O misi ponorky Titan se poměrně široce mluvilo už nějakou dobu před katastrofou. Šéf firmy OceanGate, která ji vyvinula, totiž s novináři s nadšením mluvil o tom, jak jejich zařízení například místo komplexních systémů ovládání používá ovladač od Xboxu a její trup je vyrobený z uhlíkových vláken – podle mnohých zcela nevhodný materiál.

titan

Přečtěte si takéZtracená ponorka byla u Titaniku čtrnáctkrátZtracená ponorka byla u Titaniku čtrnáctkrát. Cesta do hlubin je drahá a technicky náročná zábava

Plavidlo také neobsahovalo bezpečnostní prvky, které jsou standardem jinde – „Není tam žádná záloha, žádný únikový modul,“ řekl televizi BBC novinář David Pogue. Ředitel OceanGate Stockton Rush na to reagoval poznámkou, že od určitého bodu považuje bezpečnost za plýtvání.

Naneštěstí se nejhorším možným způsobem ukázalo, že se mýlil. Titan krátce po ponoření v osudný den ztratil komunikaci s povrchem a nedlouho na to se rozjela pátrací operace. O další čtyři dny později byly objeveny trosky a zjistilo se, že ponorka implodovala a okamžitě zabila všech pět lidí na palubě, včetně samotného Rushe.

titanic-wreck-2004

Foto: Wikimedia

Titanik je nejslavnější vrak lodi na světě

K situaci se tehdy vyjádřil James Cameron, nejen režisér Titaniku či Avataru, ale také velice zkušený hlubinný průzkumník – k vraku Titaniku se ponořil třiatřicetkrát. „Mnoho lidí v komunitě hlubokomořských průzkumníků mělo ohledně této ponorky velké obavy,řekl s poznámkou, že celou situaci považuje za ohromující selhání bezpečnosti. Že se jednalo o fatální implozi, mu prý bylo jasné hned, jakmile vypadla komunikace.

Přestože je případ OceanGate v oboru hlubokomořských průzkumů zcela ojedinělý a vzešel z ignorování dlouho nastavených pravidel, nová mise Triton Submarines má za cíl tento obor v očích širší veřejnosti rehabilitovat. „Zavolal mi a řekl: ‚Víš co, musíme postavit ponorku, co se dokáže tak hluboko ponořit opakovaně a bezpečně a ukázat světu, že to umíte a že Titan byl šrot,‘“ citoval Lahey Connora.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Miliardář v rozhovorech pro média opakovaně popsal, jak ponorky typicky procházejí rigorózním procesem testování, který zajišťuje jejich spolehlivost a bezpečnost. Na konci je zpravidla certifikace bezpečnostního registru DNV. Plavidlo OceanGate o ni nikdy neusilovalo a i kdyby, podle Connora by nemělo šanci ji dostat – prakticky totéž řekl i James Cameron. U zařízení, která certifikaci mají, dosud nikdy nenastala nehoda podobného rázu.

Přesné parametry mise k vraku Titaniku, na kterou se chce Larry Connor vydat sám spolu se šéfem Triton submarines, zatím nejsou známé. Vyvíjená ponorka nicméně ponese název Explorer, cenově se má pohybovat mezi 13 a 15 miliony dolarů (300 až 340 milionů korun) a má mít akrylátový trup. Design má být velice blízký existujícímu zařízení Triton 4000/2 Abyssal Explorer, schopnému zvládnout hloubky blízko čtyřem kilometrům. Používalo se mezi jinými při natáčení dokumentární série Modrá planeta II. 

„Chci lidem po celém světě ukázat, že oceán je velice mocný, ale může být také úžasný, příjemný a může vám opravdu změnit život, pokud na to jdete správným způsobem,“ řekl Connor. Dodal, že bezpečnost u jeho projektu stojí na prvním místě, a pokud se jim nepodaří naplnit byť jen jediný standard, mise se ruší.

Zaplatíte s ním i u bazénu a nemusíte ho nabíjet. Niceboy ukázal první český platební prsten

Firma na zařízeních spolupracovala s mBank a Mastercardem, proto budou zatím dostupná jen klientům této digitální banky. Později ale má dojít na všechny.

Jiří BlatnýJiří Blatný

prstenoneniceboymbank

Foto: mBank

Niceboy, mBank a Mastercard společně představily prsten, se kterým bezkontaktně zaplatíte

0Zobrazit komentáře

Platba mobilem nebo chytrými hodinkami přes Apple či Google Pay dnes už asi moc lidí nepřekvapí. Digitální banka mBank ale spolu s vydavatelem platebních karet Mastercard a českým výrobcem elektroniky Niceboy v Česku představila zatím ne moc rozšířenou platební metodu: prstenem. Niceboy totiž začne v červnu prodávat One, prsten, který je prostě platební kartou schovanou do malého kroužku. Má být odolný, nemusíte ho nabíjet a zatím bude dostupný pro zákazníky mBank s kartou od Mastercardu. Do konce roku se má ale zpřístupnit i dalším.

Chytrý prsten, to samo o sobě taky není žádná novinka. Většinou v sobě mají různé senzory, které vám, podobně jako smart náramek nebo hodinky, změří tep, kvalitu spánku nebo sportovní výkon. Mezi nejznámější patří třeba ten od finské firmy Oura, že je to ale zajímavá oblast i pro tradiční výrobce elektroniky, o tom svědčí i fakt, že vlastní kroužek na prst chystá třeba Samsung. Mezi spoustou funkcí ale zatím u Oury a dalších nenajdete možnost použít přístroj jako platební kartu.

V Niceboyi jdou zatím jinou cestou a prsten One tak umí „jen“ jedno: fungovat jako platební karta. „Kombinujeme skvělý design a jednoduché každodenní použití. Není potřeba jej nabíjet, je odolný proti vodě a platba s ním probíhá stejně jednoduše, a hlavně bezpečně jako s běžnou platební kartou,“ říká Michal Čarný, ředitel Niceboye.

Prsteny One tak člověk využije pro bezkontaktní platby nebo pro komunikaci u bankomatů, které umožňují použití bez nutnosti vkládat fyzickou kartu. Funguje do vzdálenosti dvou centimetrů a v redakci jsme s ním bez problému zaplatili zmrzlinu, která v dnešním slunečném počasí přišla vhod.

prstenoneniceboy1

Foto: Jiří Blatný / CzechCrunch

Prsten One bude dostupný v jedné bílé a dvou černých variantách

Jako při tradiční platbě kartou také není při částce pod pět set korun nutné zadávat PIN, při vyšší ano. Protože prsten kromě pasivního čipu a antény nemá žádné jiné senzory, nemusí se nabíjet. Má být odolný i proti vodě a dalším živlům, měl by bez problému přežít i pád na zem, pokud by sklouzl z prstu nebo ze stolu, a výhodu tak může mít v situacích, kdy u sebe člověk nemá hotovost, platební kartu ani jiný přístroj, kterým by zaplatil. Při tiskové konferenci zazněl scénář s platbou v sauně, což působí spíše úsměvně. Obdobnou situaci na plovárně nebo v aquaparku si už ale lze představit lépe.

Chytré kroužky jménem One budou od 10. června do letošního září dostupné jen pro klienty mBank s kartou Mastercard ve třech variantách: lesklá bílá, lesklá černá a broušená černá. Banka navíc vylosuje tisíc stávajících klientů, kteří prsten získají za jednu korunu. Její zákazníci si ho budou moci pořídit i rovnou za sníženou cenu 1 249 korun, maloobchodní je 1 990. Za jednu korunu banka produkt nabídne i první tisícovce nových klientů.

„Naši klienti tyto inovace, ať už se jedná o Google Pay, Apple Pay, Xiaomi Pay, bezkontaktní platby analogovými hodinkami SwatchPay, nebo virtuální karty, milují,“ říká generální ředitel mBank v Česku Paweł Kucharski. Trend potvrzují i v Mastercardu: „Počet plateb digitální kopií karty, takzvaného tokenu, se od roku 2021 ztrojnásobil,“ říká Jana Lvová, ředitelka Mastercardu pro Českou republiku a Slovensko.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

roger-federer-mvp-xy

Přečtěte si takéFederer vydělává víc než kdykoli dřív. Jackpotem byly botyHodinky, auta a hlavně tenisky On. Federer už je dolarovým miliardářem, mimo kurt si vydělal 10krát víc

Lidé podle ní vyhledávají cesty, které jsou pohodlné, bezpečné a po ruce. „Z našich dat víme, že platební prsteny v lidech vzbuzují zájem a každý čtvrtý by je rád vyzkoušel,“ doplňuje Lvová. „Stylový prsten máte stále na ruce a můžete ho kdykoliv použít. Kdybyste ho náhodou ztratili nebo nemohli najít, stačí si v mobilní aplikaci jednoduše z prstenu odebrat platební kartu, případně ji dočasně deaktivovat,“ dodává Martin Podolák, jeden ze zástupců generálního ředitele české pobočky mBank, která má v zemi okolo 780 tisíc klientů.

Odebírat nebo deaktivovat karty v prstenu lze přes novou mobilní aplikaci Niceboy Pay, kterou firma také představila. Slouží k jednorázové aktivaci prstenu a je i ovládacím střediskem, kde si člověk může do prstenu nahrát novou kartu nebo ji v případě ztráty kroužku deaktivovat. Aplikace by ale neměla sloužit jen prstenům. „Další produkty budou brzy následovat,“ potvrzuje Čarný, jehož Niceboy má v nabídce třeba bezdrátová sluchátka či reproduktory.