Kam až se propadne? Jeden bitcoin už nestojí ani 450 tisíc korun, nejméně od roku 2020

Od listopadových maxim odepsal bitcoin závratných 70 procent. Tehdy stál 1,5 milionu korun, teď ani ne třetinu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Cena bitcoinu letí dolů

0Zobrazit komentáře

Pod hranicí dvacet tisíc dolarů za jednu virtuální minci byl bitcoin naposledy na konci roku 2020. Teď se pod ni dostal znovu. Během sobotního dne dokonce u ceny nejznámější kryptoměny svítilo na začátku číslo 18, které znamenalo, že se hodnota bitcoinu propadla až pod 19 tisíc dolarů. Aktuálně se pohybuje nad touto hranicí, v přepočtu se jeho cena propadla zhruba ke 450 tisícům korun.

Trh s kryptoměnami je v poslední době pod tlakem kvůli odklonu investorů od rizikovějších aktiv, za kterým stojí zpřísňování měnové politiky. Nejnižší sobotní hodnota naměřená ke 13. hodině činila podle portálu CoinDesk 18 739 dolarů (441 000 korun). Jen za posledních čtyřiadvacet hodin bitcoin odepsal přes sedm procent své hodnoty.

Loni v listopadu se přitom bitcoin vyšplhal na rekordní maximum v blízkosti 69 tisíc dolarů. V absolutním vyjádření tak jde o bezprecedentní pokles jeho ceny, protože za sedm měsíců odepsal zhruba 70 procent ze svých listopadových maxim. Zatímco tehdy se jeden bitcoin nakupoval za 1,5 milionu, aktuálně je cena třetinová.

btc-year

Foto: CoinMarketCap

Vývoj ceny bitcoinu za poslední rok

Mezi důvody propadu ceny patří jednak odliv investorů z rizikových aktiv, neboť ti kvůli zvyšující se inflaci, růstu úrokových sazeb a obecně se zhoršující ekonomické situaci napříč světem hledají bezpečnější místa, kam uložit své peníze. Centrální banky totiž v reakci na rostoucí inflaci zpřísňují měnovou politiku, což vyvolává obavy ohledně vývoje globální ekonomiky. „Rostoucí obavy z hospodářské recese ochromují zájem o riziková aktiva,“ uvedl analytik Edward Moya ze společnosti Oanda.

Situaci na kryptoměnovém trhu ale nepomáhají ani události z poslední doby. Paniku zažehl před několika týdny obří krach projektu Terra, po kterém z trhu zmizelo zhruba 60 miliard dolarů. Včas z něj stihl vystoupit tuzemský fond Rockaway Blockchain Fund, ale ne všichni měli takové štěstí. Celý projekt se nicméně stále snaží zachránit. Tento týden pak k poklesu celého trhu přispěla také zpráva o tom, že kryptoúvěrová společnost Celsius Network zmrazila výběry.

Celsius nabízí zákazníkům možnost uložit si kryptoměny do produktů s úrokovým výnosem. Firma své opatření zdůvodnila „extrémními podmínkami na trhu“ a všichni teď netrpělivě očekávají, jaký bude další vývoj. Vedle bitcoinu padají i další kryptoměny. Ethereum je jako druhá největší kryptoměna na nejnižší úrovni od loňského ledna, když jeho hodnota dnes klesla pod hranici jednoho tisíce dolarů.

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym